Yksityisyysasetukset
Inderes käyttää evästeitä tarjotakseen paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaisemman palvelun. Hyväksymällä evästeiden käytön voimme kehittää palvelua entistä paremmin ja pystymme tarjoamaan sinua kiinnostavaa sisältöä.
  • Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • LyhyeksimyyntiKatso, millä pörssiyhtiöillä on ilmoitettuja lyhyitä positioita
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

F-Secure Q2'26 -pikakommentti: Olimme liian optimisteja tuloskehityksen suhteen

FSECUREAnalyytikon kommentti17.07.2026 klo 09.10
Atte RiikolaAnalyytikko
Keskustele

Tiivistelmä

  • F-Securen Q2-liikevaihto kasvoi 8 % 39,8 MEUR:oon, mutta jäi hieman Inderesin ennusteesta (40,6 MEUR) ja oli linjassa konsensusodotuksen kanssa.
  • Oikaistu EBITA oli 11,0 MEUR, mikä alitti sekä Inderesin (12,9 MEUR) että konsensuksen (11,8 MEUR) ennusteet, ja EBITA-marginaali heikkeni vertailukaudesta.
  • Liiketoiminnan rahavirta oli pehmeä myyntisaamisten kasvun vuoksi, mutta nettovelan suhde oikaistuun käyttökatteeseen pysyi vakaana.
  • Q2-raportin perusteella F-Securen koko vuoden tuloskehitysennusteita tarkennetaan hieman alaspäin, mutta yhtiön pitkän aikavälin kasvunäkymät säilyvät ennallaan.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

EnnustetaulukkoQ2'25Q2'26Q2'26eQ2'26eErotus (%)2026e
MEUR / EURVertailuToteutunutInderesKonsensusTot. vs. inderesInderes
Liikevaihto36,939,840,639,8-2 %159
EBITA (oik.)11,911,012,911,8-15 %51,3
Liikevoitto (oik.)10,18,810,8--18 %42,9
Liikevoitto8,27,08,9--21 %33,4
EPS (raportoitu)0,030,020,030,03-27 %0,12
       
Liikevaihdon kasvu-%1,1 %8,0 %10,1 %7,9 %-2,1 %-yks.9,4 %
EBITA (oik.)32,2 %27,7 %31,7 %29,6 %-4,1 %-yks.32,1 %

Lähde: Inderes & Modular Finance, 5 analyytikkoa (konsensus)

F-Securen Q2-tulos jäi pykälän konsensusennusteesta, vaikka liikevaihdon kasvu kiihtyi odotusten mukaisesti. Meidän ennusteemme olivat vielä pykälän korkeammalla. Tier1-kumppanien ylösajoon liittyvät panostukset olivat siis vielä hieman odotuksia korkeammalla, ja osaltaan kannattavuuteen vaikutti myös tuotekehitysaktivointien pienentyminen alkuvuodesta. Olimme aiemmin pitäneet tulosohjeistuksen nostoa loppuvuodesta todennäköisenä, mutta Q2-raportin valossa kehitys on hieman loivempaa, joskin tulos vaikuttaisi yhä menevän kohti haarukan (oik. EBITA 44-50 MEUR) ylälaitaa.

Liikevaihdon kasvu kiihtyi konsensusodotuksen mukaisesti

F-Securen Q2-liikevaihto kasvoi 8 % 39,8 MEUR:oon, mikä alitti meidän (40,6 MEUR), mutta oli täysin linjassa konsensusodotuksen (39,8 MEUR) kanssa. Vertailukelpoisin valuutoin liikevaihto kasvoi 9,9 %. Kumppanikanavassa (Q2'26: 33,4 MEUR, +11 %) liikevaihto kehittyi kokonaisuutena hieman odotuksiamme hitaammin. Kasvua vauhditti täysin odotustemme mukaisesti Sulautettu tietoturva (10,1 MEUR, +71 %), kun suuri Verizon-sopimus näkyi ensimmäistä kertaa liikevaihdossa. Samalla kuitenkin Tietoturvapaketti-liikevaihto (23,3 MEUR, -4 %) kehittyi odotuksiamme pehmeämmin. Saksassa yksittäisen ison kumppanin haasteet näkyvät yhä kehityksessä. Uutena tekijänä F-Secure mainitsi Pohjois-Amerikan heikon kehityksen johtuen osittain vanhoja tuotteita käyttävien asiakkaiden vaatimattomammasta myynnistä. Tämä taas johtuu kasvaneista panostuksista sulautettuun tietoturvaan. Vaikuttaa siis siltä, että sulautettu tietoturva jossain määrin kannibalisoi joissakin kumppaneissa vanhojen tuotteiden myynnin kehitystä. Mikäli tämä trendi kiihtyy, voi se vaikuttaa arviomme mukaan F-Securen tuloskasvun kulmakertoimeen negatiivisesti. Suoramyynnin liikevaihto (Q2’26: 6,4 MEUR, -4 %) laski linjassa odotuksiimme. Lasku on odotettua F-Securen optimoidessa kanavaa kannattavuus edellä, minkä vuoksi maksettua asiakashankintaa ei tehdä.

Tulos jäi meidän ja konsensuksen odotuksista

Oikaistu EBITA oli Q2:lla 11,0 MEUR (Q2’25: 11,9 MEUR), mikä alitti meidän (12,9 MEUR) ja konsensuksen (11,8 MEUR) ennusteen. Oikaistu EBITA-marginaali (27,7 % vs. 32,2 %) heikkeni siten vielä melko reilusti vertailukaudesta. Tässä näkyvät panostukset Tier1-operaattorien palvelemiseksi ja niiden palvelujen ylösajoon. Näiden kokoluokka oli vain vielä pykälän odotuksiamme korkeammalla tasolla. Samalla kuitenkin taseeseen aktivoitujen kehitysmenojen taso laski neljänneksellä ja kokonaisuutena investoinnit (Q2’26: 2,7 MEUR vs. Q1’26: 4,5 MEUR) olivat alkuvuotta ja odotuksiamme matalammalla. Tällä on luonnollisesti vaikutusta tuloslaskelmalla näytettävään tulokseen, kun vähemmän kustannuksia aktivoidaan taseeseen. Bruttomarginaali (83,9 % vs. 84,8 %) heikkeni hieman odotuksiamme vähemmän, vaikka matalampikatteisten sulautettujen tietoturvaratkaisujen osuus liikevaihdosta nousi hieman odotuksiamme nopeammin. Tämäkin kertoo siitä, että tulosalitus odotuksiimme nähden syntyi operatiivisten kulujen puolelta. Nettorahoituskulut ja verot olivat kokonaisuutena suunnilleen linjassa oletustemme kanssa, ja siten osakekohtainen tulos asettui 0,02 euroon jääden pyöristettynä sentillä 0,03 euron ennusteestamme.

Liiketoiminnan rahavirta rahoituserien ja verojen jälkeen (5,5 MEUR) oli Q2:lla tulokseen nähden pehmeä. Kassavirtaa rasitti myyntisaamisten kasvu, joka johtui yhtiön mukaan tilapäisestä viivästyksestä perinnässä. Siten kehitykseen ei liity sen suurempaa dramatiikkaa. Nettovelan suhde oikaistuun käyttökatteeseen (2,9x) pysytteli vakaana ja sen taso on vielä hieman F-Securen tavoitetta (alle 2,5x) korkeammalla.

