Atria Q2’25 -ennakko: Kylmä alkukesä ja lakot haasteina
Atria julkistaa Q2-osavuosikatsauksen torstaina 17.7. noin klo 13. Arvioimme tuloksen laskevan hieman vertailukaudesta mm. elintarvikealan lakkojen, kolean sään ja naudanlihan saatavuushaasteiden vaikutuksesta. Odotamme yhtiön pitävän toistaiseksi kiinni varovaisesta tulosohjeistuksesta vuodelle 2025, vaikka omat tulosennusteemme ovat aavistuksen positiivisemmat.
| Ennustetaulukko | Q2'24 | Q2'25 | Q2'25e | Q2'25e | 2025e | |
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Inderes | |
| Liikevaihto | 454 | 459 | 456 | 1778 | ||
| Liikevoitto (oik.) | 18,4 | 17,1 | 16,5 | 67,5 | ||
| EPS (oik.) | 0,39 | 0,37 | 0,35 | 1,50 | ||
| Liikevaihdon kasvu-% | -0,6 % | 1,1 % | 0,4 % | 1,3 % | ||
| Liikevoitto-% (oik.) | 4,1 % | 3,7 % | 3,6 % | 3,8 % |
Toimintaympäristö rajoittanut kasvua
Arvioimme Atrian kasvattaneen liikevaihtoa 1 % Q2:n aikana. Kysyntäympäristö on nähdäksemme ollut jokseenkin haastava Suomessa, mihin vaikuttaa osaltaan vertailukautta koleampi sää ja sitä kautta heikompi grillaustuotteiden kysyntä (Atria Suomen kasvuennuste Q2:lle 0 %). Myös pula naudanlihasta on voinut osaltaan vaikuttaa liikevaihtoon, vaikka arvioimmekin sen osittain siirtävän kysyntää muihin lihatuotteisiin kuten siipikarjaan. Siipikarjatuotteiden viennin käynnistyminen Kiinaan vuoden 2025 alussa osaltaan kompensoi negatiivisia liikevaihdon ajureita. Ruotsiin ennustamme hieman parempaa, reilun 5 %:n kasvua, mistä pääosa orgaanista kasvua ja pieni osuus 2024 toukokuussa ostetun Gooh!-yritysoston vaikutuksesta. Ruotsin orgaaniseen kasvuun vaikuttaa mm. markkinan kohonnut hintataso. Suomessa hintataso on ollut lähihistoriassa vakaampi, mutta ennustamme erityisesti naudanlihan hinnan nousevan asteittain Q2:n ja loppuvuoden aikana. Pienen Tanska & Viro -yksikön kasvuennusteemme on 0 %.
Odotamme tuloksen kärsivän lakoista ja heikosta kysynnästä
Ennusteemme Atrian Q2:n liikevoitoksi on 17,1 MEUR, mikä on hieman vertailukauden tasoa heikompi (Q2’24: 18,4 MEUR). Konsensusennuste 16,5 MEUR on vielä aavistuksen meidän ennusteemme alapuolella. Liiketoimintayksiköistä ennustamme Suomen tuloksen laskeneen noin 2 MEUR:lla ja Ruotsin sekä Tanska & Viron tulosten pysyneen pääosin vertailukauden tasolla. Suomen tulosta ovat painaneet mm. Q2:n alkua rasittaneet elintarvikealan lakot, jotka ovat todennäköisesti johtaneet ylitöihin sekä rajoittaneet toimituskykyä pääsiäissesongilla. Myös grillaustuotteiden kysynnällä on vaikutusta tulokseen, mutta toisaalta arvioimme siipikarjaliiketoiminnan tehokkuuden olleen vertailukautta vahvempi. Ruotsissa tulos on ollut parantuvalla trendillä viimeisen vuoden aikana, mutta tehostustoimien vaikutukset ovat arviomme mukaan jo pääosin nähty. Kustannusinflaatio osaltaan vaikeuttaa Ruotsin hyvän kannattavuuskehityksen jatkamista. Rahoituskulujen arvioimme laskevan noin 1 MEUR:lla vertailukaudesta, mikä osaltaan tukee nettotulosennustetta verrattuna liiketulosennusteeseen.
Emme odota muutosta varovaiseen ohjeistukseen
Atria ohjeistaa vuoden 2025 oikaistun liikevoiton olevan vertailukautta alhaisempi (2024: 65,4 MEUR). Yhtiö aloitti vuoden selvästi vertailukautta vahvemmin (oik. EBIT kasvoi Q1:llä 4,8 MEUR v/v), mutta odotamme loppuvuoden tuloskertymän jäävän vertailukaudesta. Koko vuoden 2025 tulosennusteemme (EBIT: 67,5 MEUR) on silti vertailukautta korkeampi ja siten yhtiön ohjeistusta parempi. Emme usko yhtiön muuttavan ohjeistusta vielä Q2:n pohjalta, ellei Q2:n tulos sattuisi ylittämään selvästi ennustamaamme tasoa. Positiivinen tulosvaroitus tulisi siten mahdollisesti myöhemmin lähempänä Q3 tai Q4 raportteja, mutta sen toteutuminen on luonnollisesti epävarmaa. Epävarmuustekijät liittyvät tyypillisiin ajureihin, kuten kysyntäympäristöön ja kustannusinflaatioon Atrian markkinoilla.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
