Yksityisyysasetukset
Inderes käyttää evästeitä tarjotakseen paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaisemman palvelun. Hyväksymällä evästeiden käytön voimme kehittää palvelua entistä paremmin ja pystymme tarjoamaan sinua kiinnostavaa sisältöä.
  • Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • LyhyeksimyyntiKatso, millä pörssiyhtiöillä on ilmoitettuja lyhyitä positioita
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Byggmästaren Q3'26 -ennakko: Green painaa, alennus levenee

AJA BAnalyytikon kommentti16.10.2026 klo 08.30
Christoffer JennelAnalyytikko
Keskustele

Tiivistelmä

  • Byggmästarenin Q3'26-NAV:n arvioidaan laskevan noin 5 % edellisestä neljänneksestä, johtuen pääasiassa Green Landscapingin osakekurssin laskusta.
  • Green Landscapingin kertaluonteiset kulut varjostavat Q3-tulosta, mutta DP Patterningin ja Safe Lifen odotetaan jatkavan kasvuaan.
  • Nykyinen osakekurssi hinnoittelee Byggmästarenin noin 25 %:n alennuksella suhteessa arvioituun NAV:iin, mikä on selvästi yli historiallisen keskiarvon.
  • Keskeisiä seurattavia asioita ovat Greenin tulos ja näkymät, DP Patterningin toimitustahdin kestävyys sekä Safe Lifen kannattavuuden kehitys.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Automaattikäännös: Alkuperäinen julkaistu englanniksi 16.10.2026 klo 05.30 GMT. Anna palautetta täällä.

Byggmästaren julkistaa Q3-raporttinsa perjantaina 23. lokakuuta, samana päivänä kuin Green Landscaping. Arvioimme osakekohtaisen substanssiarvon (NAV) laskeneen neljänneksessä noin 5 % 61,4 kruunuun (Q2'26: 64,5 kr). Green Landscapingin osakekurssi laski neljänneksen aikana vielä noin 39 %, mikä ylittää selvästi DP Patterningin odottamamme arvonkorotuksen. Nykyisellä noin 45,8 kruunun kurssilla osaketta hinnoitellaan noin 25 %:n alennuksella arvioituun Q3-substanssiarvoomme nähden, selvästi yli viiden vuoden historiallisen keskiarvon (n. 9 %). Greenin osuus on pudonnut noin kymmenesosaan substanssiarvosta ja listaamattomat ydinomistukset kehittyvät edelleen hyvin, joten nykyinen alennus heijastaa mielestämme yhä enemmän yksittäiseen omistukseen liittyvää markkinatunnelmaa kuin koko salkkua.

Green painaa listattua salkkua, DP Patterning nostaa listaamattomia omistuksia

Neljänneksen lopun päätöskurssien perusteella arvioimme Byggmästarenin listattujen omistusten arvon muuttuneen nettomääräisesti noin -110 MSEK. Lasku johtuu ensisijaisesti Green Landscapingista, jonka kurssi laski Q3'26:n aikana noin 39 %, muun muassa noin 15 % 22. syyskuuta, kun yhtiö tiedotti 79 MSEK:n kertaluonteisista kuluista. Omistusosuuden pysyessä ennallaan Green-omistuksen arvo on arviomme mukaan noin 172 MSEK (Q2'26: 281 MSEK) eli noin 10 % substanssiarvosta (15 %). Infrean kurssi laski neljänneksen aikana noin 9 %, ja osake käy edelleen kauppaa pitkälti sovitun Netel-vaihtosuhteen (17 Netel-osaketta 4 Infrea-osaketta kohden) mukaisesti, vähennettynä noin 3 %:n riskialennuksella yhdistymisen toteutumisesta. Huomioimme myös Netelin osakeannissa merkityt 10 MSEK, jotka on arvostettu hankintamenoon.

Listaamattomassa salkussa näkyvyys raportointikausien välillä on rajallinen. Odotamme kuitenkin DP Patterningiin uutta noin 14 %:n (n. 35 MSEK) arvonkorotusta, jota tukevat jatkuvasti vahva taloudellinen kehitys ja edelleen konservatiivinen laskennallinen käyttökatekerroin. Safe Liven, Team Olivian ja Fasticonin arvostusten odotamme pysyvän suhteellisen vakaina edelliseen neljännekseen nähden. Safe Livessa jatkuvien täydentävien yritysostojen ja kasvun pitäisi pitkälti tasapainottaa H1:llä nähtyä kannattavuuspainetta.

Greenin kertaerät varjostavat Q3:ta, DP Patterningin ja Safe Liven kasvun pitäisi jatkua

Green Landscapingin Q3:ta hallitsevat syyskuussa tiedotetut 79 MSEK:n kertaluonteiset kulut*. Green raportoi ne vertailukelpoisuuteen vaikuttavina erinä, joten keskitymme oikaistuihin lukuihin. Ennustamme Q3:n liikevaihdon olevan 1 720 MSEK (Q3'25: 1 605 MSEK, +7 % v/v) ja oikaistun EBITA:n 120 MSEK (7 %:n marginaali). Kertaerien jälkeen raportoitu EBITA olisi noin 41 MSEK. Vertailukausi sisälsi 21 MSEK:n hankealaskirjauksen Norjassa, joten ennusteemme merkitsee todellisen EBITA:n lievää laskua edellisvuodesta. Olemme siten varovaisempia kuin johto, joka on ohjeistanut EBITA:n kasvavan H2:lla vuodentakaisesta sekä Ruotsissa että Norjassa. Tämä heijastaa mielestämme edelleen pehmeää hintaympäristöä ja heikkoja norjalaisia tytäryhtiöitä. Lukujen ohella keskeisiä seurattavia asioita ovat Green Performance -ohjelma, Saksan yksikköä koskevat lisätiedot, Q3:n kassavirta sekä se, onko velkaantuneisuus (Q2'26: 3,4x, tavoite alle 2,5x) alkanut laskea ohjeistuksen mukaisesti.

Safe Liven Q3-liikevaihdon ennustamme olevan 81 MEUR (Q3'25: 55 MEUR) eli noin 47 % vuodentakaista suurempi H1:n täydentävien yritysostojen ja jatkuneen orgaanisen kasvun ansiosta. EBITA:n ennustamme olevan 7,7 MEUR (9,5 %:n marginaali), kun vertailukaudella se oli negatiivinen (-2 MEUR). Tämä heijastaa asteittaista toipumista Q2:ta kuormittaneista kerta- ja integraatiokuluista, kun taustajärjestelmiin ja kaupallisiin valmiuksiin tehtyjen investointien vaihe lähestyy loppuaan. Safe Liven on mielestämme tärkeää osoittaa kannattavuuden paranemista tulevalla neljänneksellä ja kaventaa pro forma -oikaistun ja raportoidun EBITA:n eroa. Tämä tukisi nykyistä arvostusta, jota pidämme melko kireänä.

DP Patterningin Q3-liikevaihdon ennustamme olevan 50 MSEK (Q3'25: 15 MSEK) ja käyttökatteen 11,5 MSEK (23 %:n marginaali; Q3'25: 3 MSEK, 20 %). Tämä on vahvaa kasvua edellisvuodesta, mutta poikkeuksellisen vahvaan Q2:een verrattuna askel alaspäin (liikevaihto 71 MSEK, käyttökate 31 MSEK). Q2:n tasoa ei mielestämme pidä suoraan ekstrapoloida eteenpäin, koska toimitukset ovat epäsäännöllisiä ja asiakaskunta keskittynyt. Asiakaskunnan laajentaminen ja aktiivisten myyntineuvottelujen muuttaminen pitkäaikaisiksi sopimuksiksi ovat edelleen avainasemassa korkean käyttöasteen ylläpitämisessä.

Tasaiset takaisinostot ja Netel-sitoumus toteutettu, Team Olivian Tanskan myynti yhä kesken

Byggmästaren aloitti Q3:n 418 MSEK:n likviditeetillä (188 MSEK käteistä ja 230 MSEK nostamattomia luottolimiittejä). Arvioimme yhtiön ostaneen neljänneksen aikana omia osakkeitaan noin 4 MSEK:lla 50 MSEK:n takaisinosto-ohjelmansa puitteissa. Tahti on hitaampi kuin Q2:lla (n. 17 MSEK), mutta sopii osakkeen matalaan likviditeettiin. Takaisinostot ovat nykyisellä alennuksella mielestämme edelleen erittäin arvoa luova tapa kohdentaa pääomaa. Julkisten tietojen perusteella Byggmästaren ei tehnyt Q3:lla uusia sijoituksia Greeniin. Yhtiö toteutti 10 MSEK:n merkintänsä Netelin osakeannissa osana Infrean ja Netelin yhdistymistä, jonka odotetaan toteutuvan Q4'26:lla. Byggmästarenille jää noin 13 %:n omistus yhdistyneestä konsernista. Takaisinostojen, Netel-merkinnän ja liiketoiminnan kulujen jälkeen kassa oli arviomme mukaan kauden lopussa noin 168 MSEK (Q2'26: 188 MSEK).

Team Olivian Tanskan toimintojen myynnin Carelink Gruppenille (282 MDKK, velaton ja käteisvaraton) ajoitukseen suhtaudumme edelleen varovaisesti, kunnes kauppa varmistuu. Kaupalla ei mielestämme ole olennaista vaikutusta substanssiarvoon, sillä jäljelle jäävän pienemmän yhtiön matalamman arvostuksen pitäisi kuittautua kauppahinnalla. Kassavarat toimivat puskurina ja voivat tasoittaa tietä voitonjaolle. Johto on lisäksi aiemmin todennut arvioivansa useita ehdokkaita neljänneksi ydinomistukseksi, ja vahva likviditeetti jättää mielestämme tilaa sekä uusille investoinneille että jatkuville takaisinostoille.

Q3'26-substanssiarvioimme laskee noin 5 % ja alennus levenee

Kun huomioidaan omistusten arvioidut arvonmuutokset, toteutetut yritysjärjestelyt ja liiketoiminnan kulut, Q3'26:n substanssiarvo** on arviomme mukaan noin 1 764 MSEK. Se on laskenut Q2'26:n noin 1 851 MSEK:sta (-5 %) ja vastaa 61,4 kruunun osakekohtaista substanssiarvoa (64,5 kr). Lasku johtuu listatuista omistuksista (-108 MSEK) ja pääasiassa Greenistä, mikä ylittää selvästi DP Patterningin odotetun arvonkorotuksen (+35 MSEK). Vertailuindeksin (SIXRX) tuotto oli +2,7 % neljänneksessä ja +17,5 % v/v, joten sekä Byggmästarenin substanssiarvon kehitys (-5 %) että osakkeenomistajien kokonaistuotto (-8 %) jäivät jälleen selvästi siitä jälkeen.

Nykyisellä 45,8 kruunun kurssilla ja arvioidulla 61,4 kruunun osakekohtaisella substanssiarvolla alennus on noin 25 %, kun se Q2:n lopussa oli noin 20 %. Toisin kuin viime neljänneksellä, alennuksen kasvu heijastaa laskevaa osakekurssia eikä vain matalampaa substanssiarvoa. Se selittyy mielestämme pitkälti Greeniin liittyvällä markkinatunnelmalla, vaikka Greenin osuus substanssiarvosta on enää noin 10 % ja hyvin kehittyvän listaamattoman salkun yli 70 %. Alennus on edelleen selvästi yli viiden vuoden keskiarvon (n. 9 %), ja kuilu on mielestämme liian suuri, kun otetaan huomioon salkun koostumus, nettokassa ja pitkän aikavälin historiallinen taso.

Q3-raportin keskeisiä seurattavia asioita ovat mielestämme Greenin tilanne ja näkymät kertaerien jälkeen, DP Patterningin toimitustahdin kestävyys, Safe Liven kannattavuuden kehitys, Team Olivian Tanskan kaupan toteutuminen ja mahdollinen voitonjako sekä pääoman kohdentaminen, mukaan lukien takaisinostot ja mahdollinen neljäs ydinomistus.

*Kulut koostuvat 40 MSEK:n alaskirjauksista kahdesta valmistuneesta monivuotisesta hankkeesta Ruotsissa, 25 MSEK:sta, jotka liittyvät vuonna 2023 ostettuun saksalaiseen yhtiöön (sen entisestä omistajasta on tehty rikosilmoitus), 8 MSEK:sta entisen toimitusjohtajan irtisanomisajalta ja 6 MSEK:sta konsernitoimintojen saneerauksesta.

**Q3'26-substanssiarvio ei kuvaa näkemystämme salkun käyvästä arvosta. Se on arviomme siitä, mitä Byggmästaren raportoi, perustuen listattujen omistusten kurssimuutoksiin ja parhaaseen arvioomme listaamattomien omistusten kehityksestä edellisestä neljänneksestä.

VaratRaportoitu arvo Q2'26Raportoitu arvo Q3'26eArvon muutos (q/q)Johdettu arvo Q2'26, Inderes
Green Landscaping281172-109367
Infrea9091190
Yhteensä, listatut varat (MSEK)371263-108582
Safe Life6826853576
DP Patterning24828235314
Team Olivia1841862184
Fasticon1051061105
Yhteensä, listaamattomat varat (MSEK)1,2181,259411,099
Sijoitetut varat (MSEK)1,5891,522-671,681
Käteiset ja vastaavat varat (MSEK)188168-20188
Muut likvidit varat (MSEK)3030030
Portfolion kokonaisarvo (MSEK)1,8071,720-871,946
Nettovelka (-) / nettokassa (+) pl. käteinen (MSEK)4444034
NAV (MSEK)1,8511,764-871,987
Ulkona olevat osakkeet (miljoonissa)2929029
Nykyinen alennus/preemio (toteutunut)-20%-23%-2%-20%
Käytetty alennus/preemio, Inderes   -5%
Oikaistu NAV (MSEK), Inderes   1,887
Raportoitu NAVPS (SEK)64.561.4-5% 
Käypä arvo (SEK, NAVPS), Inderes   50.2 - 74.0
Tavoite-NAVPS (SEK), Inderes   62.6
Viimeisin päätöskurssi (SEK), Q2'26 47.6  

 

EnnusteetQ3'25Q3'26Q3'26e
 ToteutunutToteutunutEnnuste
Green Landscaping   
Liikevaihto1,605 1,720
EBITA (oik.)114 120
Liikevaihdon kasvu-% 4% 7%
EBITA-% (oik.)7.1% 7.0%
Safe Life   
Liikevaihto55 81
EBITA-2 8
Liikevaihdon kasvu-% 57% 47%
EBITA-%-3.5% 9.5%
DP Patterning   
Liikevaihto15 50
Käyttökate3 12
Liikevaihdon kasvu-% 415% 224%
Käyttökate-%19.4% 23.0%

 

Sisäänkirjautuminen vaadittu

Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille

Luo ilmainen tunnus

Byggmästare Anders J Ahlström Holding is an investment company with the goal of creating long-term value for shareholders as well as for society and other stakeholders. The company focuses on small and medium-sized companies, listed as well as unlisted. The operations are primarily concentrated in Sweden and the rest of the Nordic region. The company was founded in 1898 and has its headquarters in Stockholm.

Lue lisää yhtiösivulla

Tunnusluvut27.07.

20242025Q2/26
NAV2 237,21 934,81 850,5
NAV per osake76,7566,5864,46
NAV per osake kasvu10,4 %−13,3 %−3,2 %
Hallinnointikulut-% NAV:sta1,3 %1,1 %
P/NAV89,3 %92,1 %79,9 %
NAV-alennus/-preemio−10,7 %−7,9 %−20,1 %
Osinko %0,5 %13,7 %

Foorumin keskustelut

Tässä on Christofferin ennakkokommentit Byggmästarein Q3:sta Byggmästaren julkistaa Q3-raporttinsa perjantaina 23. lokakuuta, samana päivänä...
8 tuntia sitten
- Sijoittaja-alokas
0
Tässä on Christofferin kommentit siitä, miten Byggmästarenin suurin listattu omistus Green Landscaping ilmoitti 79 miljoonan kruunun kertaluonteisista...
23.9.2026 klo 5.53
- Sijoittaja-alokas
0
Huh tuota DPP:n kasvua. Näyttää skaalautuvan tosi nopeasti. Jo 13,5% osuus NAVista ja suunta on ylöspäin. Greenin arvostus saattaa olla lähell...
27.7.2026 klo 12.08
- Kotipuutarhuri
1
Tässä on Jenneliltä uusi yhtiöraportti Bryggmästaresta Q2:n tiimoilta Byggmästarenin Q2:n substanssiarvo osaketta kohden laski noin 5 % edellisest...
27.7.2026 klo 8.10
- Sijoittaja-alokas
1
Renato Rios on kirjoitellut Byggmästaren viimeaikaisista yritysostoista. Byggmästaren tiedotti, että sen suurin salkkuyhtiö Safe Life toteutti...
2.7.2026 klo 13.48
- Sijoittaja-alokas
1
Tässä on Christoffer Jennelin kommentit, kun Byggmästarenin portfolionyhtiö Team Olivia myy Tanskan liiketoimintansa Carelink Gruppenille. Byggm...
22.6.2026 klo 15.31
- Sijoittaja-alokas
1
Huippujuttu, että Byggmästarelle on saatu oma ketju! Täytyypä katsoa tuo Roast, kiitos sen tekemisestä
16.6.2026 klo 12.20
- Kotipuutarhuri
2