Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Gofore tiedotti maanantaina, että Espoon kaupunki on valinnut GoforeNostrum-ryhmittymän ensisijaiseksi toimittajaksi digitransformaation tukeen liittyvissä asiantuntijapalveluissa. Sopimus on kestoltaan seitsemän vuotta, ja sen arvioitu kokonaisarvo koko sopimuskaudella on noin 44 MEUR. Sopimus ei aiheuta ennustemuutoksia, sillä tämä on uudelleenkilpailutus. Tämä vahvistaa kuitenkin luottamustamme yhtiön kilpailukykyyn kovasti kilpaillulla julkisella sektorilla , ja erityisesti tärkeissä uudelleenkilpailutuksissa se tuo jatkuvuutta. Toisaalta uudelleenkilpailutuksen katerakenteen voi olettaa olevan edellistä sopimuskautta heikompi.
Espoo on ollut Goforen asiakas jo vuodesta 2021, joten pidämme voittoa onnistuneena puolustusvoittona keskeisessä julkisen sektorin uudelleenkilpailutuksessa. Sopimuksen keskimääräinen vuotuinen arvo on noin 6 MEUR, mikä vastaa runsaat 3 % Goforen vuoden 2025 liikevaihdosta. Julkinen sektori on Goforelle kriittinen ja vastasi vuonna 2025 vajaasta 60 prosentista yhtiön liikevaihdosta. Tiesimme jo aiemmin, että Goforella on vuoden 2026 aikana kaksi suurta julkisen sektorin asiakasprojektia uudelleenkilpailutuksessa, joiden arvo on noin 8 ja 10 MEUR per vuosi. Odotimme jo aikaisemmin Goforen olevan vahvoilla uudelleenkilpailutuksissa (laajan ja hyvän tarjooman sekä syvän asiakastuntemuksensa johdosta), mutta katerakenteissa voi olettaa olevan painetta. Nyt tiedotettu voitto on tärkeä askel näiden uudelleenkilpailutusriskien hallinnassa ja vahvistaa tilauskantaa pitkälle tulevaisuuteen.
GoforeNostrum-ryhmittymä sai kilpailutuksessa parhaat pisteet kokemuksesta, osaamisesta ja tiimitehtävästä, mikä mielestämme osoittaa yhtiön säilyttäneen vahvan asemansa huolimatta markkinan yleisestä hintakilpailusta. Sopimuksen pitkä kesto on tyypillistä julkisella sektorilla ja parantaa yhtiön liikevaihdon näkyvyyttä, vaikka asiakkaalla ei olekaan suoraa määräostovelvoitetta. Puitejärjestelyyn valittiin Goforen lisäksi kaksi muuta toimittajaa, mutta ensisijaisena toimittajana Espoon kaupunki voi hankkia palveluita Goforelta suoraan. Voitto tukee ennustettamme vuoden 2026 liikevaihdon 21 %:n kasvusta 232 MEUR:oon. Vaikka merkittävä osa tästä kasvusta on epäorgaanista, on Espoon kaltaisten suurten asiakkuuksien säilyttäminen kriittistä yhtiön orgaanisen perusliiketoiminnan vakaudelle.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille