Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Q3'26e | 2026e | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Inderes | ||
| Liikevaihto | 257 | 327 | 327 | 944 | |||
| Käyttökate | 26,9 | 39,2 | 40,7 | 106 | |||
| Liikevoitto (oik.) | 23,4 | 35,0 | 33,6 | 90,5 | |||
| Liikevoitto | 22,8 | 31,0 | 80,2 | ||||
| EPS (oik.) | 0,49 | 0,68 | 0,66 | 1,81 | |||
| EPS (raportoitu) | 0,47 | 0,59 | 0,60 | 1,56 | |||
| Liikevaihdon kasvu-% | 27,0 % | 27,1 % | 8,3 % | ||||
| Liikevoitto-% (oik.) | 9,1 % | 10,7 % | 10,3 % | 9,6 % |
Lähde: Inderes & Bloomberg (19.10.2026, 3 analyytikkoa) (konsensus)
GRK julkaisee Q3-raporttinsa tiistaina 27.10. kello 8.30. Odotamme yhtiön liikevaihdon kasvaneen yli neljänneksellä vertailukaudesta, kun ennätyksellinen tilauskanta purkautuu kesäkauden aikana ja heinäkuun alusta konsolidoitu KSBR tuo epäorgaanista kasvua. Ennustamme myös kannattavuuden pysyneen poikkeuksellisen korkealla tasolla toisen kvartaalin tapaan vahvan projektitoteutuksen sekä hankemixin myötä. Raportissa seuraamme erityisesti tilauskannan kehitystä ennätyksellisen Q2:n jälkeen, kannattavuuden kestävyyttä sekä yhtiön näkymiä loppuvuodelle ja etenkin ensi vuodelle.
Ennustamme GRK:n Q3-liikevaihdon kasvaneen 27 % vertailukaudesta 327 MEUR:oon (Q3'25 257 MEUR). Kolmas neljännes on infrarakentamisessa kausiluonteisesti vuoden vahvin, ja ennusteemme vastaa noin 28 %:a toisen kvartaalin lopun 1 170 MEUR:n tilauskannasta. Vertailukaudella kolmannella kvartaalilla tuloutui myös noin kolmannes kvartaalin alun tilauskannasta. Kasvua tukee lisäksi KSBR, joka konsolidoituu tuloslaskelmaan ensimmäistä kertaa. Ennustamme kasvun olleen laajapohjaista kaikilla yhtiön toiminta-alueilla. Ruotsin kehitykseen liittyy mielestämme kvartaalin suurin epävarmuus, sillä sen liikevaihto jäi alkuvuonna selvästi odotuksistamme.
Odotamme GRK:n oikaistun liikevoiton nousseen 35,0 MEUR:oon (Q3'25 23,4 MEUR), mikä vastaa 10,7 %:n marginaalia (Q3'25 9,1 %, Q2'26 11,6 %). Ennusteemme taustalla ovat volyymivipu, KSBR:n tuki suhteelliseen kannattavuuteen sekä datakeskushankkeet, joiden yhtiö kertoi vaikuttaneen merkittävästi jo alkuvuoden liikevaihtoon ja tulokseen. Toisaalta yhtiön mukaan Q2:n kannattavuutta tuki myös projektiriskien pienenemisestä seurannut projektiennusteiden tarkentuminen, emmekä oleta vastaavan tuen toistuvan jokaisella kvartaalilla. KSBR-kaupan PPA-poistojen vuoksi ero raportoidun ja oikaistun liikevoiton välillä kasvaa, ja ennustamme raportoiduksi liikevoitoksi 31,0 MEUR. Vastaavasti odotamme raportoidun osakekohtaisen tuloksen olleen kvartaalilla 0,59 euroa (Q3'25 0,47 euroa).
GRK ohjeistaa vuoden 2026 liikevaihdon olevan 820 ja 1 020 MEUR:n välillä ja oikaistun liikevoiton 70 ja 95 MEUR:n välillä. Ennusteemme (944 MEUR ja 90,5 MEUR) ovat haarukoiden yläpäässä, ja ne edellyttävät jälkimmäiseltä vuosipuoliskolta noin 620 MEUR:n liikevaihtoa ja 60 MEUR:n oikaistua liikevoittoa. Yhtiö arvioi Q2:n yhteydessä noin puolen tilauskannasta eli noin 600 MEUR:n tuloutuvan loppuvuoden aikana. Pidämme mahdollisena, että yhtiö kaventaa haarukoita nyt, kun vuodesta on jäljellä yksi neljännes. Lokakuun alussa toteutunut Pirkan Rakentajapalvelun hankinta ei vaikuta Q3:n lukuihin, ja lisäämme sen ennusteisiimme Q3-tulospäivityksen yhteydessä. Yhtiön noin 18,5 MEUR:n vuosiliikevaihto jää GRK:n mittakaavassa pieneksi.
Arvioimme tilauskannan laskeneen kesäkauden aikana Q2:n lopun 1 170 MEUR:n ennätystasolta, huomioiden kolmannelle kvartaalille tyypillinen hitaampi tilausvirta sekä liikevaihdon kasvuennusteemme. Yhtiö kirjaa Q3:n tilauskantaan muun muassa Kehä I:n Keilaniemen ja Länsiväylän siltojen urakan (noin 27 MEUR), Rail Baltican valmistelevat työt ja kehitysvaiheen jatkon (noin 13 MEUR) sekä Turun raitiotien ensimmäisen toteutusvaiheen (noin 12 MEUR). Lisäksi KSBR voitti syyskuussa datakeskusalueen maanalaisen tekniikan sekä infra- ja betonirakennetöiden urakan, jonka arvoa ei julkistettu, mutta jonka arvioimme kymmenien miljoonien eurojen kokoluokkaan. Elokuussa tiedotettu noin 66 MEUR:n datakeskusurakka sisältyi jo Q2:n tilauskantaan. Lupa- ja valvontavirasto määräsi lokakuun alussa Googlen keskeyttämään Muhoksen ja Kajaanin datakeskusalueiden laajamittaiset valmistelevat työt ympäristövaikutusten arvioinnin ajaksi. Paikallisuutisoinnin mukaan GRK on työskennellyt Muhoksella kesästä lähtien, ja mikäli keskeytys koskee yhtiön töitä, arvioimme sen siirtävän liikevaihtoa neljänneltä kvartaalilta ensi vuodelle. Odotamme yhtiöltä päivitystä tilanteesta raportin yhteydessä.
GRK:n kehitysvaiheen hankkeissa on edelleen merkittävästi tilauskannan ulkopuolista potentiaalia. Yhtiö arvioi alkuvuonna Turun raitiotien, Rail Baltican pääradan ja Luulajan satamahankkeen yhteisarvoksi noin 400 MEUR, josta tilauskantaan on kirjattu vasta pieni osa. Hankkeet siirtyvät tilauskantaan vaiheittain tilaajien toteutuspäätösten myötä, mikä tukee myös osaltaan tilauskannan kehitystä tulevaisuudessa.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille