Fiskars: USA:n tilanne jatkunut nihkeänä, muualla parempaa
Tiivistelmä
- Odotamme Fiskarsin USA:n markkinan pysyvän heikkona, mikä vaikuttaa negatiivisesti liikevaihtoon ja marginaaleihin, erityisesti Q3:n aikana.
- Arvioimme Euroopan ja Aasian kysyntätilanteen olevan parempi, mikä tarjoaa yhtiölle kasvumahdollisuuksia näillä alueilla.
- Ennusteemme mukaan Fiskarsin koko vuoden oikaistu liikevoitto jää ohjeistuksen alapuolelle, ja odotamme yhtiön mahdollisesti antavan uuden tulosvaroituksen.
- Näkemyksemme mukaan joulusesongin onnistuminen on kriittistä, jotta yhtiö voisi saavuttaa ohjeistuksensa, erityisesti Vita-segmentin kuluttajamyynnin osalta.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Fiskars järjesti perjantaina hiljaista jaksoa edeltävän keskustelun. Kysyntätilanne sille tärkeällä USA:n markkinalla on jatkunut vaisuna, eivätkä tulleja kompensoivat hinnankorotukset tue käsityksemme mukaan vielä Q3-tulosta. Euroopassa ja Aasiassa kysyntäkuva on parempi. Ennusteemme odottaa jo yhtiön jäävän koko vuoden oik. liikevoiton osalta ohjeistuksensa alapuolelle, emmekä näe tarvetta ennustemuutoksille.
USA:n markkina jatkuu vaikeana, muualla positiivisempaa
Fiskars kommentoi USA:n kysyntätilanteen jatkuneen heikkona Q2:n jälkeen, jolloin liikevaihto siellä laski merkittävästi. Yhtiö on kommentoinut pystyvänsä kompensoimaan tullien kustannuksia loppuvuoden aikana ja hinnankorotuksia onkin tehty, mutta ne eivät vaikuta oleellisesti vielä Q3:n aikana. Lisäksi terästullien nousu iskee osin myös Fiskarsiin tuoden lisäkuluja. Uskommekin USA:n osalta liikevaihdon laskun jatkuvan myös Q3:lla (Q2 liikevaihdon lasku Amerikka-alueella oli 15 % paikallisissa valuutoissa). Euroopassa ja Aasiassa kysyntätilanne on käsityksemme mukaan parempi ja siellä Fiskarsilla on mahdollisuus kasvaa. H1:n aikana Eurooppa oli vertailukauden tasolla ja Aasia-Tyynimeri alue kasvoi 2 %. Myös heikentynyt USA:n dollari painaa yhtiön raportoimia lukuja ja ennustamme Q3-liikevaihdon laskevan 4 %.
Odotamme Q3:n oik. liikevoiton olevan 16 MEUR eli selvästi vertailukauden 24 MEUR:a heikompi liikevaihdon laskun ja tullien negatiivisen marginaalivaikutuksen takia. Odotamme tuloksen kuitenkin olevan Q2:n erittäin heikkoa 3 MEUR:n tasoa selvästi parempi.
Koko vuoden ennusteemme on ohjeistuksen alapuolella
Fiskars laski kesäkuun tulosvaroituksen yhteydessä ohjeistustaan ja odottaa koko vuoden oik. liikevoiton olevan 90-110 MEUR, kun se viime vuonna oli 111 MEUR. Yhtiö teki H1:llä 14 MEUR viime vuotta heikomman tuloksen, joten vertailukauden tasoinen suoritus H2:lla veisi sen hieman ohjeistuksen keskikohdan alapuolelle. Huomioiden USA:n tullien ja heikon kysynnän luoman vastatuulen jatkumisen Q3:lla, vertailukauden tasoinen tulos H2:lla olisi mielestämme kova suoritus. Meidän ennusteemme 2025 oik. liikevoitolle on 85 MEUR ja siten odotamme yhtiön joutuvan varoittamaan tuloksestaan vielä toistamiseen. Ennusteissamme yhtiön tuloksesta lähes puolet kertyy Q4:llä, jossa merkittävä rooli on Vita-segmentin suoralla kuluttajamyynnillä. Siten joulusesongin onnistumisella voi olla ratkaiseva merkitys sille, yltääkö yhtiö ohjeistukseensa.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