Q2-raportin valossa olimme liian optimisteja koko vuoden tuloskehityksen suhteen

F-Secure toisti näkymänsä Q2-raportin yhteydessä. Yhtiö odottaa vuodelle 2026 7–12 %:n valuuttaoikaistua liikevaihdon kasvua ja 44–50 MEUR:n oikaistua EBITAa. Ennusteemme ennen raporttia odotti F-Securelta 9 %:n kasvua ja 51,3 MEUR:n oikaistua EBITAa, joka oli jo hieman nykyisen ohjeistushaarukan yläpuolella. Pidimme aiemmin hyvin todennäköisenä, että F-Secure tulee tarkentamaan tulosohjeistuksen haarukkaa vuoden kuluessa ylöspäin ilman uusia negatiivisia yllätyksiä. Odotuksistamme jääneen Q2-raportin tiimoilta vaikuttaa enemmänkin siltä, että kehitys on menossa nykyisen haarukan ylälaidalle. Alustavasti tulemme siis tarkentamaan ennusteitamme hieman alaspäin. Iso kuva F-Securen sijoittajatarinassa on kuitenkin ennallaan ja kiihtyvän kasvun myötä yhtiöllä pitäisi olla hyvät edellytykset päästä lähivuosina takaisin tuloskasvupolulle.

Sisäänkirjautuminen vaadittu

Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille

Luo ilmainen tunnus

F-Secure on maailmanlaajuisesti toimiva suomalainen kyberturvallisuusyhtiö. F-Secure suunnittelee ja tarjoaa palkittuja tietoturvaan ja yksityisyydensuojaan liittyviä tuotteita ja palveluita, jotka auttavat miljoonia kuluttajia suojautumaan verkkouhilta. Tarjoamamme sisältää laajan valikoiman tietoturvatuotteita ja -palveluita liittyen loppukäyttäjän ja loppukäyttäjien ja heidän laitteiden suojaan, yksityisyydensuojaan, salasanojen ja verkkoidentiteetin hallintaan sekä reititinturvaan kuluttajan kotona verkkoon liitettyjen laitteiden suojaksi, sekä sillä on noin 16 miljoonaa tilaajaa kaikissa kanavissa.

Lue lisää yhtiösivulla

Tunnusluvut30.04.

202526e27e
Liikevaihto145,7159,5167,7
kasvu-%−0,4 %9,4 %5,2 %
EBIT (oik.)43,442,947,0
EBIT-% (oik.)29,8 %26,9 %28,0 %
EPS (oik.)0,160,160,19
Osinko0,040,040,05
Osinko %2,1 %2,1 %2,6 %
P/E (oik.)11,811,810,2
EV/EBITDA9,39,27,8

Foorumin keskustelut

Kukaan ei ollut linkannut F-Securen omaa tiedotetta: Inderes F-Secure saattaa päätökseen lainasalkkunsa uudelleenrahoituksen 147 miljoonan.....
31.8.2026 klo 6.32
- Ummon
15
Tässä on Aten kommentit siitä, miten F-Secure on uudistanut lainasalkkunsa 147 miljoonan euron rahoituspaketilla. Inderes – 31 Aug 26 F-Securen...
31.8.2026 klo 6.01
- Sijoittaja-alokas
8
F-Secure järjestellyt rahoitustaan uusiksi: F-Secure Oyj on tänään allekirjoittanut 137 miljoonan euron lainasopimuksen sekä 10 miljoonan euron...
28.8.2026 klo 14.53
- KohtiVapautta
14
Jos puhutaan Elisasta niin heillä on käsittääkseni omiakin innovaatioita asian suhteen.
26.8.2026 klo 8.59
- samamies
3
Takaisinsoittohuijausten määrä romahti – merkittävä käänne tapahtui vain vuodessa Maksumuurin takana kauppalehdessä. ”Viime kesänä operaattori...
26.8.2026 klo 7.25
- Junnu
5
Talouselämä – 17 Aug 26 Mika Heikkilä paljastaa nyt kourallisen houkuttelevia osakkeita – ”Olo on... Tutkimusten mukaan aktiivinen rahasto h...
18.8.2026 klo 8.11
- Ummon
23
F-Secure ja toimitusjohtaja Timo Laaksonen Arvopaperissa: Arvopaperi – 14 Aug 26 Poljettu tietoturvayhtiö satsasi kasvuun ja markkina rankaisi...
15.8.2026 klo 6.16
15