Ahlstrom-Munksjö Q3 keskiviikkona: odotamme tulostrendin kääntyneen kulujen laskun myötä
Ahlstrom-Munksjö julkistaa Q3-raporttinsa keskiviikkona noin kello 8.30. Odotamme yhtiön tulostrendin kääntyneen kasvuun Q3:lla etenkin kulujen laskun ansiosta. Koko vuoden näkymiä koskevat kommentit Ahlstrom-Munksjö arviomme mukaan toistaa. Emme tee muutoksia näkemykseemme Ahlstrom-Munksjöstä ennen Q3-raporttia, sillä odotuksissa oleva tulostrendin käänne on mielestämme hinnoiteltu osakkeeseen lyhyellä tähtäimellä järkevästi (2019-2020e: P/E 19x-14x, EV/EBITDA 9x-7x).
Odotamme Ahlstrom-Munksjön liikevaihdon laskeneen Q3:lla konsensuksen tavoin noin prosentin suhteessa vuoden Q3’18:n pro-forma lukuihin. Yhtiön tuotteiden kysyntä on arviomme mukaan ollut käytännössä kaikissa divisioonissa Q3:lla vahvaa vertailukautta heikompaa talouskasvun hidastumisen takia (ml. varastoefektit). Myyntihintojen vakaa ja valuuttakurssien lievästi suotuisa kehitys eivät arviomme mukaan riitä kompensoimaan volyymien liikevaihtoon luomaa painetta täysimääräisesti. Selvää kasvua odotamme divisioonista ainoastaan North America Specialty Solutionsilta USA:n muita alueita hieman paremman kysyntätilanteen ja korkeamman kustannustason takia.
Yhtiön oikaistun käyttökatteen arvioimme olleen Q3:lla 96 MEUR, mikä on hieman yli konsensuksen. Oikaistua kannattavuutta (oik. käyttökate-%) suhteessa Q3’18 pro forma-lukuihin ajaa arviomme mukaan kulujen lasku, sillä sellun hinnan pudotuksen pitäisi näkyä Q3:lla jo selvästi. Lisäksi yrityskauppojen synergiat sekä muut tehostustoimet laskevat kuluja. Vaisu volyymikehitys ja investointien ylösajo ovat kuitenkin laimentaneet kulujen laskun luomaa tulostukea ja IFRS 16 -kirjanpidosta oikaistuna (vaikutus noin 4 MEUR/Q positiivinen käyttökatteeseen, vertailulukuja ei oikaistu) odotamme tuloksen kasvaneen vain lievästi. Divisioonista odotamme maltillisia parannuksia tulosmoottori Filtration&Performancelta sekä alhaisista vertailuluvuista ponnistavilta Decorilta ja Specialitiesilta. North America Speciality Solutionsin tuloskunnon arvioimme pysyneen muita divisioonia korkeamman kulutason takia vakaana, kun taas Industrial Solutionsin tuloksen odotamme heikentyneen kysynnän rauhoittumisen ja kilpailun kiristymisen takia vahvasta vertailukaudesta. Alariveille odotamme yhtiön kirjanneen 3 MEUR:n kertakulut uudelleenjärjestelyistä, kun taas rahoituskulujen ja verojen arvioimme olleen normaaleilla tasoillaan. Q3:n EPS-ennusteemme on siten lievästi vertailukautta ylempänä 0,25 eurossa, mikä on myös konsensusennuste.
Ahlstrom-Munksjö on antanut vuodelle 2019 näkymät, joiden mukaan kysyntä on hidastunut jonkin verran tietyissä tuotesegmenteissä ja asiakkaat ovat pienentäneet varastoja. Yleinen markkinaympäristö on pysynyt epävarmana ja kysyntä on vaihdellut. Yhtiö on odottanut pystyvänsä vahvistamaan oikaistua käyttökatettaan (2018: pro-forma oik. EBITDA 330 MEUR) tänä vuonna, kun yritysjärjestelyiden synergiat ja säästötoimet alkavat vaikuttaa tulokseen. Odotamme Ahlstrom-Munksjön toistavan nämä kommentit. Säästöjen (ja IFRS 16:n) lisäksi yhtiön käyttökatetason tuloskuntoa tukee arviomme mukaan yhä voimakkaammin raaka-aineiden hintojen lasku, johon odotamme divisioonan hinnoittelun reagoivan selvemmin vasta ensi vuonna. Näkymien toisto on arviomme mukaan ehdoton minimivaatimus myös markkinoille, sillä ensi vuoden tuloskasvuodotukset (konsensus 2020e: oik. EBITDA: kasvu 17 %) alkavat mielestämme olla etenkin yleiseen talousympäristöön suhteutettuna korkealla.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille