Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Q3'26e | Konsensus | 2026e | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Inderes |
| Liikevaihto | 1,44 | 1,39 | 6,0 | ||||
| Nettotuotto | 0,65 | 0,71 | 2,3 | ||||
| Liikevoitto (raportoitu) | 0,41 | 0,42 | 1,2 | ||||
| Liikevoitto, Kiinteistöt | 0,58 | 0,54 | 1,9 | ||||
| Liikevoitto, Palvelut | 0,04 | 0,10 | 0,40 | ||||
| EPS (raportoitu) | 0,06 | 0,04 | 0,11 | ||||
| Liikevaihdon kasvu-% | -41 % | -3 % | -29 % | ||||
| Nettotuotot liikevaihdosta, % | 44,9 % | 51,3 % | 39,2 % |
Lähde: Inderes
Investors House julkaisee Q3-osavuosikatsauksensa keskiviikkona 4.11. noin klo 8.30. Kvartaali on ensimmäinen, jonka vertailukausi on jo Apitare-myynnin jälkeiseltä ajalta eli "uuden normaalin" liiketoimintarakenteen mukainen. Ennustamme liikevaihdon laskeneen vain hieman ja liikevoiton pysyneen vertailukauden tasolla, kun Palvelut-segmentin parantunut kannattavuus kompensoi Kiinteistöjen hienoista tulospudotusta. Tulospäivänä huomiomme kiinnittyy erityisesti mahdollisiin kasvuinvestointeihin ja Palveluiden kannattavuusparannuksen kestävyyteen. Yhtiö kertoi syyskuun lopussa myös tavoittelevansa erittäin kunnianhimoisesti sellaista kannattavuutta, joka mahdollistaisi osakekohtaisen osingon kasvun jatkumisen viime kevään 0,37 euron osakekohtaiselta tasolta, ja haemme lisää konkretiaa tavoitteiden taustoista tulospäivänä.
Ennustamme Investors Housen liikevaihdon laskeneen Q3:lla 3 % 1,39 MEUR:oon (Q3'25: 1,44 MEUR). Kiinteistöt-segmentin liikevaihdon odotamme pysyneen vertailukauden 0,92 MEUR:n tasolla, sillä kiinteistösalkku on vertailukauden kokoinen ja vuokrausaste oli kesäkuun lopussa erittäin korkea 99 %. Palvelut-segmentin liikevaihdon ennustamme laskeneen 0,47 MEUR:oon (Q3'25: 0,52 MEUR) pääosin huhtikuun lopussa myydyn tappiollisen rahastoliiketoiminnan takia. Yhtiö palkkasi lokakuun alussa kiinteistöhallinnan palveluihin uuden Asset Managerin, jonka vastuulle kuuluu myös uusasiakashankinta.
Ennustamme raportoidun liikevoiton asettuneen 0,42 MEUR:oon (Q3'25: 0,41 MEUR). Kiinteistöt-segmentin liikevoiton odotamme laskeneen 0,54 MEUR:oon (Q3'25: 0,58 MEUR), vaikka segmentin nettotuoton ennustamme pysyneen vakaana noin 0,6 MEUR:ssa. Vertailukautta tuki pieni luovutusvoitto, ja ennusteessamme käyvän arvon muutos ja kiinteistöjen ajanmukaistuskulut painavat tulosta hieman vertailukautta enemmän. Palvelut-segmentin liikevoiton ennustamme nousseen 0,10 MEUR:oon (Q3'25: 0,04 MEUR) tappiollisen rahastoliiketoiminnan myynnin ja tehostamistoimien ansiosta. Q2:lla segmentin liikevoitto oli 0,14 MEUR, mutta johdon mukaan sitä tukivat kulukarsinnan lisäksi merkittävät onnistumispalkkiot, joten ennusteemme on tätä maltillisempi. Nettorahoituskulut kasvavat vertailukaudesta, sillä vertailukaudella yhtiö sai vielä korkotuottoja Apitare-myynnin kassavaroista ennen syyskuussa 2025 maksettua ylimääräistä varojenjakoa. Raportoidun osakekohtaisen tuloksen ennustamme laskeneen 0,04 euroon (Q3'25: 0,06 euroa).
Odotamme Investors Housen toistavan ohjeistuksensa, jonka mukaan "vuoden 2026 tulos on merkittävästi heikompi kuin vuoden 2025 vahva tulos". Ohjeistuksen informaatioarvo on mielestämme matala, koska vertailuvuoden tulos oli poikkeuksellisen vahva. Yhtiö on lisäksi kertonut odottavansa loppuvuoden tuloksen kasvavan suhteessa H1:een, mikä on toki myös normaalia kausiluontoisuutta. Ennustamme vuoden 2026 osakekohtaiseksi tulokseksi 0,11 euroa (2025: 0,68 euroa). Yhtiö julkisti syyskuun lopussa strategiset tavoitteensa vuosille 2026–2028. Niiden mukaan omavaraisuusaste pidetään vähintään 45 %:ssa ja kannattavuuden pitää mahdollistaa osingon kasvu 0,37 euron tasolta. Pidämme osinkotavoitetta kunnianhimoisena, sillä se edellyttää mielestämme onnistuneita kehityshankkeita tai taseen realisointeja.
Sijoitustarinan kannalta keskeisintä on, löytääkö yhtiö tuottavia kasvuinvestointeja. Yhtiö on tehnyt tarjouksia, mutta kauppoja ei ole vielä syntynyt, ja se harkitsee myös luopumista heikosti tuottavista omaisuuseristä. Arviomme mukaan taseasema mahdollistaa noin 4,5–5,5 MEUR:n investoinnit omavaraisuustavoitteen puitteissa, ja liikkumavaraa lisää Kukkula-kaupan viimeinen 2 MEUR:n kauppahintaerä, joka erääntyy vuoden 2026 loppuun mennessä. Yhtiön mukaan vuosi 2027 on uuden kasvun vuosi, joten odotamme näkevämme merkkejä uusista hankkeista jo suhteellisen lähiaikoina. Seuraamme tulosinfossa erityisesti johdon kommentteja investointihankkeista, Palveluiden uusasiakashankinnasta ja kiinteistömarkkinan näkymistä.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille