Lisää konkretiaa kumppanitoimittajien hyödyntämiselle Solar Foodsin 02-tehdasinvestoinnissa
Tiivistelmä
- Solar Foods päivittää Factory 02 -tuotantolaitoksen toimintamallia, keskittyen strategisten kumppanitoimittajien hyödyntämiseen, mikä vähentää investointitarvetta ja osakkeenomistajien laimennusriskiä.
- Kumppanimallin ansiosta yhtiön oma pääomatarve laskee 70–80 MEUR:sta noin 25–35 MEUR:oon, mutta tämä on ehdollinen IPCEI-tuen ja riittävän velkarahoituksen saamiselle.
- Solar Foods arvioi Factory 02:n tuottavan vuoteen 2030 mennessä 97–119 MEUR:n liikevaihdon ja 31–37 MEUR:n liikevoiton, mikä on optimistisempi kuin aiempi ennuste.
- Yhtiö selvittää oman pääoman ehtoisen rahoituksen järjestämistä DNB Carnegie Investment Bankin avustuksella, mikä viittaa pääomitusjärjestelyjen valmisteluun.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Päivitys Solar Foodsin Factory 02-tuotantolaitoksen toimintamalliin tuo lisää konkretiaa yhtiön H1-raportin yhteydessä viestimään selvitykseen mahdollisuuksista laskea tuotantolaitoksen investointitarvetta nojaamalla vahvemmin kumppanitoimittajiin. Pidämme kumppanitoimittajien hyödyntämistä Solar Foodsin näkökulmasta perusteltuna, sillä se laskee tulevan tuotantolaitoksen pääomatarvetta, joka on toistaiseksi sijoitustarinan keskeisin kipukohta. Tiedote ei tässä vaiheessa aiheuta muutostarpeita ennusteisiimme, mutta konkretisoi nähdäksemme yhtiön päätöstä kumppanitoimittajien hyödyntämisestä.
Päätos korvaa investointitarvetta operatiivisilla kuluilla
Solar Foods tiedotti tiistai-iltana päivittävänsä Factory 02 -tuotantolaitoksensa toimintamallia ja tarkentavansa rahoitustarvettaan. Yhtiö vahvisti aikovansa toteuttaa tehtaan strategisten kumppaneiden kanssa. Nähdäksemme tiedote vahvisti H1-raportin yhteydessä annettua viestiä siitä, että omien investointien sijaan yhtiön on 02-tehtaallaan tarkoitus nojata vahvemmin eri kumppaneiden tarjoamiin palveluihin tehtaan operoinnissa. Liiketoimintamallin näkökulmasta tämä korvaa investointitarvetta operatiivisilla kuluilla, mikä pienentää yhtiön omaa rahoitustarvetta 02:n tehdasinvestointia ajatellen ja siten osakkeenomistajien laimennusriskiä.
Kumppanimalli pienentää merkittävästi omaa rahoitustarvetta
Tiedotteen mukaan Solar Foods etenee Factory 02 -suunnittelussa mallilla, jossa strategiset kumppanit vastaavat esimerkiksi kiinteistöstä, vedyn tuotannosta ja energiainfrastruktuurista. Tämä mahdollistaa Solar Foodsin keskittymisen ydinteknologiaansa ja Soleinin kaupallistamiseen. Aiempaa vahvempi tukeutuminen kumppaniverkostoon laskee yhtiön arvion mukaan oman pääoman tarvetta Factory 02:n vaiheiden 1 ja 2 osalta 70–80 MEUR:sta noin 25–35 MEUR:oon. Tämä pienentää yhtiön valtavaan investointiohjelmaan liittyvää rahoitusriskiä ja osakkeenomistajien laimennusriskiä. Arvioitu rahoitustarve on kuitenkin ehdollinen jäljellä olevan 66 MEUR:n IPCEI-tuen myöntämiselle sekä riittävän velkarahoituksen saamiselle. Yhtiö kertoi myös selvittävänsä oman pääoman ehtoisen rahoituksen järjestämistä ja valinneensa DNB Carnegie Investment Bankin neuvonantajakseen, mikä viittaa siihen, että tarvittavaa pääomitusjärjestelyä valmistellaan taustalla. Nähdäksemme ideaalitilanteessa pääomaa kerättäisiin suunnatulla annilla elintarvikealan asiakkaille, sillä tämä sitouttaisi niitä 02-tehtaan ylösajoon ja Soleinin kaupallistamiseen.
Solar Foodsin arvio rahoitustarpeesta ja sen lähteistä
| Pääomalaji | Pääomatarve kumppanitoimittajia hyödyntäen (MEUR) | Pääomantarve ilman kumppanitoimittajia (MEUR) |
| Oma pääoma | 25-35 | 70-80 |
| Velka | 65-75 | 165-175 |
| Avustukset | 89 | 89 |
| Solar Foodsin osuus yhteensä | 179-199 | 324-344 |
| Strategisten kumppaneiden osuus | 127 | 0 |
| Factory 02 -käyttöomaisuusinvestointi | 55 | 182 |
Lähde: Solar Foods
Strateginen suuntaus oli odotustemme mukainen
Tiedotteen pääviesti ei ollut meille yllätys. Käsittelimme kumppanimallin hyödyntämistä jo elokuussa julkaistussa H1-raportissamme, jossa totesimme sen olevan looginen ratkaisu yhtiön rajalliset resurssit huomioiden. Olimme myös jo huomioineet mallin vaikutukset pitkän aikavälin ennusteissamme laskemalla investointitarvetta ja nostamalla operatiivisten kulujen osuutta. Tiistain tiedote vahvistaa näkemyksemme ja antaa aiempaa tarkempia lukuja mallin tueksi.
Havainnollistavat tavoitteet antavat väriä pitkän aikavälin tarinaan
Uutta ja mielenkiintoista tietoa tiedotteessa olivat yhtiön julkaisemat havainnollistavat taloudelliset arviot Factory 02:n (vaiheet 1 ja 2) vaikutuksesta vuoteen 2030 mennessä. Yhtiö arvioi saavuttavansa 97–119 MEUR:n liikevaihdon ja 31–37 MEUR:n liikevoiton. Yhtiön liikevaihtoarvio on hieman vuoden 2030 ennusteemme alapuolella, mutta arvioitu liiketulostaso on 28 MEUR:n ennustettamme optimistisempi.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
