
Aspo Q4 - tulos oli lähellä odotuksia

Toistamme Aspon tavoitehintamme 10,0 euroa ja pidämme suosituksemme tasolla lisää. Aspon Q4-raportti oli melko neutraali oikaistun tuloksen ja osingon ollessa lähellä odotuksiamme. Suhteessa lähivuosien tulosennusteisiin osake on järkevästi hinnoiteltu ja näemme kurssissa nousuvaraa tuloskasvun realisoituessa.
Aspon Q4:n oikaistu liikevoitto 7,2 MEUR oli hyvin lähellä sekä meidän (7,5 MEUR) että konsensuksen (7,6 MEUR) ennusteita. ESL:n ja Telkon tulokset jäivät hieman ennusteistamme, mutta Leipurin oikaistu tulos ylitti vastaavasti marginaalisesti odotuksemme. Tuloslaskelman alimmilla riveillä ei ollut yllätyksiä. 0,16 euron EPS oli odottamaamme 0,19 euroa alempi pääosin 0,7 MEUR:n kertaluontoisista kuluista johtuen. Aspo kertoi 2018-ohjeistuksensa ja odottaa liikevoiton olevan 25-31 MEUR. Tämä oli linjassa odotuksiimme (2018e: 29 MEUR). Osinko nousi sentillä 0,43 euroon (2017e: 0,44 euroa).
Leipurin idän raaka-aineiden kasvu ja koneliiketoiminnan tilauskannan purkautuminen nostivat odotetusti Leipurin oikaistun liikevoiton 1,2 MEUR:oon (Q4’16: 0,7 MEUR). Telkon kasvu jäi selvästi odotuksistamme (1,1 % vs. 10 %), mutta liikevoittomarginaali oli sen sijaan erittäin hyvä 4,9 % (ennuste 4,7 %). Telko keskittyy tällä hetkellä voimakkaasti kannattavuuden optimoimiseen, mutta odotamme yhtiön palaavan myös kasvu-uralle. ESL:n kannattavuus kärsi hieman sääolosuhteista ollen edellisvuoden tasolla (4,1 MEUR). Uusien LNG-alusten saapumisajankohtaa ei tarkennettu ja yhtiö odottaa edelleen niiden saapuvan H1:n aikana.
Aspon tulosparannus on edennyt tähän mennessä odotusten mukaisesti, mikä on vahvistanut luottamustamme yhtiöön. Telkon ja Leipurin tulosparannustoimet ovat onnistuneet ja niiden liiketoiminnat saavat edelleen tukea idän markkinan kasvusta. ESL:n uudet LNG-alukset ovat tämän vuoden merkittävin tulosajuri ja niiden ajoissa saapuminen ja käyttöönoton kustannusten taso määrittävät paljolti tämän vuoden onnistumista. Ennustamamme liikevoitto on tänä vuonna 29 MEUR ja 2019e 35 MEUR.
Toteutuneella tuloksella Aspon P/E on korkea 17x ja arvostus nojaa siten vahvasti tuloskasvuun. Ennustamamme vuoden 2018e P/E 14,6x on melko neutraali ja vuoden 2019e P/E 12,3x on jo matala, kun LNG-alukset näkyvät tuloksessa täysimääräisesti. Näemmekin osakkeessa edelleen nousuvaraa tuloskasvun realisoituessa ja vahva noin 5 %:n osinkotuotto tukee osakkeen kokonaistuottoa.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
