Neo Industrial solmi merkittävän maakaapelisopimuksen
Neo Industrial tiedotti perjantaina merkittävästä noin 10 MEUR:n maakaapelisopimuksesta, jonka toimitukset jakautuvat vuosille 2018-2020.
Absoluuttisesti sopimus on yhtiön kokoluokassa merkittävä, mutta arviomme mukaan sopimus jakautuu melko tasaisesti kolmelle vuodelle ja siten vuositasolla toimitukset vastaavat noin 3 % ennustamastamme vuositason liikevaihdosta vuosille 2018-2020. Ne kuitenkin tukevat tehtaiden kuormitusta, mikä on kriittistä tehokkuuden ja sitä kautta yhtiön kannattavuuden kannalta. Arvioimme toimitusten kannattavuusmarginaalien olevan kuitenkin alle yhtiön keskimääräisen tason, mikä on tyypillistä suuren kokoluokan tilauksille.
Tiedotetut toimitukset ovat osa yhtiön ns. normaalia liikevaihtokuormitusta, eivätkä ne aiheuta ennusteisiimme muutoksia. Olemme ennusteissamme lähteneet oletuksesta, että maakaapeloinnin jatkuessa yhtiö voittaa suuren kokoluokan maakaapelointisopimuksia vuosittain. Näin ollen tiedote ei vaikuta näkemykseemme osakkeesta, vaikkakin se laskee lähivuosien ennusteisiin kohdistuvaa riskitasoa maltillisesti.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
Reka Industrial
Reka Industrial on sijoitusyhtiö. Nykyään yhtiö sijoittaa pääasiassa teollisuusyrityksiin, joiden toiminta keskittyy lopputuotteisiin tai puolivalmiisiin tuotteisiin. Visio on omistaa yritykset pitkällä aikavälillä ja tuottaa omistaja-arvoa. Sijoitussalkku koostuu pääasiassa Pohjoismaiden markkinoilla toimivista noteeraamattomista yrityksistä. Yhtiö tunnettiin aiemmin nimellä Neo Industrial, ja sen pääkonttori sijaitsee Hyvinkäällä.
Lue lisää yhtiösivulla