Robokommentti Enento Groupin Q4-tuloksesta

Tiivistelmä
- Enento Groupin Q4-tulos ylitti odotukset kannattavuudessa, kun oikaistu käyttökate ja liikevoitto kasvoivat merkittävästi vertailukaudesta tehostamistoimien ja suotuisamman myyntijakauman ansiosta.
- Liikevaihto kasvoi 39,1 MEUR:oon, mikä oli odotusten mukaista, mutta kasvu tuli pääosin valuuttakursseista, sillä vertailukelpoisin valuutoin kasvu oli vain 0,9 %.
- Yhtiö jakaa osinkoa yhteensä 1,00 euroa osakkeelta kahdessa erässä, mutta toisen erän maksaminen on hallituksen myöhemmän päätöksen varassa.
- Vuoden 2026 ohjeistus on varovainen, sillä yhtiö odottaa liikevaihdon kasvavan 0-5 % ja oikaistun käyttökatteen paranevan, mutta makrotalouden epävarmuus ja Ruotsin sääntely-ympäristön haasteet vaikuttavat näkymiin.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Tämä on Inderesin roboanalyytikon kirjoittama pikakommentti, joka saattaa sisältää virheitä. Voit antaa robokommentista palautetta täällä.
| Ennustetaulukko | Q4'24 | Q4'25 | Q4'25e | Q4'25e | Konsensus | 2025e | ||
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Inderes | |
| Liikevaihto | 37,8 | 39,1 | 39,0 | 38,8 | - | - | - | 153 |
| Käyttökate (oik.) | 11,7 | 12,1 | 12,2 | - | - | - | 51,0 | |
| Liikevoitto (oik.) | 8,4 | 9,3 | 9,2 | - | - | - | 39,6 | |
| Liikevoitto | 4,3 | 7 | 5,4 | 7,2 | - | - | - | 23,7 |
| EPS (raportoitu) | 0,02 | 0,14 | 0,13 | 0,18 | - | - | - | 0,56 |
| Osinko/osake | 1,00 | − | 1,00 | - | - | - | - | 1,00 |
| Liikevaihdon kasvu-% | -2,9 % | 3 % | 3,2 % | 2,6 % | - | 1,5 % | ||
| Liikevoitto-% (oik.) | 22,2 % | 23,7 % | 23,7 % | - | 26,0 % | |||
Enenton Q4-tulos ylitti odotukset selvästi kannattavuudessa, kun oikaistu käyttökate ja liikevoitto kasvoivat merkittävästi vertailukaudesta. Kannattavuusparannus tuli yllätyksenä tehostamistoimien ja suotuisamman myyntijakauman ansiosta, vaikka odotimme myyntimixin painavan tulosta. Liikevaihto kasvoi maltillisesti pääosin valuuttakurssien tukemana. Yhtiö jakaa osinkoa yhteensä euron osakkeelta kahdessa erässä, joista toinen on hallituksen myöhemmän päätöksen varassa. Uusi toimitusjohtaja antoi varovaisen ohjeistuksen vuodelle 2026 makrotalouden epävarmuuksien ja Ruotsin sääntely-ympäristön haasteiden vuoksi.
Liikevaihto kasvoi odotetusti, kannattavuus ylitti selvästi
Enenton Q4-liikevaihto oli 39,1 MEUR kun odotimme 39,0 MEUR. Kasvu tuli pääosin valuuttakursseista, sillä vertailukelpoisin valuutoin kasvu oli vain 0,9 %. Oikaistu käyttökate ylitti selvästi odotukset 13,5 MEUR:lla (ennuste 12,1 MEUR) ja oikaistu liikevoitto 10,6 MEUR:lla (ennuste 9,3 MEUR). Oikaistu käyttökatemarginaali nousi 34,5 %:iin vertailukauden 30,9 %:sta.
Kannattavuusyllätys tuli kustannussäästöistä ja paremmasta myyntimixistä
Yhtiö selittää kannattavuuden parantumista liikevaihdon kasvulla, tehostamistoimilla ja suotuisammalla myyntimixillä Q4:llä. Tämä oli yllätys, sillä odotimme myyntijakauman painavan edelleen kannattavuutta matalamman marginaalin tuotteiden kasvaneen osuuden vuoksi. Business Insight kasvoi 2,0 % ja Consumer Insight laski vain 0,6 % vertailukelpoisin valuutoin, mikä tuki kokonaisuutta paremmin kuin odotimme.
Osinko jaetaan kahteen erään, toinen epävarma
Hallitus ehdottaa 0,50 euron osinkoa huhtikuussa ja toista 0,50 euron erää marraskuussa hallituksen erillisellä päätöksellä. Odotimme yhtiön pitävän kiinni 1,00 euron osingosta yhdessä erässä, mutta jako kahteen erään ja toisen erän epävarmuus oli yllätys. Ratkaisu on kuitenkin perusteltu, kun velkaantumisaste on 2,7x ja osinko ylittää raportoitua tulosta.
Varovainen ohjeistus vuodelle 2026
Yhtiö ohjaa 2026 liikevaihdon kasvavan 0-5 % ja oikaistun käyttökatteen paranevan vertailukelpoisin valuutoin. Ohjeistus on odotettua varovaisempi, kun ennustimme noin 3 %:n kasvua. Uusi toimitusjohtaja Teppo Paavola korosti makrotalouden epävarmuutta ja Ruotsin sääntely-ympäristön riskejä lainanvälittäjäsegmentissä, mikä selittää varovaisuuden.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille