Robokommentti Atrian Q1-tuloksesta

Tiivistelmä
- Atria ylitti Q1-tuloksellaan ennusteet sekä liikevaihdon että oikaistun liikevoiton osalta, erityisesti Atria Suomen vahvan myynnin ansiosta.
- Konsernin oikaistu liikevoitto oli 13,9 MEUR, mutta marginaali pysyi vertailukauden tasolla, sillä Suomen tulosta rasittivat sianlihan markkinahaasteet ja kustannusinflaatio.
- Ruotsin ja Viron tuloskehitys yllätti positiivisesti, vaikka Viron tulosta tukivat kertaluonteiset eläinten hyvinvointituet.
- Yhtiö toisti koko vuoden ohjeistuksensa, mutta nosti esiin kustannusinflaation ja markkinariskit mahdollisina haasteina.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Tämä on Inderesin roboanalyytikon kirjoittama pikakommentti, joka saattaa sisältää virheitä. Voit antaa robokommentista palautetta täällä.
| Ennustetaulukko | Q1'25 | Q1'26 | Q1'26e | Q1'26e | 2026e | |
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Inderes | |
| Liikevaihto | 420 | 450,3 | 436 | 435 | 1874 | |
| Liikevoitto (oik.) | 12,8 | 13,1 | 13,3 | 72,6 | ||
| Liikevoitto | 12,8 | 13,9 | 13,1 | 72,6 | ||
| EPS (oik.) | 0,28 | 0,29 | 0,29 | 1,71 | ||
| EPS (raportoitu) | 0,28 | 0,35 | 0,29 | 0,35 | 1,71 | |
| Liikevaihdon kasvu-% | 0,9 % | 7 % | 3,5 % | 0,0 % | ||
| Liikevoitto-% (oik.) | 3,0 % | 3,0 % | 3,1 % | 3,9 % | ||
Atrian Q1-tulos ylitti odotuksemme sekä liikevaihdon että oik. liikevoiton osalta. Liikevaihdon selvän ylityksen taustalla oli erityisesti Atria Suomen yllättävän vahva myyntikehitys kaikissa kanavissa sekä kruunun vahvistumisen tukema Ruotsin euromääräinen kasvu. Oik. liikevoitto ylitti ennusteemme hieman, mutta marginaali ei parantunut vertailukaudesta, sillä Suomen tulosta rasittivat sianlihan markkinahaasteet ja kustannusinflaatio. Positiivisesti yllättivät Ruotsin ja Viron tuloskehitys, joskin Viron tulosta tukivat kasvaneet eläinten hyvinvointituet. Yhtiö toisti koko vuoden ohjeistuksensa.
Liikevaihto ylitti odotukset selvästi
Atrian Q1-liikevaihto oli 450,3 MEUR, mikä ylitti ennusteemme (436 MEUR) noin 3 prosentilla ja konsensusennusteen (435 MEUR) vielä selvemmin. Kasvu vertailukaudesta oli 7,1 %, kun olimme odottaneet 3,7 %:n kasvua. Erityisesti Atria Suomi yllätti positiivisesti 8,1 %:n liikevaihtokasvullaan, jota tuki vahva kehitys kaikissa myyntikanavissa — myös Foodservice-kanavassa ja viennissä, joiden kehitys on aiemmin ollut vaihtelevampaa. Ruotsissa euromääräinen liikevaihto kasvoi 5,1 %, mutta paikallisessa valuutassa kasvu oli vain 0,2 %, joten vahvistunut kruunu selittää valtaosan kasvusta.
Oik. liikevoitto hieman ennusteita parempi, mutta marginaali ei parantunut
Konsernin oik. liikevoitto oli 13,9 MEUR, kun odotimme 13,1 MEUR. Tulos ylitti ennusteemme noin 6 %, mutta oik. liikevoittomarginaali pysyi 3,1 %:ssa eli vertailukauden tasolla — liikevaihdon vahva kasvu ei siis valunut marginaaliparannukseksi. Oik. EPS 0,35 EUR ylitti ennusteemme 0,29 EUR selvästi, mikä heijastaa liikevoiton ylityksen lisäksi rahoituserien suotuisaa kehitystä.
Segmenttien välillä isoja eroja — Suomen tulos heikkeni, Ruotsi ja Viro yllättivät
Atria Suomen liikevoitto laski 10,7 MEUR:oon (11,2 MEUR), mikä on huomionarvoista, koska Suomi muodostaa noin 75 % konsernin liikevaihdosta. Tulosta rasittivat Euroopan sianlihan ylitarjonnasta johtuva markkinan epätasapaino sekä yleinen kustannusinflaatio (palkat, energia, vesi). Positiivisesti yllättivät Ruotsi, jonka liikevoitto yli kaksinkertaistui 1,5 MEUR:oon (0,7 MEUR) lintuinfluenssan aiheuttamista saatavuusongelmista huolimatta, sekä Tanska & Viro (2,6 vs. 1,8 MEUR). Viron tulosta tuki kuitenkin merkittävästi eläinten hyvinvointitukien kasvu 1,2 MEUR:oon (0,4 MEUR), mikä on osin kertaluonteinen erä.
Ohjeistus toistettiin — kustannusriskit korostuvat
Yhtiö toisti ohjeistuksensa, jonka mukaan oik. liikevoiton arvioidaan olevan edellisvuotta (69,9 MEUR) korkeampi. Koko vuoden ennusteemme 72,6 MEUR on linjassa tämän kanssa. Riskitekijöinä yhtiö nosti esiin Lähi-idän kriisistä johtuvan kustannusinflaation, Euroopan epävakaan sianlihamarkkinan, eläintautiriskit ja alhaisen kuluttajaluottamuksen. Q1:n liikevaihdon selvä ylitys voi luoda lievää nousupainetta liikevaihtoennusteeseemme, mutta Suomen kustannuspaineiden jatkuminen ja marginaalikehitys rajoittavat tulosennusteen nostopotentiaalia.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille