Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Automaattikäännös: Alkuperäinen julkaistu englanniksi 16.10.2026 klo 05.30 GMT. Anna palautetta täällä.
Byggmästaren julkistaa Q3-raporttinsa perjantaina 23. lokakuuta, samana päivänä kuin Green Landscaping. Arvioimme osakekohtaisen substanssiarvon (NAV) laskeneen neljänneksessä noin 5 % 61,4 kruunuun (Q2'26: 64,5 kr). Green Landscapingin osakekurssi laski neljänneksen aikana vielä noin 39 %, mikä ylittää selvästi DP Patterningin odottamamme arvonkorotuksen. Nykyisellä noin 45,8 kruunun kurssilla osaketta hinnoitellaan noin 25 %:n alennuksella arvioituun Q3-substanssiarvoomme nähden, selvästi yli viiden vuoden historiallisen keskiarvon (n. 9 %). Greenin osuus on pudonnut noin kymmenesosaan substanssiarvosta ja listaamattomat ydinomistukset kehittyvät edelleen hyvin, joten nykyinen alennus heijastaa mielestämme yhä enemmän yksittäiseen omistukseen liittyvää markkinatunnelmaa kuin koko salkkua.
Neljänneksen lopun päätöskurssien perusteella arvioimme Byggmästarenin listattujen omistusten arvon muuttuneen nettomääräisesti noin -110 MSEK. Lasku johtuu ensisijaisesti Green Landscapingista, jonka kurssi laski Q3'26:n aikana noin 39 %, muun muassa noin 15 % 22. syyskuuta, kun yhtiö tiedotti 79 MSEK:n kertaluonteisista kuluista. Omistusosuuden pysyessä ennallaan Green-omistuksen arvo on arviomme mukaan noin 172 MSEK (Q2'26: 281 MSEK) eli noin 10 % substanssiarvosta (15 %). Infrean kurssi laski neljänneksen aikana noin 9 %, ja osake käy edelleen kauppaa pitkälti sovitun Netel-vaihtosuhteen (17 Netel-osaketta 4 Infrea-osaketta kohden) mukaisesti, vähennettynä noin 3 %:n riskialennuksella yhdistymisen toteutumisesta. Huomioimme myös Netelin osakeannissa merkityt 10 MSEK, jotka on arvostettu hankintamenoon.
Listaamattomassa salkussa näkyvyys raportointikausien välillä on rajallinen. Odotamme kuitenkin DP Patterningiin uutta noin 14 %:n (n. 35 MSEK) arvonkorotusta, jota tukevat jatkuvasti vahva taloudellinen kehitys ja edelleen konservatiivinen laskennallinen käyttökatekerroin. Safe Liven, Team Olivian ja Fasticonin arvostusten odotamme pysyvän suhteellisen vakaina edelliseen neljännekseen nähden. Safe Livessa jatkuvien täydentävien yritysostojen ja kasvun pitäisi pitkälti tasapainottaa H1:llä nähtyä kannattavuuspainetta.
Green Landscapingin Q3:ta hallitsevat syyskuussa tiedotetut 79 MSEK:n kertaluonteiset kulut*. Green raportoi ne vertailukelpoisuuteen vaikuttavina erinä, joten keskitymme oikaistuihin lukuihin. Ennustamme Q3:n liikevaihdon olevan 1 720 MSEK (Q3'25: 1 605 MSEK, +7 % v/v) ja oikaistun EBITA:n 120 MSEK (7 %:n marginaali). Kertaerien jälkeen raportoitu EBITA olisi noin 41 MSEK. Vertailukausi sisälsi 21 MSEK:n hankealaskirjauksen Norjassa, joten ennusteemme merkitsee todellisen EBITA:n lievää laskua edellisvuodesta. Olemme siten varovaisempia kuin johto, joka on ohjeistanut EBITA:n kasvavan H2:lla vuodentakaisesta sekä Ruotsissa että Norjassa. Tämä heijastaa mielestämme edelleen pehmeää hintaympäristöä ja heikkoja norjalaisia tytäryhtiöitä. Lukujen ohella keskeisiä seurattavia asioita ovat Green Performance -ohjelma, Saksan yksikköä koskevat lisätiedot, Q3:n kassavirta sekä se, onko velkaantuneisuus (Q2'26: 3,4x, tavoite alle 2,5x) alkanut laskea ohjeistuksen mukaisesti.
Safe Liven Q3-liikevaihdon ennustamme olevan 81 MEUR (Q3'25: 55 MEUR) eli noin 47 % vuodentakaista suurempi H1:n täydentävien yritysostojen ja jatkuneen orgaanisen kasvun ansiosta. EBITA:n ennustamme olevan 7,7 MEUR (9,5 %:n marginaali), kun vertailukaudella se oli negatiivinen (-2 MEUR). Tämä heijastaa asteittaista toipumista Q2:ta kuormittaneista kerta- ja integraatiokuluista, kun taustajärjestelmiin ja kaupallisiin valmiuksiin tehtyjen investointien vaihe lähestyy loppuaan. Safe Liven on mielestämme tärkeää osoittaa kannattavuuden paranemista tulevalla neljänneksellä ja kaventaa pro forma -oikaistun ja raportoidun EBITA:n eroa. Tämä tukisi nykyistä arvostusta, jota pidämme melko kireänä.
DP Patterningin Q3-liikevaihdon ennustamme olevan 50 MSEK (Q3'25: 15 MSEK) ja käyttökatteen 11,5 MSEK (23 %:n marginaali; Q3'25: 3 MSEK, 20 %). Tämä on vahvaa kasvua edellisvuodesta, mutta poikkeuksellisen vahvaan Q2:een verrattuna askel alaspäin (liikevaihto 71 MSEK, käyttökate 31 MSEK). Q2:n tasoa ei mielestämme pidä suoraan ekstrapoloida eteenpäin, koska toimitukset ovat epäsäännöllisiä ja asiakaskunta keskittynyt. Asiakaskunnan laajentaminen ja aktiivisten myyntineuvottelujen muuttaminen pitkäaikaisiksi sopimuksiksi ovat edelleen avainasemassa korkean käyttöasteen ylläpitämisessä.
Byggmästaren aloitti Q3:n 418 MSEK:n likviditeetillä (188 MSEK käteistä ja 230 MSEK nostamattomia luottolimiittejä). Arvioimme yhtiön ostaneen neljänneksen aikana omia osakkeitaan noin 4 MSEK:lla 50 MSEK:n takaisinosto-ohjelmansa puitteissa. Tahti on hitaampi kuin Q2:lla (n. 17 MSEK), mutta sopii osakkeen matalaan likviditeettiin. Takaisinostot ovat nykyisellä alennuksella mielestämme edelleen erittäin arvoa luova tapa kohdentaa pääomaa. Julkisten tietojen perusteella Byggmästaren ei tehnyt Q3:lla uusia sijoituksia Greeniin. Yhtiö toteutti 10 MSEK:n merkintänsä Netelin osakeannissa osana Infrean ja Netelin yhdistymistä, jonka odotetaan toteutuvan Q4'26:lla. Byggmästarenille jää noin 13 %:n omistus yhdistyneestä konsernista. Takaisinostojen, Netel-merkinnän ja liiketoiminnan kulujen jälkeen kassa oli arviomme mukaan kauden lopussa noin 168 MSEK (Q2'26: 188 MSEK).
Team Olivian Tanskan toimintojen myynnin Carelink Gruppenille (282 MDKK, velaton ja käteisvaraton) ajoitukseen suhtaudumme edelleen varovaisesti, kunnes kauppa varmistuu. Kaupalla ei mielestämme ole olennaista vaikutusta substanssiarvoon, sillä jäljelle jäävän pienemmän yhtiön matalamman arvostuksen pitäisi kuittautua kauppahinnalla. Kassavarat toimivat puskurina ja voivat tasoittaa tietä voitonjaolle. Johto on lisäksi aiemmin todennut arvioivansa useita ehdokkaita neljänneksi ydinomistukseksi, ja vahva likviditeetti jättää mielestämme tilaa sekä uusille investoinneille että jatkuville takaisinostoille.
Kun huomioidaan omistusten arvioidut arvonmuutokset, toteutetut yritysjärjestelyt ja liiketoiminnan kulut, Q3'26:n substanssiarvo** on arviomme mukaan noin 1 764 MSEK. Se on laskenut Q2'26:n noin 1 851 MSEK:sta (-5 %) ja vastaa 61,4 kruunun osakekohtaista substanssiarvoa (64,5 kr). Lasku johtuu listatuista omistuksista (-108 MSEK) ja pääasiassa Greenistä, mikä ylittää selvästi DP Patterningin odotetun arvonkorotuksen (+35 MSEK). Vertailuindeksin (SIXRX) tuotto oli +2,7 % neljänneksessä ja +17,5 % v/v, joten sekä Byggmästarenin substanssiarvon kehitys (-5 %) että osakkeenomistajien kokonaistuotto (-8 %) jäivät jälleen selvästi siitä jälkeen.
Nykyisellä 45,8 kruunun kurssilla ja arvioidulla 61,4 kruunun osakekohtaisella substanssiarvolla alennus on noin 25 %, kun se Q2:n lopussa oli noin 20 %. Toisin kuin viime neljänneksellä, alennuksen kasvu heijastaa laskevaa osakekurssia eikä vain matalampaa substanssiarvoa. Se selittyy mielestämme pitkälti Greeniin liittyvällä markkinatunnelmalla, vaikka Greenin osuus substanssiarvosta on enää noin 10 % ja hyvin kehittyvän listaamattoman salkun yli 70 %. Alennus on edelleen selvästi yli viiden vuoden keskiarvon (n. 9 %), ja kuilu on mielestämme liian suuri, kun otetaan huomioon salkun koostumus, nettokassa ja pitkän aikavälin historiallinen taso.
Q3-raportin keskeisiä seurattavia asioita ovat mielestämme Greenin tilanne ja näkymät kertaerien jälkeen, DP Patterningin toimitustahdin kestävyys, Safe Liven kannattavuuden kehitys, Team Olivian Tanskan kaupan toteutuminen ja mahdollinen voitonjako sekä pääoman kohdentaminen, mukaan lukien takaisinostot ja mahdollinen neljäs ydinomistus.
*Kulut koostuvat 40 MSEK:n alaskirjauksista kahdesta valmistuneesta monivuotisesta hankkeesta Ruotsissa, 25 MSEK:sta, jotka liittyvät vuonna 2023 ostettuun saksalaiseen yhtiöön (sen entisestä omistajasta on tehty rikosilmoitus), 8 MSEK:sta entisen toimitusjohtajan irtisanomisajalta ja 6 MSEK:sta konsernitoimintojen saneerauksesta.
**Q3'26-substanssiarvio ei kuvaa näkemystämme salkun käyvästä arvosta. Se on arviomme siitä, mitä Byggmästaren raportoi, perustuen listattujen omistusten kurssimuutoksiin ja parhaaseen arvioomme listaamattomien omistusten kehityksestä edellisestä neljänneksestä.
| Varat | Raportoitu arvo Q2'26 | Raportoitu arvo Q3'26e | Arvon muutos (q/q) | Johdettu arvo Q2'26, Inderes |
| Green Landscaping | 281 | 172 | -109 | 367 |
| Infrea | 90 | 91 | 1 | 90 |
| Yhteensä, listatut varat (MSEK) | 371 | 263 | -108 | 582 |
| Safe Life | 682 | 685 | 3 | 576 |
| DP Patterning | 248 | 282 | 35 | 314 |
| Team Olivia | 184 | 186 | 2 | 184 |
| Fasticon | 105 | 106 | 1 | 105 |
| Yhteensä, listaamattomat varat (MSEK) | 1,218 | 1,259 | 41 | 1,099 |
| Sijoitetut varat (MSEK) | 1,589 | 1,522 | -67 | 1,681 |
| Käteiset ja vastaavat varat (MSEK) | 188 | 168 | -20 | 188 |
| Muut likvidit varat (MSEK) | 30 | 30 | 0 | 30 |
| Portfolion kokonaisarvo (MSEK) | 1,807 | 1,720 | -87 | 1,946 |
| Nettovelka (-) / nettokassa (+) pl. käteinen (MSEK) | 44 | 44 | 0 | 34 |
| NAV (MSEK) | 1,851 | 1,764 | -87 | 1,987 |
| Ulkona olevat osakkeet (miljoonissa) | 29 | 29 | 0 | 29 |
| Nykyinen alennus/preemio (toteutunut) | -20% | -23% | -2% | -20% |
| Käytetty alennus/preemio, Inderes | -5% | |||
| Oikaistu NAV (MSEK), Inderes | 1,887 | |||
| Raportoitu NAVPS (SEK) | 64.5 | 61.4 | -5% | |
| Käypä arvo (SEK, NAVPS), Inderes | 50.2 - 74.0 | |||
| Tavoite-NAVPS (SEK), Inderes | 62.6 | |||
| Viimeisin päätöskurssi (SEK), Q2'26 | 47.6 |
| Ennusteet | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | |
| Toteutunut | Toteutunut | Ennuste | ||
| Green Landscaping | ||||
| Liikevaihto | 1,605 | 1,720 | ||
| EBITA (oik.) | 114 | 120 | ||
| Liikevaihdon kasvu-% | 4% | 7% | ||
| EBITA-% (oik.) | 7.1% | 7.0% | ||
| Safe Life | ||||
| Liikevaihto | 55 | 81 | ||
| EBITA | -2 | 8 | ||
| Liikevaihdon kasvu-% | 57% | 47% | ||
| EBITA-% | -3.5% | 9.5% | ||
| DP Patterning | ||||
| Liikevaihto | 15 | 50 | ||
| Käyttökate | 3 | 12 | ||
| Liikevaihdon kasvu-% | 415% | 224% | ||
| Käyttökate-% | 19.4% | 23.0% | ||
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille