Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi
Analyytikon kommentti

Privanet ostaa Noweco-pääomasijoitusyhtiöt ja perustaa listaamattomiin sijoittavan rahaston

– Juha KinnunenAnalyytikko

Privanet on allekirjoittanut 7.2.2019 esisopimuksen, jonka myötä Privanet ostaa Noweco Partners Oy:n koko osakekannan. Privanet on perustamassa tätä kautta listaamattomiin kasvuyrityksiin sijoittavan rahaston, jota yhtiö on suunnitellut pitkään. Yhtiöllä oli aikaisemmin myös oma rahastohanke, mikä näyttäisi nyt toteutuvan yritysoston kautta. Yritysoston hintaa tiedotteessa ei kerrottu, mutta se tuskin on kovin suuri. Onnistuessaan rahasto on mielestämme askel oikeaan suuntaan Privanetille, mutta nykyisillä tiedoilla suuria johtopäätöksiä on vaikea tehdä. Odotamme asiasta lisätietoa viimeistään Privanetin tilinpäätöksen yhteydessä (julkaistaan 28.2.2019).

Nykyinen Noweco Partnersin toimitusjohtaja Mauri Visuri ja talousjohtaja Kaarina Pekkinen ovat mukana käynnistämässä uutta Noweco Nordic Fund V Ky -rahastoa ja sen hallinnointia. Uusi Noweco Nordic Fund V Ky -rahasto tulee sijoittamaan pohjoismaisiin, pääosin suomalaisiin ja norjalaisiin kasvuyrityksiin. Rahasto on tarkoitus suunnata pääasiassa suomalaisille, ammattimaisille sijoittajille sekä mahdollisesti myös ETA-alueella sijaitseville ammattimaisille sijoittajille. Rahaston markkinoinnin on suunniteltu alkavan huhtikuussa, jolloin rahaston käynnistyminen tapahtuisi arviolta elokuussa 2019.

Noweco Nordic Fund V Ky -rahaston sijoitusedellytykset täyttyvät, mikäli kohdeyrityksen liikevaihto ylittää miljoona euroa, arvo on 3 ja 20 miljoonan euron välillä ja henkilökuntaa on enemmän kuin viisi. Kohdeyrityksen kassavirta voi olla vielä negatiivista ja yritys voi olla vielä tappiollinen. Lähtökohtaisesti rahasto sijoittaa kohdeyhtiöön minimissään miljoona euroa ja edellyttää vähintään yli 10 prosentin omistusosuutta.

Sisäänkirjautuminen vaadittu

Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille

Luo ilmainen tunnus
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.