Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • inderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Följda bolag
    • Teamet
Regulatoriskt pressmeddelande

Platzer Fastigheter Holding AB (publ): Ökade hyresintäkter mildrar konsekvensen av högre finansieringskostnader

Platzer Fastigheter Holding
Ladda ner börsmeddelandet
  • Hyresintäkterna ökade till 350 mkr (311)
  • Förvaltningsresultatet uppgick till 161 mkr (173)
  • Periodens resultat uppgick till 78 mkr (1 382)
  • Fastighetsvärdet uppgick till 27 387 mkr (26 994)
  • Resultatet per aktie uppgick till 0,65 kr (11,53)
  • Stark nettouthyrning och ett stort antal nya kontrakt
  • Hållbar finansieringsmodell och dagliga förbättringar ger stabil grund på osäker marknad
  • Minskad energianvändning och steg mot mer återbruk
  • Merkurhuset vann Kasper Salin-priset för Sveriges bästa byggnad
  • Schenker Logistics var första hyresgäst att flytta in i Sörred Logistikpark

P-G Persson, vd på Platzer, kommenterar:

- Resultatet av att många av våra projekt, såsom exempelvis Kineum, har avslutats eller är på väg att avslutas kommer att synas i resultaträkningen successivt under året. I kombination med indexökningen för 2023 innebar det att driftsöverskottet ökade med 32 mkr till 266 mkr under första kvartalet jämfört med samma period föregående år. Tyvärr räcker inte ökningen till för att kompensera för det ökade finansnettot som under perioden var -97 mkr, en försämring med
44 mkr jämfört med motsvarande period 2022. Förvaltningsresultatet har därmed minskat till 161 mkr (173), vilket samtidigt visar att vi kan hålla uppe ett starkt kassaflöde trots kraftigt höjda räntor.

- Förutom projektavsluten och indexökningen bidrog även den starka nettouthyrningen under första kvartalet till att intjäningsförmågans driftsöverskott ökade med 20 mkr till 1 142 mkr. Extra roligt är att uthyrningen i huvudsak skett i våra befintliga kontorsförvaltningsfastigheter, vilket ger ett snabbare tillskott av kassaflöde eftersom inflyttningstiden normalt är kortare än i en projektfastighet. Dessutom visar den starka uthyrningsaktiviteten att lågkonjunkturen ännu inte har fått effekt på potentiella hyresgästers behov av lokaler i våra kontorsfastigheter.

För mer information vänligen kontakta:
P-G Persson, vd, Platzer, tel: 0734-11 12 22
Fredrik Sjudin, cfo, Platzer, tel: 0721-27 77 78

Denna information är sådan som Platzer Fastigheter Holding AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 19 april 2023 klockan 08.00 CEST.

Platzer Fastigheter Holding AB (publ) äger och utvecklar kommersiella fastigheter i till ett värde om 27 mdkr. Platzer är noterat på Nasdaq Stockholm, Large Cap.

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.