Marimekko Q3 - selvästi markkinaodotuksia ja vahvaa vertailukautta parempi tulos
Marimekko julkaisi aamulla erittäin vahvan Q3-raportin. Yhtiö nosti viime perjantaina kuluvan vuoden tulosohjeistustaan, mikä ennakoi hyvää Q3-raporttia ja sai meidät tekemään pieniä positiivisia muutoksia ennusteisiimme ennen raportin julkaisua. Aamulla julkaistut luvut ylittivät kuitenkin odotuksemme selvällä marginaalilla etenkin tuloksen osalta.
Liikevaihto kasvoi 27,2 MEUR:oon (Q3’16: 26,9 MEUR), kun konsensusennuste oli 26,0 MEUR ja meidän ennusteemme 26,3 MEUR. Vertailukauden liikevaihto oli korkealla tasolla, sillä sitä nostivat vahva vähittäismyynti ja kertaluonteiset kampanjatoimitukset Suomessa sekä tukkutoimitusten aikaistuminen Q4:lta Q3:lle. Myös EMEA-alueen tukkumyynti oli Q3’16:lla erittäin vahva. Näiden syiden takia odotimme liikevaihdon jäävän hieman vertailukauden alapuolelle. Liikevaihto laskikin Suomessa ja EMEA-alueella, mutta näitä paikkasi Aasian-Tyynenmeren alue, missä liikevaihto kasvoi 13 %. Markkina-alueen merkittävimmässä maassa Japanissa myynti nousi 11 % uuden lisenssisopimuksen myötä kasvaneiden lisenssituottojen ansiosta.
Liikevoitto nousi 4,4 MEUR:oon (Q3’16: 3,7 MEUR), mikä tarkoittaa hyvää 16,2 %:n EBIT-marginaalia. Konsensusennuste ja meidän ennusteemme liikevoitolle oli 3,0 MEUR. Edellä mainitut vertailukauden kasvua ajaneet tekijät sekä Q3’16:lle ajoittuneet alhaiset markkinointikustannukset nostivat kannattavuuden hyvälle tasolle (Q3’16 EBIT: 13,6 %) ja odotimme tästä syystä kannattavuuden jäävän hyvästä vertailukauden tasosta. Kannattavuutta paransivat kasvaneet lisenssituotot Aasian-Tyynenmeren alueella (yhtiölle erittäin korkeakatteista liiketoimintaa), vähittäismyynnin kasvu Suomessa sekä suhteellisen myyntikatteen nousu. Marimekko on osoittanut vahvoja tuloskäänteen merkkejä viimeisen vuoden aikana. Yhtiö on saanut laskettua kiinteitä kulujaan vuoden 2016 alussa käytyjen yt-neuvottelujen ansiosta sekä onnistunut pysäyttämään vuodesta 2012 alkaneen suhteellisen myyntikatteen laskutrendin.
Marimekko nosti viime viikon perjantaina vuoden 2017 tulosohjeistustaan, joka luonnollisesti toistettiin Q3-raportin yhteydessä. Aiemman ohjeistuksen mukaan konsernin liikevaihdon ja vertailukelpoisen liikevoiton odotettiin olevan samalla tasolla kuin edellisvuonna (liikevaihto 99,6 MEUR, vertailukelpoinen liikevoitto 6,1 MEUR). Perjantaina nostetun ohjeistuksen mukaan liikevaihdon arvioidaan olevan samalla tasolla kuin edellisvuonna ja vertailukelpoisen liikevoiton olevan edellisvuoden tasolla tai korkeampi. Ohjeistuksen noston taustalla oli ennakoitua parempi suhteellisen myyntikatteen ja vähittäismyynnin kehitys sekä lisääntyneet lisenssituotot. Pidimme vuoden 2017 liikevaihtoennusteemme perjantain ohjeistuksen noston jälkeen ennallaan 100 MEUR:ssa ja nostimme vertailukelpoisen liikevoittoennusteemme 6,6 MEUR:oon (aik. 6,4 MEUR). Erittäin vahvan Q3-raportin jälkeen näemme kuitenkin ennusteissamme edelleen hieman nousupainetta. Marimekon liiketoiminnan kausiluonteisuudesta johtuen liikevaihto- ja tuloskertymä painottuvat yleensä vuoden jälkimmäiselle puoliskolle. Vuoden viimeisellä neljänneksellä erityisesti joulukaupan osuus myynnistä on merkittävä, ja joulusesongin onnistumisella on olennainen vaikutus koko vuoden tulokseen.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
Marimekko
Marimekko on suomalainen vuonna 1951 perustettu lifestyle-designyritys, joka tunnetaan ennen kaikkea omaleimaisista kuvioista ja väreistä. Yhtiön tuotevalikoimaan kuuluu korkealuokkaisia vaatteita, laukkuja ja asusteita sekä kodintavaroita sisustustekstiileistä astioihin. Marimekko-brändi on vuosien saatossa modernisoitunut ja mallistoja on kehitetty puhuttamaan laajempaa globaalia asiakaskuntaa. Yhtiön päämarkkinoina toimii Pohjois-Eurooppa, Aasian-Tyynenmeren alue ja Pohjois-Amerikka.
Lue lisää yhtiösivullaTunnusluvut30.10.2017
2016 | 17e | 18e | |
---|---|---|---|
Liikevaihto | 99,6 | 100,0 | 102,9 |
kasvu-% | 4,1 % | 0,4 % | 2,8 % |
EBIT (oik.) | 6,1 | 6,6 | 6,6 |
EBIT-% (oik.) | 6,1 % | 6,6 % | 6,4 % |
EPS (oik.) | 0,12 | 0,11 | 0,12 |
Osinko | 0,08 | 0,09 | 0,10 |
Osinko % | 4,2 % | 0,7 % | 0,8 % |
P/E (oik.) | 15,72 | 118,69 | 108,39 |
EV/EBITDA | 8,46 | 53,64 | 52,93 |
