Fiskars Q3 keskiviikkona - odotuksemme ovat hieman vertailukauden yläpuolella
Fiskars julkistaa Q3-raporttinsa keskiviikkona. Odotamme sekä liikevaihdon että tuloksen kasvaneen hieman vertailukaudesta. Melko vaisun vuoden ensimmäisen puoliskon tuloskehityksen jälkeen yhtiön jälkimmäisen vuosipuoliskon täytyy sujua erittäin hyvin, jotta koko vuoden EBITA-ohjeistukseen päästään.
Odotamme Fiskarsin Q3-liikevaihdon kasvavan yhden prosentin vertailukaudesta 273 MEUR:oon (Q3’17: 270MEUR). Fiskarsin taloudellisiin tavoitteisiin kuuluu 5 %:n vuotuinen liikevaihdon kasvutavoite, mutta yhtiöllä on jo pidemmän aikaa ollut haasteita pitää orgaanista kasvua yllä. Vuonna 2017 yhtiön vertailukelpoinen liikevaihto kasvoi vain 1,5 % ja vuoden 2018 ensimmäisellä puoliskolla vertailukelpoinen liikevaihto laski 3,5 %. Tänä vuonna myymälöiden asiakasmäärien supistumiset, kuluttajien siirtyminen perinteisistä myyntikanavista verkkokauppaan sekä English & Crystal Living -liiketoiminnan haasteet ovat vaikuttaneet liikevaihtoon negatiivisesti.
Odotamme vertailukelpoisen liikevoiton paranevan 28,2 MEUR:oon (Q3’17: 25,6 MEUR). Tämä tarkoittaa vertailukelpoisen liikevoittomarginaalin nousua 10,3 %:iin vertailukauden 9,5 %:n tasolta. Fiskars on käynyt viime vuosina läpi lukuisia rakennemuutos- ja tehostamisohjelmia, joiden tarkoitus on ollut parantaa kansainvälistä kilpailukykyä valmistustoiminnan ja jakeluverkoston järkeistämisen ja henkilöstövähennyksien kautta. Näiden ohjelmien ansiosta yhtiö on pystynyt kaksinkertaistamaan liikevoittomarginaalinsa muutamassa vuodessa 4 %:n tasolta yli 8 %:n tasolle ja kannattavuus alkaa mielestämme olla jo Fiskarsin liiketoimintaportfolioon ja yhtiön omaan taloudelliseen tavoitteeseen (EBITA yli 10 %) nähden hyvällä tasolla. Arviomme mukaan kustannussäästöjen matalalla olleet hedelmät on nyt kerätty ja tuloskasvu nojaa yhä enemmän liikevaihdon kasvuun, mikä näyttää olevan yhtiölle juuri nyt melko haastavaa.
Fiskars laski heinäkuussa vuoden 2018 ohjeistustaan. Yhtiö arvioi nyt vertailukelpoisen liikevaihdon jäävän hieman edellisvuodesta (2017: 1184 MEUR), kun aiemmin yhtiö odotti sen kasvavan. Vertailukelpoisen EBITA:n osalta yhtiö piti ohjeistuksen ennallaan ja sen odotetaan kasvavan vuodesta 2017 (119 MEUR). Fiskars on Q2-raportin jälkeen edellisvuoden lukuja jäljessä vertailukelpoisen liikevaihdon osalta 3,5 % ja vertailukelpoisen EBITA:n osalta 16 %. Ennen Q3-raportin julkistamista meidän ennusteemme kuluvan vuoden liikevaihdolle on 1140 MEUR ja vertailukelpoinen EBITA-ennusteemme on 112 MEUR. Fiskarsin jälkimmäisen vuosipuoliskon täytyy siis sujua erittäin hyvin (ja selvästi odotuksiamme paremmin), jotta loppuvuoden tulosvaroitukselta vältytään. Toiminnan kausiluonteisuuden takia Q4:lla on iso rooli koko vuoden liikevaihdon ja tuloksen osalta.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
