Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Q3'26e | Konsensus | Erotus (%) | 2026e | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Tot. vs. Inderes | Inderes | ||
| Liikevaihto | 1,44 | 1,36 | 1,39 | -2 % | 6,0 | |||||
| Nettotuotto | 0,65 | 0,81 | 0,71 | 13 % | 2,3 | |||||
| Liikevoitto (raportoitu) | 0,41 | 0,55 | 0,42 | 31 % | 1,2 | |||||
| Liikevoitto, Kiinteistöt | 0,58 | 0,62 | 0,54 | 16 % | 1,9 | |||||
| Liikevoitto, Palvelut | 0,04 | 0,17 | 0,10 | 70 % | 0,40 | |||||
| EPS (raportoitu) | 0,06 | 0,05 | 0,04 | 31 % | 0,11 | |||||
| Liikevaihdon kasvu-% | -41 % | -6 % | -3 % | -2,4 %-yks. | -29 % | |||||
| Nettotuotot liikevaihdosta, % | 44,9 % | 59,6 % | 51,3 % | 8,3 %-yks. | 39,2 % |
Lähde: Inderes
Investors Housen molempien segmenttien Q3-nettotuotot ja tulostasot ylittivät odotuksemme. Ylitys tuli erityisesti Palvelut-segmentin selvästi ennustettua pienemmistä kuluista, mutta myös Kiinteistöt-segmentin odotettua pienemmistä ylläpitokuluista ja ajanmukaistusinvestoinneista. Kohonneet rahoituskulut ja hieman odotettua suuremmat konsernikulut söivät osan ylityksestä, mutta osakekohtainen tulos oli silti ennustettamme parempi. Yhtiö toisti ohjeistuksensa, ja kuluvan vuoden tulosennusteisiimme kohdistuu tulosylityksen myötä alustavan arviomme mukaan pientä nousupainetta, kun taas lähivuosien osalta tulosennusteemme näyttävät melko kuranteilta.
Investors Housen liikevaihto laski Q3:lla 6 % 1,36 MEUR:oon (Q3'25: 1,44 MEUR), kun odotimme 1,39 MEUR:n liikevaihtoa. Kiinteistöt-segmentin liikevaihto kasvoi 2 % 0,94 MEUR:oon ylittäen aavistuksen 0,92 MEUR:n ennusteemme. Vuokrausaste pysyi erittäin korkeana 99 %:ssa. Kiinteistöjen ylläpitokulut olivat aavistuksen odotuksiamme matalammat, minkä myötä nettotuotot ylittivät ennusteemme 4 %.
Palvelut-segmentin liikevaihto laski 20 % 0,41 MEUR:oon (Q3'25: 0,52 MEUR) ja alitti selvästi 0,47 MEUR:n ennusteemme. Huhtikuun lopussa myyty rahastoliiketoiminta selittää laskun vertailukaudesta, mutta kehitys jäi ilman tätäkin vaisuksi. Tästä huolimatta nettotuotot kasvoivat 0,17 MEUR:oon (Q3'25: 0,04 MEUR) matalamman kustannusrakenteen ajamana ja ylittivät selvästi odotuksemme. Taustalla oli osittain tappiollisen rahastoliiketoiminnan myynti, mutta kehitys oli tästäkin oikaistuna odotuksiamme parempaa. Yhtiö kommentoi aloittaneensa palveluliiketoiminnassa resursoinnin vahvistamisen ja teki hiljattain uuden rekrytoinnin. Arvioimme kiinteän kulurakenteen kasvavan jonkin verran nykytasosta.
Liikevoitto nousi 0,55 MEUR:oon (Q3'25: 0,41 MEUR) ja ylitti 0,42 MEUR:n ennusteemme. Kiinteistöt-segmentin liikevoitto oli 0,62 MEUR (ennuste 0,54 MEUR), sillä ajanmukaistuskuluja kirjattiin vain vähän. Suurin ylitys tuli Palveluista, joiden liikevoitto oli 0,17 MEUR (ennuste 0,10 MEUR) korkeampien nettotuottojen ajamana. Segmentin liikevoittoprosentti nousi 42 %:iin, mitä pidämme tällä liikevaihtovolyymilla jo poikkeuksellisen korkeana tasona, ja haemme tulospäivänä tarkennusta sen kestävyyteen. Hallinnon kulut ja nettorahoituskulut olivat ennustettua hieman suuremmat. Kokonaisuutena osakekohtainen tulos (0,05 euroa) ylitti ennusteemme (0,04 €). Liiketoiminnan rahavirta oli kvartaalilla -1,1 MEUR, ja rahavarat laskivat syyskuun lopussa 0,6 MEUR:oon.
Investors House toisti odotetusti ohjeistuksensa, jonka mukaan "vuoden 2026 tulos on merkittävästi heikompi kuin vuoden 2025 vahva tulos". Yhtiön mukaan loppuvuoden tuloksen odotetaan kasvavan hieman alkuvuoteen verrattuna. Sanamuoto on mielestämme varovainen, sillä jo Q3:n tulos ylitti selvästi alkuvuoden lähes nollatuloksen (H1'26: 0,01 MEUR). Tammi-syyskuun liikevoitto oli 0,76 MEUR. Koko vuoden 1,22 MEUR:n ennusteemme saavuttaminen vaatisi loppuvuodelta enää 0,46 MEUR:n liikevoittoa, mikä on selvästi vähemmän kuin aiemmin ennustamamme 0,59 MEUR. Uusia investointeja kvartaalilla ei tehty, mutta yhtiön mukaan se on käynnistänyt neuvottelut useista mahdollisista kohteista. Yhtiö pyrkii parantamaan kannattavuuttaan valikoiduilla uusilla sijoituksilla ja toisaalta kierrättämällä pääomia muista sijoituksista. Haemme tulospäivänä lisänäkyvyyttä investointiputken kehitykseen, palveluiden kannattavuuskäänteen kestävyyteen ja uusien tavoitteiden taustoihin.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille