Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Auroora Yhtiöt tiedotti ostavansa Suomen Teknohaus Oy:n koko osakekannan. Ostettu yhtiö on teollisuuden erikoisputkistojen ja leikkausjärjestelmien asiantuntija. Noin 7 MEUR:n liikevaihtoa tekevä kohde on mielestämme varsin looginen ja kokoluokaltaan Aurooralle tyypillinen lisäys. Pidämme siirtoa odotettuna ja johdonmukaisena askeleena yhtiön sarjayhdistelijästrategian toteuttamisessa.
Vuonna 1987 perustettu Suomen Teknohaus toimittaa erikoistuneita kaasuputkistojärjestelmiä, orbitaalihitsauslaitteita sekä plasma- ja polttoleikkauskoneita vaativaan teollisuuskäyttöön. Yhtiö työllistää 27 henkilöä, ja sen liikevaihto on noin 7 MEUR, joten kaupalla on noin 3 %:n positiivinen vaikutus Aurooran vuotuiseen liikevaihtoon. Lisäämme kaupan ennusteisiimme viimeistään Q2-tuloksen yhteydessä.
Ostettava yhtiö liitetään osaksi Aurooran Teolliset tuotteet ja palvelut -segmenttiä, joka on historiallisesti ollut konsernin selvästi kannattavin liiketoiminta-alue yli 10 %:n EBITA-marginaalillaan. Päättyneellä tilikaudella Suomen Teknohaus Oy:n liikevoitto oli noin 1,1 MEUR, joten ostokohde ylittää selvästi Aurooran yritysostokohteiltaan vaatiman kannattavuuskriteerin (EBITA yli 10 %). Kauppahintaa yhtiö ei tiedotteessa kertonut, mutta oletamme myös kertoimien olevan yhtiön tiukan yritysostokriteeristön mukaiset (EV/EBITA 4–8x ja sijoitetun pääoman tuotto yli 15 %).
Aurooran sarjayhdistelijästrategian ytimessä on listautumisannissa kerättyjen nettovarojen sekä liiketoiminnan tuottaman vapaan kassavirran allokointi uusiin yritysostoihin. Suomen Teknohausin kokoluokka osuu yhtiön tavoittelemaan 1–20 MEUR:n liikevaihtohaarukkaan, ja liiketoiminta vaikuttaa laadukkaalta, joten pidämme järjestelyä johdonmukaisena askeleena Aurooran sarjayhdistelijästrategian toteuttamisessa. Aurooran toimintamallin mukaisesti ostokohteen toimitusjohtaja jatkaa tehtävässään, mikä on tyypillinen ja mielestämme toimiva tapa varmistaa liiketoiminnan jatkuvuus ja osaamisen säilyminen talossa.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille