Kamuxille Verohallinnolta 2,6 MEUR:n jälkivero
Kamux tiedotti maanantaiaamuna, että yhtiö on vastaanottanut Verohallinnolta jälkiveropäätöksen, joka sisältää jälkiveroja, veronkorotuksia ja korkokuluja yhteensä noin 2,6 MEUR. Yhtiö pitää päätöstä perusteettomana ja aikoo hakea päätökseen muutosta verotuksen oikaisulautakunnalta. Yhtiö kirjaa jälkiverotuspäätöksen kokonaissumman noin 2,6 MEUR täysimääräisenä Q2’18-tulokseen. Meidän Q2’18 nettotulosennusteemme ennen tätä päätöstä oli 3,4 MEUR, joten Q2-tulos laskee hyvin lähelle nollaa jälkiveron johdosta. Kamuxin noin 270 MEUR:n markkina-arvoon ja tämän vuoden 21 MEUR:n liikevoittoennusteeseemme peilattuna kyse on kuitenkin melko pienestä summasta, mutta asian selvittämiseen käytettävät resurssit ja riski jälkiveron realisoitumisesta ovat hieman negatiivista yhtiölle.
Päätös liittyy vuosina 2016-2018 Verohallinnon toteuttamaan, Kamux Suomi Oy:tä ja verovuosia 2012-2016 koskeneeseen verotarkastukseen, jonka keskeiset alueet olivat kolmansien osapuolten maahantuomien autojen arvonlisäverotus sekä autolähettien palkkojen ennakonpidätykset. Verohallinnon päätös on periä Kamuxilta kolmansien osapuolten maksamatta jättämät arvonlisäverot. Kamuxin mukaan yhtiölle autonsa myyneiden kolmansien osapuolten tai aikaisempien omistajien maksamatta jättämät arvonlisäverot eivät ole Kamuxin vastuulla, ja Verohallinnon päätös periä Kamuxilta näiden maksamatta jääneet arvonlisäverot veronkorotuksineen ja korkoineen on perusteeton.
Yhtiön mukaan jälkiveropäätöksellä ei ole vaikutusta yhtiön julkaisemiin keskipitkän aikavälin tavoitteisiin, joita ovat liikevaihdon kasvattaminen vähintään 700 MEUR:oon vuonna 2019 ja 4-5 %:n liikevoittomarginaali vuonna 2019.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
