Ferrokromin sopimushinta säilyy hyvällä tasolla Q4’23:lle
Ferrokromin Euroopan sopimushinta kohoaa 1,53 $/lb tasolle eli aavistuksen verran edellisen neljänneksen tasosta (Q3’23: 1,51 $/lb) Q4’23:lle. Hintataso on tuntuvasti edellisen vuosikymmenen keskimääräisen hintatason yläpuolella (Q1’14-Q1’23 keskiarvo 1,3 $/lb).
Tuotantopuolen haasteet pitänevät hintaa hyvällä tasolla
Ferrokromin sopimushinta on historiallisesti korreloinut ruostumattoman teräksen kysynnän kanssa, sillä tämä vaikuttaa myös ferrokromin kysyntään. Ruostumattoman teräksen kysyntä on ollut vaimeaa jo useamman neljänneksen, mutta arviomme mukaan ferrokromin hintaa tukee edelleen lyhyellä tähtäimellä selvästi kohollaan olevat tuotantokustannukset ja tuotantohaasteet. Nämä ovat seurausta muun muassa merkittävien tuottajamaiden energiamarkkinoiden haasteista ja sitä kautta arviomme mukaan myös rajoittuneesta tarjonnasta.
Q4:n toteuma odotuksiamme korkeampi
Outokummun Ferrochrome-segmentin tuloksen herkkyys ferrokromin hinnan 0,10 $:n muutokselle on kvartaalitasolla tyypillisesti ollut noin 10 MEUR. Q4’23:lla yhtiön tulisi operoida tuotannollisesti melko normaalissa ympäristössä, olettaen ettei energiamarkkinoiden viime vuoden kaltaiset häiriöt toteudu. Toisaalta ruostumattoman teräksen kysynnän vahvistumiselle ei ole lyhyellä tähtäimellä nähtävissä ajureita, mikä edelleen arviomme mukaan rajoittaa jossain määrin ferrokromin kysyntää. Kaiken kaikkiaan hyvällä tasolla säilynyt ferrokromin sopimushinta on positiivista Outokummulle ja Q4’23:n toteuma myös ylittää 1,3 $/lb:n tasolla olleen ennusteemme. Tarkastelemme Ferrochrome-segmentin Q4’23:n ennusteitamme viimeistään Outokummun Q3-raportin (7.11.) yhteydessä.
Lähde: Merafe Resources, Metalbulletin
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
