Raisio Q1'26 -pikakommentti: Kannattavuusloikka peitti liikevaihdon pehmeyden
Tiivistelmä
- Raision liikevaihto laski 0,7 % 57,5 MEUR:oon, mutta yhtiö ylitti sekä omat että konsensuksen ennusteet kannattavuuden osalta, erityisesti Breakfast, Snacking & Food Solutions -yksikön ansiosta.
- Oikaistu liikevoitto kasvoi 7,5 MEUR:oon, ylittäen selvästi ennusteet, ja oikaistu liikevoittomarginaali nousi 13,1 %:iin.
- Yhtiö toisti ohjeistuksensa liikevaihdon ja vertailukelpoisen liiketuloksen kasvusta kuluvana vuonna, mutta kasvun kiihdyttämistä tarvitaan tulevina kvartaaleina.
- Toimintaympäristön epävarmuus jatkuu Iranin sodan vuoksi, mutta Raisio näkee asemansa hyvänä markkinassa, ja kriisin vaikutukset ovat olleet toistaiseksi epäsuoria.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q1'25 | Q1'26 | Q1'26e | Q1'26e | Konsensus | Erotus (%) | 2026e | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Tot. vs. inderes | Inderes | ||
| Liikevaihto | 57,8 | 57,5 | 58,3 | 58,7 | 57,6 | - | 59,2 | -1 % | 231 | |
| Liikevoitto (oik.) | 6,1 | 7,5 | 6,2 | 6,5 | 6,2 | - | 6,7 | 21 % | 29,7 | |
| Liikevoitto | 6,1 | 8,2 | 6,2 | 6,5 | 6,2 | - | 6,7 | 32 % | 29,7 | |
| Tulos ennen veroja | 6,8 | 8,1 | 6,9 | 7,0 | 6,7 | - | 7,4 | 17 % | 32,5 | |
| EPS (raportoitu) | 0,03 | 0,04 | 0,03 | 0,04 | 0,03 | - | 0,04 | 18 % | 0,16 | |
| Liikevaihdon kasvu-% | 0,0 % | -0,7 % | 0,8 % | 1,6 % | -0,3 % | - | 2,5 % | -1,4 %-yks. | 3,1 % | |
| Liikevoitto-% (oik.) | 10,6 % | 13,1 % | 10,6 % | 11,0 % | 10,8 % | - | 11,3 % | 2,4 %-yks. | 12,8 % | |
Lähde: Inderes & Bloomberg (konsensus: 5 analyytikkoa)
Raision liikevaihdon kehitys jäi alkuvuonna hieman odotuksiamme maltillisemmaksi, mutta tästä huolimatta yhtiö ylsi selvään tulosparannukseen ylittäen meidän ja konsensuksen ennusteet. Kannattavuutta veti ylöspäin Breakfast, Snacking & Food Solutions -yksikön vahva veto sekä tuotannon ja raaka-aineiden kustannushyödyt, jotka riittivät selättämään ERP-hankkeen kulut ja valuuttakurssien vastatuulen. Yhtiö toisti odotetusti liikevaihdon ja vertailukelpoisen liiketuloksen kasvuun viittaavan ohjeistuksensa. Toimintaympäristön epävarmuus on jatkunut Iranin sodan myötä, mutta yhtiö itse näkee asemansa hyvänä turbulentissa markkinassa ja vaikutukset ovat toistaiseksi vain epäsuoria. Alustavasti ennusteisiimme kohdistuu tarvetta vain pienelle hienosäädölle.
Elovena-brändi jatkaa vahvaa kasvua, Heart Health jarrutti kasvua
Raision liikevaihto laski 0,7 % 57,5 MEUR:oon jääden hieman noin prosentin kasvua odottaneista ennusteistamme. Vertailukaudella tehty kasviproteiiniliiketoiminnan myynti painoi odotetusti kokonaiskasvua, ja orgaanisesti yhtiön kasvu kääntyi positiiviseksi. Breakfast, Snacking & Food Solutions -yksikön liikevaihto kasvoi 5 %, mikä oli linjassa odotustemme kanssa. Täällä kasvua veti odotetusti Suomen kuluttajamyynnin hyvä kehitys, Elovena-brändin hyvä kehitys (lähes 11 %:n kasvu) sekä Food Solutions -toimintojen kehitystoimet. Sen sijaan Heart Health -yksikön liikevaihto laski 2 %, mikä myös selitti ennustealitusta, sillä olimme odottaneet niukkaa kasvua. Yksikön kehitystä painoivat Ison-Britannian punnan heikentyminen, joidenkin pienempien markkinoiden vaisu kehitys sekä teollisen myynnin jaksottuminen (vaikutus -0,2 MEUR).
Kannattavuusloikka ylitti odotukset reippaasti
Vaisummasta ylärivin kehityksestä huolimatta Raision tuloskunto parani merkittävästi. Oikaistu liikevoitto kasvoi 7,5 MEUR:oon (Q1'25: 6,1 MEUR) ylittäen selvästi meidän (6,2 MEUR) sekä konsensuksen (6,5 MEUR) odotukset. Oikaistu liikevoittomarginaali ylsi siten peräti 13,1 %:iin (Q1'25: 10,6 %). Tulosparannus syntyi etenkin Breakfast, Snacking & Food Solutions -yksikössä, jonka kannattavuutta ruokkivat kuluttajaliiketoiminnan volyymikasvu, tuotannon kustannushyödyt, keskeisten raaka-aineiden suotuisa hintakehitys sekä markkinointipanostusten lasku vertailukaudelta. Heart Health -yksikön tulostaso laski vertailukaudesta selvästi, mitä ajoi vaihto-omaisuuden arvonalennus sekä valuuttakurssien vaikutukset.
Konsernitasolla vertailukauden lopulla divestoitu kasviproteiiniliiketoiminta vaikutti tulokseen positiivisesti 0,4 MEUR:n edestä, kun taas yhtiön ERP-projektin edistämiseen liittyvät kulut toivat noin 0,5 MEUR kuluja vertailukauteen nähden. Vahvan operatiivisen suorittamisen lisäksi raportoidut tulosluvut saivat 0,7 MEUR:n edestä tukea Honey Monster -brändin myynnistä. Raportoitu 0,04 euron osakekohtainen tulos ylitti 0,03 euron ennusteemme.
Tuloskasvuohjeistus vakaalla pohjalla Q1:n vahvan marginaalin myötä
Raisio toisti odotustemme mukaisesti kuluvan vuoden ohjeistuksensa, jossa yhtiö arvioi tilikauden 2026 liikevaihdon ja vertailukelpoisen liiketuloksen kasvavan vuoteen 2025 verrattuna. Ennen raporttia olimme mallintaneet koko vuoden 2026 liikevaihdon kasvavan 3,1 % ja oikaistun liikevoiton nousevan 29,7 MEUR:oon (2025: 28,5 MEUR). Ensimmäisen vuosineljänneksen osoittama vahva kannattavuuskehitys tuo mielestämme selvää turvamarginaalia tulosohjeistuksen osalta, mutta kasvun osalta yhtiön pitää kiihdyttää tahtia tulevina kvartaaleina. Yhtiö totesikin, että alkuvuoden kasvu jäi yhtiön omista odotuksista. Orgaanisesti yhtiö ylsi kuitenkin kasvuun jo Q1:llä ja tulevina kvartaaleina kasvuproteiiniliiketoiminnan divestointi ei enää rasita kasvulukuja.
Toimintaympäristön osalta yhtiö totesi epävarmuuden jatkuvan, mikä on ymmärrettävää Iranin sodan käynnistymisen myötä. Kriisin vaikutukset ovat olleet Raisioon toistaiseksi vain epäsuoria, ja yhtiö näkee tilanteensa hyvänä turbulentissa markkinassa, mitä tukevat yhtiön oma varautuminen, sopimusrakenteet ja hinnoitteluvoima. Arviomme mukaan kriisin vaikutukset kasvavat, mitä pitempään kriisi jatkuu.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
