KONE Q2’25 -pikakommentti: Operatiivinen tulos linjassa markkinaodotusten kanssa
KONE julkaisi aamulla Q2-raporttinsa. Q2-tulos oli hyvin linjassa sekä meidän että markkinoiden odotusten kanssa, kun taas saadut tilaukset jäivät lievästi ennusteista. Raportoituihin lukuihin puhalsi odotetusti vastatuulta valuutoista. Ohjeistukseen yhtiö teki odotetusti ainoastaan lieviä täsmennyksiä. Viimeaikaista valuuttakehitystä heijastellen näemme raportoituihin liikevaihdon ennusteisiimme kohdistuvan alustavasti lievää laskupainetta, mutta kokonaisuutena arvioimme ennustemuutosten jäävän maltillisiksi.
| Ennustetaulukko | Q2'24 | Q2'25 | Q2'25e | Q2'25e | Konsensus | Erotus (%) | 2025e | |||
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Tot. vs. inderes | Inderes | ||
| Liikevaihto | 2801 | 2850 | 2847 | 2832 | 2785 | - | 2912 | 0 % | 11447 | |
| Liikevoitto (oik.) | 335 | 347 | 350 | 347 | 335 | - | 358 | -1 % | 1393 | |
| Liikevoitto | 335 | 338 | 350 | 346 | 333 | - | 358 | -3 % | 1390 | |
| Tulos ennen veroja | 337 | 360 | 353 | 348 | 333 | - | 363 | 2 % | 1402 | |
| EPS (raportoitu) | 0,50 | 0,53 | 0,52 | 0,52 | 0,49 | - | 0,55 | 1 % | 2,08 | |
| Liikevaihdon kasvu-% | -1,2 % | 1,8 % | 1,7 % | 1,1 % | -0,6 % | - | 4,0 % | 0,1 %-yks. | 3,1 % | |
| Liikevoitto-% (oik.) | 11,9 % | 12,2 % | 12,3 % | 12,2 % | 12,0 % | - | 12,3 % | -0,1 %-yks. | 12,2 % | |
Lähde: Inderes & Vara Research (15.7.2025, 14-16 ennustetta) (konsensus)
Operatiivinen kehitys hyvin linjassa ennusteiden kanssa
KONEen liikevaihto kasvoi Q2:lla vajaat 2 %, mikä oli pitkälti linjassa meidän sekä konsensuksen ennusteen kanssa. Kehitykseen puhalsi odotetusti vastatuulta valuutoista ja vertailukelpoisin valuuttakurssein yhtiön liikevaihto kasvoi 4,9 %. Liiketoiminta-alueista uudisrakentamisen ratkaisujen raportoitu liikevaihto laski odotetusti (-9 % v/v), mutta laskun kulmakerroin oli hieman odotuksiamme jyrkempi (Inderes enn. -6 % v/v). Puolestaan modernisaatioiden raportoitu kasvu oli vielä odotuksiammekin vauhdikkaampaa (+17 % v/v vs. enn. +13 % v/v). Vastaavasti huollon 6 %:n kasvu oli aavistuksen ennusteitamme ripeämpää. Alueista Kiinan raportoitu liikevaihto laski edelleen reippaasti (-12,5 % v/v), kun taas muilla alueilla kasvutrendi jatkui hyvällä tasolla (+4–9 % v/v). Kiinan osuus liikevaihdosta laski Q2:lla 21 %:iin (Q2’24: 25 %).
Oikaistua liikevoittoa KONE teki Q2:lla 347 MEUR, mikä oli täysin linjassa konsensuksen kanssa ja jäi niukasti meidän ennusteestamme. Tämä vastasi 12,2 %:n oikaistua liikevoittomarginaalia, mikä oli niin ikään linjassa markkinaodotusten kanssa. Kannattavuuskehityksen taustalla oli yhtiön mukaan huollon ja modernisoinnin suhteellisen osuuden kasvu. Vastavetoa tuli sen sijaan edelleen Kiinasta. Yhtiö kirjasi kvartaalille reilun 9 MEUR:n kertakulut liittyen sen oviliiketoiminnan eriyttämiseen oman juridisen ja operatiivisen rakenteen alle. Vastaavasti alarivien kulurasitus oli nettona hieman odotuksiamme maltillisempi, mitä heijastellen raportoitu osakekohtainen tulos kipusi sentillä yli odotustemme.
Tilaukset jäivät lievästi ennusteista
KONEen raportoitu Q2-tilauskertymä (2316 MEUR, -0,5 % v/v) jäi hieman sekä meidän (2374 MEUR) että konsensuksen (2352 MEUR) odotuksista. Vertailukelpoisin valuuttakurssein tilausten kasvu oli kuitenkin 3,0 %. Yhtiön mukaan tilaukset kasvoivat vertailukaudesta vertailukelpoisin valuuttakurssein huomattavasti Amerikan alueella sekä APMEA:ssa. Sen sijaan Euroopassa tilaukset laskivat hieman. Kehityksen jarruna toimi edelleen Kiina, jossa tilaukset laskivat selvästi, mutta kuitenkin hieman aiempaa maltillisemmin (vrt. ei enää huomattavasti). Sen sijaan saatujen tilausten marginaali oli vakaa vertailukauden tasoon verrattuna.
Ohjeistusta täsmennettiin lievästi kasvun osalta
KONE arvioi nyt liikevaihtonsa kasvun olevan 2–5 % vertailukelpoisin valuutoin (aik. kasvu 1–6 % vertailukelpoisin valuuttakurssein). Oikaistun liikevoittomarginaalin se odottaa sen sijaan olevan 11,8–12,4 %:n välillä (ennallaan). Siten kuluvan vuoden ohjeistuksissa ei odotetusti tapahtunut lieviä täsmennyksiä lukuun ottamatta muita muutoksia. Tämä oli myös arviomme mukaan melko hyvin linjassa raporttia edeltäneen konsensusodotuksen kanssa (raportoitu liikevaihdon kasvu +1,8 % v/v, oik. EBIT-%: 12,2 %), kun huomioidaan myös näillä näkymin valuutoista syntyvä vastatuuli loppuvuoden aikana. Omat vastaavat odotuksemme olivat raportoidun kasvun osalta +3,1 % v/v ja marginaalin osalta 12,2 %. Valuuttakehityksen myötä arvioimmekin raportoituun kasvuennusteeseemme kohdistuvan lievää painetta alaspäin.
Markkinanäkymiä yhtiö päivitti ainoastaan Pohjois-Amerikan uudisrakentamisen ratkaisujen osalta ja odottaa markkinoiden säilyvän nyt vakaina (aiemmin laskevan hieman). Muilta osin näkymät olivat ennallaan ja etenkin modernisointimarkkinan odotetaan kasvavan vauhdikkaasti kaikilla maantieteellisillä alueilla.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
