NYAB Q4’25 -ennakko: Kannattavuus ja näkymät fokuksessa
Tiivistelmä
- NYABin Q4-liikevaihdon odotetaan nousevan 156 MEUR:oon, mikä tarkoittaa 33 %:n kasvua edellisvuodesta, ja Konsultointi-segmentin odotetaan tuottavan merkittävän osan tästä kasvusta.
- Liikevoittomarginaalin ennustetaan laskevan 7,6 %:iin johtuen matalamman katteen Konsultointi-segmentin konsolidoinnista ja työvoiman laajentamisen vaikutuksista.
- Viimeaikaiset suuret sopimusvoitot, kuten rautateiden modernisointisopimukset Ruotsissa, pienentävät vuoden 2026 liikevaihtoennusteiden riskiä ja tukevat kasvustrategiaa.
- Vuodelle 2026 ennustetaan 614 MEUR:n liikevaihtoa ja 6,3 %:n liikevoittomarginaalia, mikä heijastaa kasvun maltillistumista ja marginaalien optimointia.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennusteet | Q4'24 | Q4'25 | Q4'25e | 2025e | |
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Inderes | |
| Liikevaihto | 117.1 | 156 | 549 | ||
| Oik. EBITA | 12.5 | 12.3 | 33.1 | ||
| Liikevoitto | 12.3 | 11.9 | 29.9 | ||
| Tulos ennen veroja | 11.7 | 11.2 | 27.3 | ||
| Nettotulos | 9.3 | 8.9 | 21.3 | ||
| Liikevaihdon kasvu-% | 33.3 % | 33.0 % | 58.7 % | ||
| Liikevoitto-% | 10.5 % | 7.6 % | 5.4 % | ||
| Lähde: Inderes |
Käännös: Alkuperäinen julkaistu englanniksi 5.2.2026 kello 7:00.
NYAB julkaisee Q4-raporttinsa torstaina 12.2. Odotamme yhtiön raportoivan vahvasta liikevaihdon kasvusta, jota vauhdittavat jatkuva korkea aktiviteetti Ruotsin markkinoilla ja se, että Konsultointi-segmentin vaikutus on nyt ensimmäistä kertaa koko neljännekseltä. Odotamme kannattavuuden pysyvän lievässä paineessa vuoden 2025 ensimmäisellä puoliskolla toteutetun etupainotteisen kapasiteetin kasvattamisen viipyvien vaikutusten vuoksi, mutta suhteellisen tasaisena viime neljännekseen verrattuna. Raportissa keskeisiä huomion kohteita ovat markkinanäkymät vuodelle 2026, tilauskannan kehitys viimeaikaisien suurten sopimusvoittojen jälkeen, kommentit viimeisimmästä täsmäyritysostosta sekä kausiluonteinen käyttöpääoman vapautuminen.
Odotamme liikevaihdon kasvun hidastuvan kvartaalitasolla, mutta pysyvän korkealla tasolla
Ennustamme NYABin Q4-liikevaihdon olevan 156 MEUR, mikä tarkoittaa 33 %:n kasvua vertailukaudesta (Q4’24: 117 MEUR), ja odotamme Konsultointi-segmentin tuottavan 27 MEUR (~23 % v/v kasvusta). Arvioimme Rakennustoiminta-segmentin kasvavan orgaanisesti 10 % (v/v), ja odotamme molempien maayksiköiden edistävän liikevaihdon kasvua. Ruotsissa kasvun odotamme jatkavan vahvojen markkinaolosuhteiden tukemana sähkö- ja infrastruktuurisektoreilla. Suomen osalta toteamme, että heikko Q3:n kasvu johtui ensisijaisesti projektisalkun ajoituksista, ja odotamme projekti-ajoitusten tukevan kasvua Q4:llä. Jatkamme myös volyymien elpymiseen viittaavien merkkien tai kommenttien etsimistä vaisun jakson jälkeen.
Konsernin tilaus-laskutussuhde laski 0,8x:ään Q3:lla, mikä osoittaa tilauskertymän jääneen projektien toteutuksen jälkeen ja viittaa kasvun maltillistumiseen tulevilla vuosineljänneksillä. Vaikka liikevaihtoennusteemme heijastelivat jo tätä maltillistumista, toteamme, että viimeaikainen tilauskertymä on ollut rohkaisevaa. NYAB varmisti kaksi merkittävää rautateiden modernisointisopimusta Ruotsissa, joiden kokonaisarvo on noin 57 MEUR (22 MEUR ja 35 MEUR) vuosina 2025 ja 2026. Uskomme, että nämä tilaukset, jotka ovat suuria yhtiön historialliseen keskimääräiseen 4 MEUR:n projektikokoon nähden, pienentävät olennaisesti vuoden 2026 liikevaihtoennusteisiimme liittyvää riskiä. Tämän lisäksi NYAB odottaa kahden merkittävän vaiheen 2 sopimuksen virallista myöntämistä: toinen koskee Uppsalan raitiotietä (potentiaalinen kokonaistilausarvo: ~447 MEUR neljän vuoden aikana) ja uudempi Svenska Kraftnätin kanssa (~136 MEUR kolmen vuoden aikana). Kuten aiemmissa kommenteissamme totesimme, minkä tahansa näistä sopimuksista voittaminen nostaisi ennusteitamme.
Kannattavuusoptimointi jatkuu kapasiteettilaajennusten pitkittyneiden vaikutusten keskellä
Alempana tuloslaskelmassa ennustamme Q4:n liikevoiton olevan 11,9 MEUR, mikä vastaa 7,6 %:n liikevoittomarginaalia (Q4’24: 10,5 %). Vuodentakaisen marginaalin supistumisen odotetaan heijastavan matalamman katteen Konsultointi-segmentin konsolidointia ja nopeaan henkilöstölaajennukseen liittyviä kasvukipuja vuoden 2025 alussa. Kuten totesimme Q3-raportin yhteydessä, etupainotteisilla henkilöstökapasiteettiin tehdyillä investoinneilla oli suurempi vaikutus käyttöasteeseen ja marginaaleihin kuin alun perin odotimme. Ennakoimmekin näiden vaikutusten jatkuvan Q4:lle, kun laajennettu työvoima vähitellen imeytyy projektiportfolioon. Konsultointi-segmentissä seuraamme, pystytäänkö Q3:lla nähtyä marginaaliparannusta (4,5 %) jossain määrin ylläpitämään yhtiön priorisoidessa divisioonan kannattavuutta kasvun sijaan. Nostimme konsultointiliiketoiminnan Q4:n liikevoittoennustettamme (3,4 % -> 4,1 %) Q3:n odotettua vahvemman marginaalin jälkeen, mutta odotamme pientä laskua edellisestä neljänneksestä johtuen sen kannattavuuden kausivaihtelusta viime vuosina. Alariveillä odotamme osakkuusyhtiöiden tappioiden ja nettorahoituskulujen pysyvän vakaana edelliseen neljännekseen ja vertailukauteen nähden. Tämän kokonaiskuvan perusteella arvioimme nettotuloksen nousevan verojen jälkeen 8,9 MEUR:oon (Q4’24: 9,3 MEUR).
Odotamme myös vahvaa kassavirtaa Q4:llä. Kausiluonteisesti vuoden viimeinen neljännes on tyypillisesti NYABille vahvimpia, sillä kesän aktiivisten kuukausien aikana kertynyt käyttöpääoma vapautuu. Vahva kassatilanne vuoden lopussa tukisi entisestään NYABin taloudellista joustavuutta ja kykyä rahoittaa kasvustrategiaansa (orgaaninen kasvu ja yritysostot) samalla kun se jakaa hyvää osinkoa.
Viimeaikaiset suuremmat sopimusvoitot pienentävät vuoden 2026 riskejä
Keskeinen tarkkailukohta Q4-raportissa ovat yhtiön kommentit vuoden 2026 markkinanäkymistä, erityisesti Suomessa, missä elpymisen merkit ovat olleet asteittaisia. Uskomme, että Fingridin toimittajarekisteriin saatu A-luokan hyväksyntä ja suunnitellut kantaverkkoinvestoinnit luovat positiivisen pohjan Suomen infrarakentamissegmentin mahdolliselle liikevaihdon kasvulle tulevaisuudessa. Ruotsissa näkymät pysyvät mielestämme suotuisina, mitä tukevat yleisesti korkea tarjouskilpailuaktiivisuus ja teollisuuden vihreä siirtymä maan pohjoisosissa. Mielnkiintoisia ovat myös kaikki johdon kommentit siitä, milloin kapasiteetin kasvattamisesta johtuvien marginaalipaineiden odotetaan helpottavan vuoden 2026 aikana.
Vuodelle 2026 ennustamme 614 MEUR:n liikevaihtoa (+12 % v/v) ja 6,3 %:n liikevoittomarginaalia (2025e oik. liikevoitto: 6,0 %*). Tämä heijastaa vuoden 2025 erittäin korkean orgaanisen kasvun maltillistumista, kun NYABilla on vastassaan tiukemmat vertailuluvut, samalla kun Dovren yritysostovaikutus päättyy, koska se konsolidoitiin vuoden 2025 alusta alkaen. Samalla arvioimme, että liikevaihdon kasvun maltillistuminen mahdollistaa tehokkaamman kannattavuusoptimoinnin. Lisäksi hiljattain tiedotetut tilaukset huomioiden koemme, että näkyvyys liikevaihtoennusteisiimme on vahvistunut vuodelle 2026.
* Pois lukien Q1’25:n kertaluonteisten kulujen vaikutus
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
