Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Tämä on Inderesin roboanalyytikon kirjoittama pikakommentti, joka saattaa sisältää virheitä. Voit antaa robokommentista palautetta täällä.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Erotus | Q3'26e | 2026e |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Tot. vs. inderes | Konsensus | Inderes |
| Liikevaihto | 24,7 | 27,0 | 26,2 | 3 % | 26,2 | 107,8 |
| EBITA | 2,8 | 2,5 | 2,6 | -4 % | 2,3 | 10,8 |
| Liikevoitto | 2,2 | 2,3 | - | 9,7 | ||
| EPS (raportoitu) | 0,11 | 0,13 | 0,13 | 0 % | 0,11 | 0,58 |
| Liikevaihdon kasvu-% | -8,8 % | 9,2 % | 6,2 % | 3,0 %-yks. | 6,5 % | 6,7 % |
| Liikevoitto-% | 11,4 % | 9,2 % | 9,8 % | -0,6 %-yks. | 8,9 % | 10,0 % |
Detection Technologyn (DT) Q3-liikevaihto kasvoi 9,2 % 27,0 MEUR:oon ja ylitti hieman 26,2 MEUR:n ennusteemme. Kasvu tuli lääketieteen ja teollisuuden sovelluksista, jotka molemmat ylittivät odotuksemme, kun taas turvallisuussovellusten myynti laski selvästi ennustettamme enemmän. Oikaistu EBITA oli 2,5 MEUR eli käytännössä ennusteemme (2,6 MEUR) mukainen, ja EBITA-marginaali jäi 9,2 %:iin (ennuste 9,8 %). Raportoitu EPS 0,13 euroa vastasi ennustettamme. Tuloksen olennaisin uutinen oli kuitenkin ohjeistus: yhtiö odottaa liikevaihdon olevan vertailukauden tasolla sekä Q4:llä että Q1'27:llä, kun ennakossa odotimme kasvuohjeistusta molemmille neljänneksille.
Lääketieteellisten sovellusten liikevaihto kasvoi 33 % 13,9 MEUR:oon ja ylitti selvästi 12,1 MEUR:n ennusteemme CT-sovellusten hyvän kysynnän jatkuessa, erityisesti Kiinassa. Teollisuussovellukset kasvoivat 32 % 5,9 MEUR:oon (ennuste 4,8 MEUR), kun yhtiö kertoi voittaneensa markkinaosuuksia takaisin viivaskannausratkaisuissa ja teollisuuden TFT-myynti kasvoi 60 %. TFT-myynnin osuus kokonaisliikevaihdosta oli 10 %. Turvallisuussovellusten liikevaihto sen sijaan laski 27 % 7,2 MEUR:oon, mikä jäi selvästi 9,4 MEUR:n ennusteestamme. Yhtiö selittää laskua rahti-ilmaisimien myynnin kertaluonteisella pudotuksella ja CT-ilmaisimien myynnin laskulla; EMEIA-alueen myyntiä (-39 %) painoi lisäksi avainasiakkaan tuotannon siirtyminen APAC-alueelle. Yhtiö arvioi käsimatkatavaroiden CT-tarkastusjärjestelmien maailmanlaajuisesta käyttöönotosta toteutuneen vasta noin 25 % ja pitää turvallisuusmyynnin kasvunäkymiä vuodelle 2027 hyvinä vahvistuneen tilauskannan perusteella.
Oikaistu EBITA 2,5 MEUR ja 9,2 %:n marginaali olivat linjassa ennusteemme kanssa ja hieman konsensuksen (2,3 MEUR) yläpuolella. Kannattavuus parani edellisestä neljänneksestä, mutta laski vertailukaudesta (11,4 %), mitä yhtiö selittää tuotemixin painottumisella matalakatteisempiin lääketieteen CT-tuotteisiin. Kertaluonteisia eriä ei ollut. Tuotekehityskulut olivat 2,9 MEUR eli 10,8 % liikevaihdosta. Liiketoiminnan rahavirta kääntyi odotetusti positiiviseksi ja oli 2,9 MEUR (Q3'25: 0,5 MEUR), kun varastojen kasvu pysähtyi. Alkuvuoden käyttöpääoman sitoutumisen vuoksi tammi-syyskuun rahavirta on kuitenkin yhä negatiivinen (-1,1 MEUR) ja nettokassa supistui vuoden alun 20,5 MEUR:sta 10,6 MEUR:oon. Tase on silti edelleen vahva nettovelkaantumisasteen ollessa -13 %.
Yhtiö odottaa kokonaisliikevaihdon olevan vertailukauden tasolla Q4'26:lla ja Q1'27:llä. Tämä on heikennys aiempaan Q4-ohjeistukseen, jossa yhtiö odotti liikevaihdon kasvavan vertailukaudesta, ja jää myös odotuksestamme, että kasvuohjeistus laajennettaisiin Q1'27:lle. Q4-ennusteemme 30,7 MEUR olettaa noin 3 %:n kasvua, joten ohjeistus luo ennusteisiimme lievää laskupainetta. Yhtiö odottaa Q4:llä lääketieteen myynnin jäävän tilapäisesti vertailukautta pienemmäksi OEM-asiakkaiden optimoidessa varastojaan, turvallisuusmyynnin kasvavan edellisestä neljänneksestä mutta laskevan vertailukaudesta ja teollisuussovellusten kasvavan kaksinumeroisesti. Q1'27:n tasaista kehitystä yhtiö perustelee poikkeuksellisen vahvalla vertailukaudella, ja se ennakoi kasvua kaikilla sovellusalueilla vuonna 2027. Lisäksi yhtiö suunnittelee siirtymistä Nasdaq Helsingin päälistalle vuoden 2027 toisella neljänneksellä. Epävarmuustekijöinä yhtiö mainitsee geopoliittisen tilanteen, Yhdysvaltojen tullit, materiaalirajoitteet ja hintakilpailun.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille