Digital Workforce Q2’24 -ennakko: Odotamme kasvun hieman kiihtyneen ja kannattavuuden parantuneen
Ohjelmistorobotiikka hyödyntävä automaation pioneeri Digital Workforce julkistaa puolivuosikatsauksensa perjantaina arviomme mukaan aamupäivällä. Ennustamme alkuvuoden positiivisen liikevaihdon ja kannattavuuden kehityksen jatkuneen Q2:lla. Operatiivisen kehityksen lisäksi keskiössä on yhtiön kommentit Suomesta ja kasvumarkkinoista.
Ennustamme kasvun kiihtyneen hieman Q2:lla
Digital Workforce kertoi keväällä merkittävistä sopimuksista, minkä tulisi tukea kehitystä tänä vuonna. Ennustamme liikevaihdon kasvun kiihtyneen hieman ja olleen 7 % tai 5,8 MEUR Q2:lla (Q1’24 3 %). Liiketoiminnoittain ennustamme jatkuvaveloitteisten palveluiden liikevaihdon olleen 2,5 MEUR (+6 %) ja asiantuntijapalveluiden 4,0 MEUR (8 %) Q2:lla. Arvioimme toimialafokuksen mukaisesti terveydenhuollon ja maantieteellisesti kasvumarkkinafokuksena olevan Pohjois-Amerikan markkina-alueen vetäneen Q1:n tapaan kasvua Q2:lla. Seuraamme lisäksi kommentteja kasvumarkkinoiden (USA, Iso-Britannia ja Irlanti) kehityksestä ja miten terveydenhuollon hyvän myyntiputken asiakasprojekteja on saatu ja saadaan käyntiin Suomessa.
Odotamme kannattavuuden parantuneen kulusäästöjen tukemana
Ennustamme käyttökatteen olleen 0,3 MEUR tai 4,6 % liikevaihdosta Q2:lla. Kannattavuusparannusta heikosta vertailukaudesta ajaa viime vuoden lopulla lakkautetut Tanskan ja Norjan toimistot, hallinnon tehostustoimenpiteet ja liikevaihdon kasvu (EBITDA- % Q2’23: -2 %ja Q1’24: 4 %). Tulosta rajoittaa edelleen strategian mukaiset investoinnit erityisesti USA:n myynti- ja markkinointitoimintoihin sekä yleinen kustannustason nousu. Muilla tulosriveillä emme odota yllätyksiä. Rahoitustuottojen tulisi parantaa tulosta. Näin odotamme osakekohtaisen tuloksen olleen 0,02 euroa Q2:lla.
Odotamme liikevaihdon ja tuloksen kasvavan maltillisesti vuonna 2024
Yhtiö arvioi koko vuoden 2024 liikevaihdon olevan korkeampi ja oikaistun käyttökatteen olevan positiivinen ja paranevan vuoteen 2023 verrattuna. Q1-raportin ja kommenttien pohjilta käänne vaikuttaa etenevän hyvin. Ennustamme ennen Q2-raporttia yhtiön liikevaihdon kasvavan 7 % ja käyttökatteen olevan 1,4 MEUR tai 5 % liikevaihdosta vuonna 2024 (2023 oik. EBITDA 0,2 MEUR).
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
