Orava Asuntorahaston yhtiökokous hyväksyi yhtiön rakennemuutoksen

Orava Asuntorahaston eilen maanantaina kokoontunut ylimääräinen yhtiökokous hyväksyi kaikki sille esitetyt ehdotukset. Yhtiökokouksen oli kutsunut koolle Oravan hallitus. Käytännössä yhtiökokous hyväksyi yhtiöjärjestyksen muutoksen, jonka myötä Orava luopuu REIT-mallista ja se muutetaan rahastoyhtiöstä kiinteistösijoitusyhtiöksi. Yhtiökokous päätti myös kumota Oravan aikaisemmat kiinteistösijoitustoiminnan säännöt ja päätti muuttaa yhtiön toiminimen Ovaro Kiinteistösijoitus Oyj:ksi. Nämä muutokset astuvat voimaan, kun muutettu yhtiöjärjestys rekisteröidään kaupparekisteriin arviolta syyskuun aikana. Edellisten lisäksi yhtiökokous valtuutti yhtiön hallituksen päättämään enintään 900 000 oman osakkeen hankkimisesta yhtiön vapaalla omalla pääomalla.
Koska muutokset menivät läpi, yhtiön hallituksen aikaisemmin kertomat johtoryhmän nimitykset astuvat myös voimaan. Oravan uutena toimitusjohtajana aloittaa siten KTM DI Kari Sainio ja hänen lisäksi uuteen johtoryhmään kuuluu 3 henkilöä. Olemme aikaisemmin kommentoineet uutta johtoryhmää täällä. Yhtiön sopimus hallinnointiyhtiön kanssa päättyy 18.12.2018 ja käytännössä uusi johtoryhmä vastaa yhtiön johtamisesta viimeistään tämän jälkeen. Yhtiö on siis jatkossa itsenäinen toimija ilman hallinnointiyhtiötä.
Hallituksen aikaisemmin kertomien suunnitelmien mukaisesti uusi Ovaro tulee nyt ensisijaisesti keskittymään kannattavuuden ja kassavirran parantamiseen. Asuntoportfoliosta voidaan myydä aikaisempaa enemmän asuntoja sekä lyhentää korkeakorkoisia lainoja. Kannattavuutta parannetaan myös hallintoa tehostamalla. Yhtiö tavoittelee 1,5 MEUR:n kustannussäästöjä, joiden odotetaan syntyvän hallinnointiyhtiöstä luopumisesta, palvelujen ulkoistamisesta ja kilpailuttamisesta sekä rahoituskulujen pienenemisestä. Kustannussäästöjä odotetaan saavutettavan täysimääräisesti tilikauden 2019 lopulla siten, että niiden täysimääräinen vaikutus kohdistuisi tilikauteen 2020. Hallituksen aikaisemmin kertomien tavoitteiden mukaisesti yhtiö siirtyy myös arviomme mukaan käyttämään pelkästään ulkopuolisten kiinteistöarvioitsijoiden arvonmääritystä kiinteistöportfolionsa arvon määrittämiseen oman arvonmääritysmallin sijaan.
Muuttumalla asuntorahastosta kiinteistösijoitusyhtiöksi yhtiö voi jatkossa sijoittaa aikaisempaa vapaammin myös muihin kiinteistökohteisiin kuin asuntoihin ja sen on mahdollista monipuolistaa liiketoimintaa kiinteistösijoittamisen arvoketjussa syvemmälle. Sijoitusyhtiönä Oravalle tarjoutuu myös nyt jatkossa mahdollisuus ostaa omia osakkeita. Teoriassa omien osakkeiden ostot voisivat kasvattaa osakekohtaista NAV:ia ja siten omistaja-arvoa huomattavasti osakkeen nykyisellä taseperusteisesti matalalla arvostustasolla.
Olimme jo aikaisemmin ennakoineet yhtiökokouksen hyväksyvän kaikki ehdotukset, joten uutisella ei ole vaikutusta aikaisempaan näkemykseemme Oravan osakkeesta.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille