Lehto solmi toimitilahankkeen
Hanke sopii hyvin Lehdon ydinosaamiseen ja antaa tukea lähivuosien näkymille. Hankkeella ei ole tiedotteen mukaan kuitenkaan merkittävää vaikutusta vuoden 2023 tulokseen tai taloudelliseen asemaan.
Makitalle pääkonttori ja varastotilat
Lehto ilmoitti tiistaina tehneensä sopimuksen Makitan kanssa heidän Suomen pääkonttorin ja varastotilojen rakentamisesta Tuusulan Rykmentinpuistoon. Hankkeen arvo on 26 MEUR, ja kyseessä on noin 24 000 neliön suuruinen hanke. Hanke antaa Lehdolle toivottavaa tilauskantaa (2022:206 MEUR), missä kassavirta, tulos ja liikevaihto alkavat tuloutumaan hankkeen käynnistyessä.
Lehdon osaaminen hallimaisissa rakennelmissa vahvistaa projektin onnistumismahdollisuuksia ja lisäksi Lehto voi hyödyntää omaa tehdaskapasiteettiaan hankkeen eri osissa. Rakentamisen arvioidaan alkavan kesällä 2023 ja kohteen arvioidaan valmistuvan vuoden 2024 lopussa.
Muokattu 12.4.07:30. Lisätty täydennystiedotteen mukainen hankkeen arvo kommenttiin.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
