EcoUp: Negatiivinen tulosvaroitus volyymipohjaisista syistä
EcoUpin käyttökateohjeistuksen lasku ei ollut meille täysi yllätys, mutta volyymejä koskevien negatiivisten kommenttien takia yhtiön liikevaihto- ja tulosennusteisiimme kohdistuu alustavan arviomme mukaan silti laskupaineita. Päivitämme näkemyksemme EcoUpista ensi viikon tiistaina julkistettavan H1-tuloksen jälkeen.
Käyttökateohjeistus laski volyymipohjaisista syistä
EcoUp tiedotti eilen myöhään illalla, että yhtiö laskee käyttökatetta koskevaa ohjeistustaan johtuen alhaisemmasta odotuksesta Eristeliiketoiminnan volyymista loppuvuonna 2025 ja konsernin odotettua heikommasta taloudellisesta kehityksestä H1’25:lla. EcoUp arvioi nyt vuoden 2025 liikevaihdon olevan suunnilleen samalla tasolla kuin vuonna 2024 (aik. samalla tasolla) ja käyttökatteen laskevan (aik. samalla tasolla) vuodesta 2024. Vuonna 2024 EcoUpin liikevaihto oli 30,7 MEUR ja käyttökate 2,8 MEUR.
Yhtiön mukaan uudisrakentamisen markkinassa Suomessa on tapahtunut positiivinen käänne, mutta se etenee hitaammin kuin vielä alkuvuonna odotettiin. Myös Pientalosaneraus-konseptiin liittyvän liiketoiminnan volyymi on jäämässä odotettua alhaisemmaksi vuonna 2025. Näiden syiden takia yhtiö on laskenut ennustettaan Eristeliiketoiminnan volyymikehityksestä loppuvuonna 2025
EcoUpin käyttökate H1’25:lla oli heikompi kuin viime vuonna vastaavana ajanjaksona. Käyttökatteen laskuun on vaikuttanut erityisesti heikko kannattavuus EcoUpin Ruotsin toiminnoissa ja kesäkuussa 2025 myydyssä Uudenmaan Imupalvelu Oy:ssä.
EcoUp Oyj julkaisee H1’25 raporttinsa tiistaina 19.8.2025 kello 13.00. EcoUp ei kommentoi ensimmäisen vuosipuoliskon tulosta ennen puolivuosikatsauksensa julkaisemista.
Käyttökate-ennusteemme on uuden ohjeistuksen mukainen, mutta ennusteisiimme kohdistuu silti laskupaineita ainakin kuluvalle vuodelle
Tulosvaroitus ei tullut meille täytenä yllätyksenä, sillä uutisvirta Suomen uudisrakentamisen toipumisvauhdista on ollut mollivoittoista. Laskimme heinäkuun ennakkopäivityksessämme EcoUpin käyttökatteen ennusteitamme ja liputimme käyttökateohjeistukseen liittyvän riskiä etenkin liiketoimintaprofiilin muutoksen myötä. Koko vuoden käyttökatteen ennusteemme oli 2,6 MEUR:ssa eli noin 7 % viime vuoden toteumaa alempana (H1’25:n käyttökate selvästi vertailukautta alempana).
Yhtiön volyymikehitys- ja näkymä vaikuttavat tulosvaroituksen perusteella kuitenkin odotuksiamme heikommalta ja todennäköisesti ohjeistuksen ylälaidalla oleviin liikevaihtoennusteisiimme kohdistuu laskupaineita ainakin kuluvan vuoden osalta. Pidemmän tähtäimen osalta uudisrakentamisen käänteen toteutuminen on positiivista, mutta kulmakerroin on vielä varsin epäselvä. Etenkin Pientalosaneerausten volyymin lasku on ikävä yllätys, sillä sen pääajuri on vakaampi korjausrakentaminen, jossa markkinan vedon pitäisi olla selvästi uudisrakentamista parempi. Lisäksi vuoden vaihteessa hankittujen Ruotsin liiketoimintojen heikko kannattavuus on jossain määrin huolestuttavaa, sillä arvioimme nopean kannattavuuskäänteen olleen yhtiön ykkösprioriteetti Ruotsissa liiketoimintojen ostohetken tappiollisuus huomioiden. Liikevaihtoennusteiden lasku loisi alustavan arviomme mukaan laskupaineita myös tulosennusteisiimme ainakin kuluvalle vuodelle.
Päivitämme EcoUpin ennusteemme ja näkemyksemme yhtiöstä tulosjulkistuksen jälkeen ensi viikon keskiviikoksi.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
