Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Enento julkaisi eilen päivitetyn strategiansa ja uudet pitkän aikavälin taloudelliset tavoitteensa vuosille 2027–2030. Strategian suunta oli odotettu, sillä se nojaa vahvasti teemoihin, joita yhtiö on nostanut esiin viime aikoina, kuten uniikki data, tekoäly ja sääntelyn luomat mahdollisuudet. Taloudelliset tavoitteet ovat kasvun ja kannattavuuden osalta käytännössä ennallaan, mutta yhtiö lisäsi niihin vielä erikseen tuloskasvutavoitteen. Enento järjestää pääomamarkkinapäivän 18.11., jolloin yhtiö avaa päivitettyä strategiaansa vielä tarkemmin. Puhtaasti tiedotteen perusteella emme näe tarvetta ennustemuutoksille.
Strategian ytimessä on Enenton johtava asema Pohjoismaiden luottotieto- ja talousrikollisuuden torjunnan palveluissa. Yhtiö pyrkii siirtymään datan toimittamisesta kohti asiakkaiden päätöksentekoprosessien tukemista tekoälyä hyödyntävillä palveluilla. Keskeisinä markkina-ajureina yhtiö näkee tekoälyn, kiristyvän sääntelyn sekä kasvavan tarpeen torjua petoksia ja talousrikollisuutta. Strategisia teemoja on neljä: asiakkaiden auttaminen datan ja tekoälyn hyödyntämisessä, uniikin datan määrän kasvattaminen, nopeampi markkinoille meno sekä tehokas ja yksinkertainen toiminta. Strategia ei mielestämme sisältänyt suuria yllätyksiä, ja se on linjassa sen kanssa, mitä yhtiö on viime aikoina nostanut esiin osavuosikatsaustensa yhteydessä.
Mielestämme huomionarvoista on, että yhtiö selvästi avasi oven myös portfoliomuutoksille. Yhtiö totesi, että se voi arvioida ydinliiketoimintaan sopimattomien osien myyntiä sekä tehdä ydintä vahvistavia yritysostoja. Tänä vuonna toteutetut Emailerin myynti ja Eivoran osto ovat jo osaltaan merkkejä tästä, mutta mahdollisten uusien portfoliomuutosten laajuus jää vielä auki.
Yhtiö hakee orgaanista kasvua viideltä suunnalta:
Kasvua tukevat yhtiön mukaan kiristyvä sääntely, uniikin datan määrän kasvu, vuoden 2027 aikana rakennettava tekoälyä hyödyntävä data-alusta sekä yksinkertaisempi tuotevalikoima. Kasvuaihiot ovat mielestämme uskottavia, ja osa niistä näkyy jo luvuissa. Ruotsissa yhtiö on solminut CCD2-sääntelyyn liittyvät ensimmäiset sopimukset BNPL-toimijoiden kanssa, ja näiden pitäisi yhtiön mukaan näkyä liikevaihdossa vuonna 2027. Compliance-palvelut ovat kasvaneet hyvin, ja Eivora-yritysosto vahvisti compliance-tarjoomaa Ruotsissa. Data-alustan rakentaminen oli mielenkiintoinen nosto, ja tämän tarkempi avaaminen ja tiedot siihen vaadittavista investoinneista kiinnostavat meitä pääomamarkkinapäivässä.
Tekoäly on ymmärrettävästi strategian keskiössä ja se onkin tällä hetkellä yhtiön sijoitustarinassa merkittävässä roolissa sekä mahdollisuutena että uhkana. Yhtiön näkemys siitä, että tekoäly lisää luotettavan ja varmennetun datan arvoa, on mielestämme uskottava. Q3-webcastissa yhtiö avasi, että noin 60 % sen liikevaihdosta tulee datasta ja palveluista, joita on vain Enentolla. Uniikin datan osuus on suurin Ruotsissa. Tämä tuo mielestämme suojaa liiketoimintaan, ja tämän datan arvo kasvaa tekoälyaikakautena entisestään.
Loput noin 40 % liikevaihdosta tulee vastaavasti datasta, joka ei ole uniikkia, ja tähän liittyvä liiketoiminta voi nähdäksemme kohdata suurempaa kilpailua. Yhtiö itsekin odottaa tällä alueella kilpailun kiristyvän ajan myötä, vaikka asiakkaat ovat toistaiseksi halunneet hankkia myös tämän datan Enenton kautta. Strategian teema uniikin datan kasvattamisesta onkin mielestämme perusteltu, ja sen etenemistä seuraamme tarkasti.
Uudet taloudelliset tavoitteet vuosille 2027–2030:
Kasvu-, kannattavuus- ja velkatavoitteet ovat käytännössä samat kuin aiemmin. Kasvutavoitteen osalta muuttui se, että tavoite koskee orgaanista kasvua (aik. kokonaiskasvu). 40 %:n oikaistu käyttökatemarginaali on ollut yhtiöllä jo pidempään, joskin siihen vaadittava aikaikkuna poistettiin vuonna 2025. Tuloskasvutavoite on uusi, mutta arviomme mukaan se on varsin luonnollinen seuraus, mikäli yhtiö pääsisi kasvu- ja kannattavuustavoitteeseen (kunhan osakekanta ei liudennu).
Uusien palveluiden osuutta koskeva tavoite poistui. Pidämme tätä perusteltuna, sillä mittarin informaatioarvo on vähäinen. Uudet palvelut ajoittain kannibalisoivat vanhoja, ja mittari heiluu voimakkaasti, jos tietty uusi palvelu tippuu pois määritelmän vaatimasta aikaikkunasta (lanseeraus ed. 36 kk).
Osingon osalta yhtiö tavoittelee säännöllisesti kasvavaa, kahdesti vuodessa maksettavaa osinkoa, ja ylimääräistä pääomaa se voi palauttaa omien osakkeiden takaisinostoilla tai lisäosingoilla. Aikaisempi osinkopolitiikka oli vähintään 70 % yhtiön nettotuloksesta. Mielestämme omien osakkeiden takaisinoston pitäminen optiona on hyvä lisäys voitonjakopolitiikkaan (tällä hetkellä käynnissä pieni takaisinosto-ohjelma).
Tavoitteet ovat mielestämme kunnianhimoisia. Enento ei ole viime vuosina päässyt lähellekään kasvutavoitettaan. Liikevaihto supistui vuosina 2023–2024, vertailukelpoinen kasvu oli 0 % vuonna 2025, ja tänä vuonna odotamme sen olevan noin 3 %. Nykyennusteissamme liikevaihto kasvaa vuosina 2026–2030 keskimäärin noin 3,5 % vuodessa. Kasvutavoitteen alarajakin vaatisi siis selvää kiihtymistä nykytahdista.
Kannattavuustavoite on nähdäksemme riippuvainen kasvun realisoitumisesta. Ennusteemme tälle vuodelle on 36,3 % ja lähivuosille noin 37 %. Kannattavuutta yhtiö aikoo parantaa tehostamalla IT:tä, myyntiä ja operatiivista toimintaa. Mikäli kasvu osoittautuu odotuksiamme ripeämmäksi, näemme yhtiöllä edellytykset yltää 40 %:iin.
Osakekohtaisen tuloksen tavoite on nähdäksemme tehtävissä, mikäli yhtiö yltää kasvu- ja kannattavuustavoitteisiin. Ennusteemme odottavat jo osakekohtaisen tuloksen kasvavan vajaa 11 % vuodessa vuoteen 2029 mennessä (vuosi 2026 lähtötasona). Meidän osakekohtaisessa tuloksessa on oikaistu vain PPA-poistot (ei kertaeriä), joten mittari on hieman eri, ja lähtötaso vuodelta 2026 siten matalampi.
Taseen velkaantuneisuutta koskeva tavoite on ennallaan. Pidämme tavoiteltavaa tasoa perusteltuna huomioiden Enenton liiketoiminnan ennustettavuus ja vakaa kassavirta. Tällä hetkellä taso on 2,3x, joten yhtiö on selvästi tavoitteen sisällä.
Enento järjestää pääomamarkkinapäivän 18.11., jolloin yhtiö avaa päivitettyä strategiaansa tarkemmin. Mielestämme etenkin tekoäly ja sen luomat mahdollisuudet ja uhat ovat erityisen mielenkiintoisia teemoja.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille