Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Wulff tiedotti tiistaina nimittäneensä Sami Asikaisen yhtiön uudeksi toimitusjohtajaksi välittömästi. Pidämme yhtiön sisältä tehtyä nimitystä loogisena valintana, sillä Asikainen on vetänyt menestyksekkäästi Wulffin strategian keihäänkärkenä toimivaa Henkilöstöpalvelut-liiketoimintaa vuoden 2024 alusta. Hän on lisäksi ollut jo vuosina 2011-14 yhtiön toimitusjohtajana. Nopea nimitys poistaa lievän epävarmuuden, joka syntyi toukokuussa edellisen toimitusjohtajan irtisanoutumisen myötä, eikä uutinen aiheuta muutoksia ennusteisiimme.
Asikainen jatkaa konsernijohtajan tehtävän ohella myös Henkilöstöpalveluiden toimitusjohtajana. Pidämme tätä järjestelyä luontevana, sillä vuonna 2024 aloitettu Henkilöstöpalvelut-liiketoiminta on kasvanut erittäin voimakkaasti ja se on yhtiön vuoteen 2030 tähtäävän kasvustrategian ehdottomasti tärkein ajuri. Kuten edellisen toimitusjohtajan lähdön yhteydessä toukokuussa arvioimme, yhtiön hallituksen keskeisenä tehtävänä oli löytää vetäjä jatkamaan nimenomaan palveluliiketoimintojen kunnianhimoista kasvutarinaa. Mielestämme Asikaisen näytöt Henkilöstöpalveluiden ylösajossa antavat tähän erinomaiset edellytykset. Aiemman toimitusjohtajakautensa ansiosta hän tuntee yhtiön jo valmiiksi erittäin hyvin. Vuosina 2014-2022 Asikainen toimi henkilöstöpalveluyritys Eezyn ja sen edeltäjän Smilen johdossa. Näemme Asikaisella olevan vahvat näytöt kasvun ja ihmisten johtamisesta, mutta kasvun kannattavuus on jäänyt osittain heikoksi. Pidämmekin tärkeänä, että Asikaisen johdolla Wulff keskittyy myös kannattavuuteen eikä pelkästään kasvuun. Yhtiön tavoitteet ohjaavat toki myös tähän suuntaan.
Tiedotteen kommenteissaan Asikainen korosti yhtiön selkeää suuntaa ja kannattavan kasvun rakentamista kolmella toisiaan täydentävällä alueella: Henkilöstöpalvelut, Tilitoimistopalvelut ja Tuotteet työympäristöihin. Tämä vahvistaa näkemystämme siitä, että Wulffin palveluvetoiset strategiset suuntaviivat pysyvät täysin ennallaan. Pidämme positiivisena, että uusi toimitusjohtaja nimitettiin heti, jolloin vältettiin pitkän siirtymäajan mahdollisesti aiheuttama tyhjiö päätöksenteossa.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille