Outokumpu Q4’25 -ennakko: Tuskien taival on jatkunut Q4:llä
Tiivistelmä
- Outokummun Q4-tulos on ennusteiden mukaan tappiollinen, ja oikaistu käyttökate on painunut 11 MEUR pakkasen puolelle heikon markkinatilanteen vuoksi.
- Ruostumattoman teräksen toimitusmäärät ovat laskeneet merkittävästi, erityisesti Euroopassa ja Amerikoissa, mikä vaikuttaa negatiivisesti yhtiön tulokseen.
- Outokummun osinkoa odotetaan leikattavan 0,10 euroon osakkeelta, vaikka yhtiö on aiemmin painottanut vakaata osinkopolitiikkaa.
- Konsensus odottaa Q1:lle kasvavia toimitusmääriä ja oikaistua käyttökatetta kausiluonteisuuden ja parantuneen kysyntätilanteen ansiosta.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q4'24 | Q4'25 | Q4'25e | Q4'25e | Konsensus | 2025e | |||
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Inderes | ||
| Liikevaihto | 1405 | 1183 | 1201 | 1148 | - | 1251 | 5491 | ||
| Oik. käyttökate | -3 | -11 | 2 | -20 | - | 8 | 142 | ||
| Liikevoitto | -65 | -111 | -85 | -101 | - | -52 | -163 | ||
| EPS (oik.) | -0,06 | -0,12 | -0,12 | -0,17 | - | -0,07 | -0,17 | ||
| Osinko/osake | 0,26 | 0,10 | 0,26 | 0,10 | - | 0,30 | 0,10 | ||
| Liikevaihdon kasvu-% | -7,2 % | -15,8 % | -14,5 % | -18,3 % | - | -11,0 % | -7,6 % | ||
| Käyttökate-% | -0,2 % | -0,9 % | 0,2 % | -1,7 % | - | 0,6 % | 2,6 % | ||
Lähde: Inderes & Vara Research (konsensus, 9 ennustetta)
Outokumpu julkistaa Q4-raporttinsa torstaina noin klo 9.00. Ennustamme viimeisen neljänneksen tuloksen olleen vertailukauden tapaan tappiolla jo käyttökatteen tasolla kielien hyvin haastavasta markkinatilanteesta. Konsensus odottaa heikosta tulostasosta huolimatta yhtiön jakavan edellisvuoden tasoisen ja tappiolliseen tulokseen nähden avokätisen osingon. Alkuvuodelle annettavan ohjeistuksen odotetaan taas viitoittavan selvästi parempaa lyhyen tähtäimen kehitystä, mitä tukee erityisesti kausiluonteisuus.
Loppuvuosi on ollut synkkä
Ennustamme Outokummun oikaistun käyttökatteen painuneen 11 MEUR pakkasen puolelle Q4:llä. Ennusteemme on niukasti voitollisen konsensuksen mediaaniennusteen alapuolella, mutta linjassa laskevaa tulosta suhteessa edellisen neljänneksen tasoon nähden viitoittavan ohjeistuksen kanssa (Q3’25 oikaistu käyttökate 34 MEUR). Absoluuttisesti hyvin heikkoa tulostasoa selittävät matalat ruostumattoman teräksen myyntimäärät ja myös hinnat, minkä taustalla on heikko markkinakysyntä. Outokumpu on ohjeistanut sen ruostumattoman teräksen toimituksien laskevan edellisestä neljänneksestä 5-15 % ja päivitetty ennusteemme odottaa 10 %:n laskua historiallisen matalalle tasolle 390 tuhanteen tonniin (aik. -7 %).
Suhteellisesti suurempaa toimitusmäärien pudotusta odotamme Europessa, jossa ennakoimme myyntimäärien laskeneen jo matalalta edellisneljänneksen tasolta edelleen 14 %. Tämän taustalla on hyvin heikko markkinatilanne, mutta myös Outokummun toiminnanohjausjärjestelmän uudistuksen tuomat katkot toimintaan. Odotamme selkeää ja noin 6 %:n toimitusmäärien laskua myös Americasissa, jossa teollisuuden aktiviteettitaso on pysynyt vaisuna, minkä seurauksena myös paikallisen markkinan hintataso on pysynyt vaisuna suojatoimista huolimatta. Ruostumattoman teräksen alhainen kysyntä heijastuu myös Ferrochromen vaisuihin volyymeihin, mikä rajoittaa sen sinänsä hyvää tuloskuntoa sisäisestä tehokkuudesta ja kohtuullisesta hintatasosta huolimatta.
Ennusteissa on tiedotetun mukaisesti mittavat negatiiviset kertaerät, minkä takia raportoitu tulos painuu Q4:llä selvästi tappiolle. Ennustamme Outokummun leikkaavan osinkonsa 0,10 euroon edellisvuoden 0,26 eurosta, huolimatta siitä, että yhtiö on painottanut vakaata ja ajan myötä kasvavaa osinkoa. Nähdäksemme toimialan luonne ja suhdannetilanne eivät puolla voitonjakoa velalla, minkä perusteella uskomme osinkopolitiikan joustavan, kun taas konsensus odottaa vakaata osinkoa.
Kausiluonteisuudesta tukea Q1:n toimitusmäärille ja tulokselle
Konsensuksen ennuste odottaa ruostumattoman teräksen toimitusmäärien kasvun (+ 18 %) ansiosta 66 MEUR:n oikaistua käyttökatetta Q1’26:lta, mikä on hyvin linjassa meidän 65 MEUR:n ennusteemme kanssa. Kausiluonteisuuden ja hyvin heikon vertailuluvun ansiosta kasvavia toimitusmääriä ja oikaistua käyttökatetta Q1:lle viitoittavan ohjeistuksen tulisi olla itsestäänselvyys. Tulosraportoinnin yhteydessä mielenkiintomme kohteena ovat erityisesti kommentit ruostumattoman teräksen markkinahintojen ja yhtiön tilauskirjojen hintojen kehityksestä, sillä viime aikoina markkinatoimijat ovat raportoineet hintojen kohoamisesta muun muassa suojaustoimien ja ainakin lievästi parantuneen kysyntätilanteen myötä.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
