Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Revenio julkisti tiistaina alustavan tuloksen merkintäoikeusannistaan. Anti merkittiin noin 158-prosenttisesti, ja yhtiö kerää odotetusti noin 80,0 MEUR:n bruttovarat ja 77,1 MEUR:n nettovarat. Lopputulos oli mielestämme osakkeen kannalta hyvä, koska takaajaa ei tarvita ja Visionix-yritysoston rahoitus on nyt hoidettu. Lopputulos vastaa ennusteitamme eikä aiheuta niihin muutoksia. Myös positiivinen näkemyksemme osakkeesta pysyy ennallaan.
Annissa tarjottiin noin 12,9 miljoonaa uutta osaketta, joista noin 12,35 miljoonaa eli noin 96 % merkittiin merkintäoikeuksilla. Käyttöaste on mielestämme vahva, mutta syvän alennuksen anneille tyypillinen. Merkintähinnan noin 44 %:n alennus suhteessa teoreettiseen merkintäoikeudettomaan kurssiin (TERP) teki merkintäoikeuksista arvokkaita, joten lähes kaikki oikeudet joko käytettiin tai myytiin käytettäviksi. Lisäksi William Demant, Caravelle Capital ja muut Visionix-myyjät olivat sitoutuneet merkitsemään noin 31 % tarjotuista osakkeista.
Ilman merkintäoikeuksia tehtiin merkintöjä noin 8,1 miljoonasta osakkeesta, mutta jaettavaksi jää vain noin 0,6 miljoonaa osaketta. Toissijaisesti merkinneet saavat siten alustavasti vain noin 7 % hakemastaan määrästä. Luku liioittelee todellista kysyntää, sillä sijoittajat merkitsevät tietoisesti ylisuuria määriä, kun ylimerkintä on todennäköinen. Kokonaisuutena 158 %:n merkintäaste on kuitenkin mielestämme vahva suoritus ja kertoo hyvästä kysynnästä.
Osakkeen kannalta tärkein havaintomme on, että pääjärjestäjä Nordean takaussitoumusta ei tarvittu. Takaajalle jäävät osakkeet ovat tyypillinen kurssin jarru annin jälkeen, eikä tätä riskiä nyt ole. Lyhyellä aikavälillä myyntiä voi tulla niiltä, jotka ostivat merkintäoikeuksia arbitraasimielessä ja myyvät uudet osakkeet heti kaupankäynnin alettua. Toissijaisessa merkinnässä täyttymättä jäänyt noin 7,5 miljoonan osakkeen kysyntä toimii kuitenkin todennäköisesti puskurina tälle myynnille, minkä vuoksi suhtaudumme positiivisesti annin lopputulokseen.
Nettovaroilla maksetaan takaisin Visionix-kaupan yhteydessä nostettu 80 MEUR:n siltarahoitus. Annin noin 3 MEUR:n kulut vastaavat aiempaa arviotamme. Velkaantuneisuus kehittyy ennusteidemme mukaan seuraavasti:
Velkaantuneisuus on Revenion historiaan nähden korkea, mutta mielestämme hyvin hallittavalla tasolla. Arviomme mukaan liiketoiminnan generoima kassavirta vahvistaa tasetta jatkossa varsin nopeasti.
Osakkeiden kokonaismäärä kasvaa 29,2 miljoonasta 42,1 miljoonaan eli noin 44 %. Olimme jo päivittäneet mallimme vastaamaan 6,19 euron merkintähintaa, ja ennusteemme ulkona olevasta osakemäärästä (noin 42,0 miljoonaa) vastaa toteutunutta. Annilla ei siten ole uutta vaikutusta osakekohtaisiin ennusteisiimme.
Osakeannin lopullinen tulos julkaistaan arviolta 15.10.2026, ja kaupankäynnin uusilla osakkeilla odotetaan alkavan arviolta 19.10.2026. Rahoitusrakenteen epävarmuus on nyt näkemyksemme mukaan kuitenkin poistunut, ja sijoittajien huomio kääntyy Visionixin integraatioon, synergioiden toteutumiseen ja kannattavuuden kehitykseen.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille