Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Aspo tiedotti maanantaina, että sen tytäryhtiö ESL Shipping on solminut pitkäaikaisen sopimuksen Stegran kanssa raaka-aineiden ja valmiiden terästuotteiden merikuljetuksista. Pidämme uutista yhtiön kannalta positiivisena, sillä se tuo konkretiaa varustamon kasvusuunnitelmien taakse.
Stegra (entinen H2 Green Steel) rakentaa parhaillaan Pohjois-Ruotsin Bodeniin merkittävää lähes nollapäästöisen teräksen tuotantolaitosta. ESL Shippingillä on puolestaan käynnissä mittava investointiohjelma, johon kuuluu yhteensä 16 uutta vähäpäästöistä alusta: 12 pienempää Coasteria ja 4 suurempaa Handysize-alusta. Coastereista valtaosa on jo liikenteessä, kun taas Handyt toimitetaan varustamolle vuosina 2027–2028.
Olemme korostaneet, että uusien alusten riittävä käyttöaste sekä tehokkuus ovat keskeisiä tekijöitä ESL Shippingin arvonluonnissa. Kohentuva taloussykli tukisi toki osaltaan tulostasoa, mutta kapasiteetin kasvattaminen nykytasolta kannattavasti vaatii arviomme mukaan myös uusia asiakkuuksia. Nyt tiedotettu sopimus onkin konkreettinen osoitus siitä, että 1) Perämeren alueen teollisuusinvestoinnit vihreään siirtymään luovat kysyntää vähäpäästöiselle merirahdille ja 2) ESL Shipping saa osansa tästä uudesta kysynnästä. Pitkäaikaiset sopimukset Stegran kaltaisten uusien teollisuusjättien kanssa laskevatkin mielestämme varustamon investointeihin liittyvää riskitasoa ja tukevat yhtiön tavoitetta irtautua yleisen rahtimarkkinan syklisyydestä. Sopimus vahvistaa mielestämme osaltaan myös ESL Shippingin itsenäistä sijoittajatarinaa Aspon valmistellessa varustamon eriyttämistä omaksi pörssiyhtiökseen vuoden 2026 loppuun mennessä.
Koska sopimuksen taloudellista arvoa tai tarkkoja volyymeja ei julkistettu, uutinen ei aiheuta välittömiä muutoksia ennusteisiimme, mutta se vahvistaa luottamustamme ESL Shippingin kasvu- ja kannattavuusnäkymään. Sopimuksen potentiaalia voi kuitenkin hahmotella varustamon nykyisten asiakkuuksien kautta. Stegran uuden tuotantolaitoksen kapasiteetti on ensimmäisessä vaiheessa suunnitelman mukaan 2,5 miljoonaa tonnia. SSAB:n Raahen tehtaan tuotantokapasiteetti on vastaavan kokoinen, ja tämä kyseinen tehdas tuo nykyisellään käsityksemme mukaan noin puolet ESL:n kuljetusvolyymeistä. Lisäksi Stegran suunnitelmissa on lähes tuplata tuotantomäärät 2030-luvulle tultaessa. Näin ollen kyseessä voi hyvinkin olla ESL:lle merkittävä asiakkuus.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille