Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Q3'26e | 2026e | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Inderes | |
| Liikevaihto | 157 | 157 | 155 | 646 | ||
| Käyttökate (oik.) | 17,9 | 18,0 | 19,1 | 75,4 | ||
| Käyttökate | 18,0 | 15,5 | 18.4 | 64,5 | ||
| Liikevoitto (oik.) | 11,3 | 11,2 | 12.4 | 48,2 | ||
| Liikevoitto | 11,4 | 8,7 | 11.7 | 37,3 | ||
| EPS (raportoitu) | 0,09 | 0,06 | 0.1 | 0,27 | ||
| Liikevaihdon kasvu-% | -3,6 % | 0,1 % | -1,0 % | -1,8 % | ||
| Liikevoitto-% (oik.) | 7,2 % | 7,1 % | 7,5 % | |||
Lähde: Inderes & Vara Research, 4 analyytikkoa (konsensus)
Anora julkaisee Q3-raporttinsa perjantaina 30.10. Odotamme yhtiön liikevaihdon ja oikaistun käyttökatteen pysyneen käytännössä vertailukauden tasolla. Odotamme yhtiön toistavan koko vuoden tulosohjeistuksensa, sillä se on hyvissä asemissa saavuttamaan ohjeistushaarukan. Seuraamme raportissa erityisesti tehostamistoimien etenemistä sekä kommentteja markkinanäkymistä tärkeän loppuvuoden sesongin kynnyksellä. Hienosäädimme ennusteitamme tämän raportin yhteydessä, mutta muutokset olivat kokonaisuutena pieniä. Ne on koottu alla olevaan taulukkoon.
Ennustamme Anoran liikevaihdon asettuneen Q3:lla 155 MEUR:oon (Q3'25: 157 MEUR). Alkoholimarkkinoiden volyymit ovat olleet Pohjoismaissa rakenteellisessa laskussa, mikä on luonut jatkuvaa vastatuulta yhtiön myynnille. Monopolimarkkinoiden (Suomi, Ruotsi, Norja) volyymilasku jatkui Q3:lla pitkälti alkuvuoden tapaisena (2-3 % lasku). Segmenteittäin odotamme Wine-segmentin laskun jatkuvan Norjan vaisun viinimarkkinan sekä päättyneiden partneri- ja pullotussopimusten negatiivisten vaikutusten myötä. Spirits-segmentin liikevaihdon odotamme pysyneen karkeasti vertailukauden tasolla ja Industrial-segmentin kasvaneen.
Odotamme Anoran oikaistun käyttökatteen asettuneen Q3:lla 18,5 MEUR:oon (Q3'25: 18,0 MEUR). Yhtiön kannattavuutta tukevat erityisesti Fit, Fix, Focus -ohjelman mukaiset tehostamistoimet sekä kurinalainen liikevaihdon ja portfolion hallinta, jonka uskomme tukevan bruttokatetta alkuvuoden tapaan. Toisaalta Industrial-segmentin vahvan Q2-tuloksen jälkeen emme odota segmentiltä yhtä merkittävää tulosparannusta loppuvuoden tiukempien vertailulukujen vuoksi. Kustannusinflaatio, kuten pakkaus- ja logistiikkakulujen nousu, aiheuttaa edelleen jonkin verran painetta, mutta näiden vaikutus tuskin näkyy merkittävästi vielä Q3:lla.
Anora on ohjeistanut vuoden 2026 vertailukelpoisen käyttökatteen olevan 74–79 MEUR (2025: 71 MEUR). Yhtiön tulos oli ensimmäisen vuosipuoliskon jälkeen noin 3 MEUR vertailukautta parempi, joten ohjeistuksen alalaita on saavutettavissa, vaikka loppuvuoden tulos jäisi vertailukauden tasolle. Koko vuoden oikaistun käyttökatteen ennusteemme on tällä hetkellä noin 75 MEUR, mikä on ohjeistushaarukan sisällä. Odotamme yhtiön toistavan ohjeistuksensa Q3-raportin yhteydessä. Q4 on yhtiölle kausiluonteisesti tärkein tuloskvartaali, ja se vastaa yli 40 prosenttia koko vuoden tuloksesta. Siten loppuvuoden sesongin kysynnällä on oleellinen vaikutus myös koko vuoden tulokseen. Uskomme kustannusinflaation rasittavan jonkin verran Q4:n tulosnäkymää, sillä hinnankorotuksiin ei ole mahdollisuutta ennen ensi vuotta.
| Ennustemuutokset | 2026e | 2026e | Muutos | 2027e | 2027e | Muutos | 2028e | 2028e | Muutos | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vanha | Uusi | % | Vanha | Uusi | % | Vanha | Uusi | % | |
| Liikevaihto | 650 | 646 | -1 % | 667 | 661 | -1 % | 667 | 662 | -1 % | |
| Käyttökate (oik.) | 75,4 | 75,4 | 0 % | 78,2 | 77,1 | -1 % | 78,6 | 78,8 | 0 % | |
| Liikevoitto ilman kertaeriä | 48,2 | 48,2 | 0 % | 51,5 | 50,4 | -2 % | 51,8 | 52,0 | 0 % | |
| Liikevoitto | 37,3 | 37,3 | 0 % | 51,5 | 50,4 | -2 % | 51,8 | 52,0 | 0 % | |
| Tulos ennen veroja | 23,3 | 23,3 | 0 % | 38,0 | 36,9 | -3 % | 38,8 | 39,0 | 1 % | |
| EPS (ilman kertaeriä) | 0,40 | 0,40 | 0 % | 0,44 | 0,43 | -3 % | 0,45 | 0,46 | 1 % | |
| Osakekohtainen osinko | 0,25 | 0,25 | 0 % | 0,27 | 0,27 | 0 % | 0,30 | 0,30 | 0 % | |
Lähde: Inderes
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille