Restamax päivitys - Smilen arvo tulee vihdoin esiin
Tarkistamme Restamaxin tavoitehintamme 10,0 euroon (aik. 8,8 euroa) ja nostamme suosituksemme osta-tasolle (aik. lisää). Ennusteemme ovat nousseet viimeisten yrityskauppojen myötä ja yhtiö tulee jatkamaan erittäin ripeää kasvuaan. Pidämme Smilen listautumista erittäin todennäköisenä ja näkemyksemme mukaan nykykurssi ei heijastele Smilen täyttä arvoa ja näemmekin osakkeessa selkeää nousuvaraa 12 kk:n aikajänteellä.
- Restamax toteutti viime viikolla kaksi merkittävää yritysjärjestelyä. Yhtiö laajensi Ravintolat-liiketoimintaa Tanskaan (2018 liikevaihtotaso noin 20 MEUR) ja Smile osti ulkomaisen työvoiman tuontiin erikoistuneen Adicion (2018 liikevaihtotaso noin 8 MEUR). Molemmat järjestelyt ovat mielestämme onnistuneita ja niiden myötä ennusteemme ovat kohonneet selvästi. Suhtaudumme myös Restamaxin kansainvälistymiseen nyt aiempaa positiivisemmin, sillä Tanskan yritysosto tarjoaa yhtiölle matalariskisen keinon laajentua uudelle kiinnostavalle markkinalle. Päivitettyjen ennusteidemme valossa odotamme yhtiöltä ripeää liikevaihdon kasvua lähivuosilta. Myös EPS:ssä pitäisi tapahtua selvä tasokorjaus, kun suhteellinen poistotaso laskee ja kannattavuus paranee hieman molemmissa segmenteissä.
- Tanskan laajentumisen jälkeen on mielestämme aiempaa todennäköisempää, että Restamax tulee ainakin osittain irtautumaan Smilestä. Perustelemme näkemystämme sillä, että Restamaxilla on Ravintolat-segmentissä nyt selkeä kohde, johon investoida merkittäviä määriä pääomaa (Tanska). Yhtiö selvittää (tiedote 13.3.2018) Smilen mahdollista listautumista ja arviomme mukaan Smile tullaan listaamaan pörssiin vielä 2018:n aikana, mikäli IPO-markkina vain kestää. Listautumisessa Restamax jää todennäköisesti merkittäväksi omistajaksi Smileen. Olemme tarkistaneet Adicion kaupan myötä arviotamme Smilen arvosta 105 MEUR:oon (aik. 95 MEUR). Arviollamme Smilen kertoimet ovat 2018-ennusteilla EV/EBITDA 8,6x ja EV/S 0,9x. Kertoimet ovat linjassa laajan verrokkiryhmämme kanssa ja myös kassavirtalaskelmamme tukee näkemystämme. Restamaxin osuus Smilestä on arviollamme 82 MEUR (omistusosuus noin 78 %). Alustavien laskelmiemme mukaan Restamax tulisi tekemään noin 50 MEUR:n ylöskirjauksen Smilen osakkeissa yhtiön listautuessa arvioimallamme valuaatiolla.
- Näkemyksemme mukaan Restamaxin nykykurssi ei heijastele Smilen arvoa täysimääräisesti. Mikäli Smilen irtautuminen toteutuisi olettamallamme 105 MEUR:lla jäisi Restamaxin Ravintolat-segmentin velattomaksi arvoksi noin 110 MEUR. Yksinkertaisuuden vuoksi laskelmamme ei huomioi yhtiön omistusta Superparkissa (taseessa 3 MEUR) tai pääkonttorin kiinteistöä (arviolta 3 MEUR). Tällä noin 110 MEUR:n arvolla Ravintolat-segmentin EV/EBITDA-kerroin on vuoden 2018 kertoimilla 5x ja P/E-kerroin 12x. Kertoimet ovat alhaisia ja näkemyksemme mukaan Ravintolat-segmentin hyväksyttävät kertoimet ovat selvästi tätä korkeammat. Pidämmekin todennäköisenä, että mikäli Smile listautuu, tulee sillä olemaan selkeä positiivinen vaikutus Restamaxin kurssiin, kun Smilen arvo tulee näkyviin yhtiön taseeseen. Smilen todennäköinen listautuminen onkin tärkeimpiä ajureita suositusnostomme taustalla. 10,0 euron tavoitehinnallamme Ravintolat-segmentin EV/EBITDA ja P/E-kertoimet ovat 6x ja 15x jotka ovat edelleen varsin alhaisia, varsinkin jos ennustamamme EPS-parannus alkaa realisoitua.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
NoHo Partners
NoHo Partners on suomalainen ravintola-alan palveluihin erikoistunut konserni. Ryhmään kuuluu useita ravintoloita Pohjoismaissa ja muualla Euroopassa. Yhtiön ravintolakonsepti sisältää mm. Elit, Savoy, Teatteri, Merihevonen, Stefans Steakhouse, Palace, Löyly, Hangö Sushi, Friends & Brgrs, Cock's & Cows ja Holy Cow! . Yritys on perustettu vuonna 1996.
Lue lisää yhtiösivullaTunnusluvut25.03.2018
2017 | 18e | 19e | |
---|---|---|---|
Liikevaihto | 185,9 | 265,0 | 298,1 |
kasvu-% | 42,98 % | 42,58 % | 12,49 % |
EBIT (oik.) | 10,8 | 17,4 | 22,6 |
EBIT-% (oik.) | 5,79 % | 6,58 % | 7,57 % |
EPS (oik.) | 0,30 | 0,59 | 0,75 |
Osinko | 0,33 | 0,38 | 0,42 |
Osinko % | 3,98 % | 4,73 % | 5,22 % |
P/E (oik.) | 27,92 | 13,54 | 10,71 |
EV/EBITDA | 7,96 | 5,62 | 4,96 |