Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Gofore on eilen sopinut myyvänsä viime syksynä ostamansa Product Design & Technical Documentation -liiketoiminnan suomalaiselle CoE Groupille. Myynti tuli meille yllätyksenä, mutta se kuvastaa mielestämme yhtiön vahvaa fokusta oman strategian ympärille. Kaupan arvostus on edullinen ja signaloi, ettei liiketoiminnan kannattavuus tai tulevaisuuden näkymät olleet riittävän vahvat osana Goforea. Kauppa laskee hieman liikevaihtoennusteitamme, mutta vaikutus tulosennusteisiin on vähäisempi; huomioimme muutokset seuraavassa päivityksessämme.
Digitaalisen muutoksen asiantuntijayhtiö Gofore on sopinut myyvänsä viime syksynä ostamansa Product Design & Technical Documentation -liiketoiminnan suomalaiselle energia- ja teollisuusalan suunnittelu- ja konsultointiyritykselle CoE Groupille. Kaupan kohteena oleva liiketoiminta on ennen kaupan toteutusta osa Huld Oy:tä. Se kattaa teollisuuden ja puolustussektorin fyysisten tuotteiden ja laitekokonaisuuksien suunnittelun ja teknisen dokumentaation ja työllistää noin 120 asiantuntijaa.
Yrityskauppasopimus on solmittu 22.6.2026, ja yrityskauppa toteutetaan arviolta 1.9.2026, kun jo vireillä oleva Huld Oy:n osittaisjakautuminen on saatu päätökseen ja kaupan kohteena oleva liiketoiminta on yhtiöitetty. Uuden yhtiön koko osakekanta myydään CoE:lle yhtiöittämisen valmistuttua. Yritysjärjestely ei edellytä kilpailuviranomaisen hyväksyntää.
Myytävän liiketoiminnan kauppahinnan arvioidaan olevan 6,4 MEUR, jota tarkistetaan tavanomaisten closing-oikaisujen perusteella. Gofore kirjaa kaupasta arviolta 0,5 MEUR:n myyntivoiton. Vaikka myytävän liiketoiminnan operatiivisia lukuja ei ole tarkemmin avattu, henkilöstömäärä ja kauppahinta indikoivat matalaa arvostustasoa sekä heikkoa tuloskuntoa tai näkymiä. Samalla kauppa kertoo yhtiön fokusoivan tarkasti oman strategian ympärille, mikä on positiivista ja linjassa yhtiön pitkän ajan valintojen kanssa tehdä asioita omien vahvuuksien ympärillä. Yksinkertaistettuna Gofore keskittyy digitaalisiin osiin ja ratkaisuihin sekä divestoi fyysisten tuotteiden osuuden. Gofore ja CoE ovat kaupan yhteydessä solmineet myös kattavan yhteistyösopimuksen, jonka puitteissa yhtiöt pääsevät tarjoamaan toisiaan täydentävää palvelua asiakkailleen.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille