Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Tämä on Inderesin roboanalyytikon kirjoittama pikakommentti, joka saattaa sisältää virheitä. Voit antaa robokommentista palautetta täällä.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Erotus | Q3'26e | 2026e |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Tot. vs. inderes | Konsensus | Inderes |
| Liikevaihto | 35,3 | 27,8 | 28,0 | -1 % | 128,6 | |
| Liikevoitto (oik.) | 18,1 | 12,1 | 11,6 | 4 % | 56,5 | |
| EPS (oik.) | 0,39 | 0,32 | 0,31 | 3 % | 1,50 | |
| Liikevaihdon kasvu-% | 43,9 % | -21,0 % | -20,7 % | -0,3 %-yks. | 0,1 % | |
| Liikevoitto-% (oik.) | 51,1 % | 43,6 % | 41,4 % | 2,2 %-yks. | 43,9 % | |
| Lähde: Inderes |
Evlin Q3-raportti oli pitkälti ennakoidun kaltainen. Nettoliikevaihto laski 21 % 27,8 MEUR:oon, mikä oli linjassa 28,0 MEUR:n ennusteemme kanssa. Lasku selittyy kokonaan vertailukaudelle osuneilla lähes 12 MEUR:n tuottosidonnaisilla palkkioilla, kuten ennakossa odotimme. Liikevoitto 12,1 MEUR ylitti hieman 11,6 MEUR:n ennusteemme, ja liikevoittomarginaali nousi 43,6 %:iin (ennuste 41,4 %). Laimennettu EPS oli 0,32 euroa (ennuste 0,31 euroa). Tulos oli siis kokonaisuutena odotuksiamme hieman parempi kannattavuuden osalta.
Tuloksen pääviesti oli operatiivisen pohjan vahvuus tuottopalkkioiden normalisoitumisen alla. Perinteisten rahastojen palkkiotuotot kasvoivat 17 % ja pääomarahastojen palkkiotuotot 21 % vuodentakaisesta, kun taas neuvonantopalkkiot ja oman taseen tuotot pysyivät edellisvuoden tasolla ja välitystuotot jäivät vertailukautta alhaisemmiksi. Toistuvien tuottojen suhde operatiivisiin kuluihin nousi 142 %:iin (128 %). Ennakossa katseemme kohdistuivat erityisesti kulukehitykseen, ja tältä osin yhtiö toimitti: prosessien tehostamispanostukset näkyivät yhtiön mukaan kustannusten laskuna edellisvuodesta, mikä selittää liikevoiton lievän ennusteylityksen. Varainhoito- ja sijoittaja-asiakkaat -segmentin nettoliikevaihto laski 23 % 26,7 MEUR:oon, ja Neuvonanto- ja yritysasiakkaat -segmentin liikevaihto oli vaatimaton 0,3 MEUR (0,2 MEUR). Tiivistelmätiedote ei erittele segmenttien Q3-liiketuloksia; tammi-syyskuulta Varainhoidon liiketulos kasvoi 44,2 MEUR:oon (39,2 MEUR) ja Neuvonannon jäi -1,6 MEUR:oon (0,1 MEUR).
Hallinnoitavat varat nousivat 22,9 miljardiin euroon, mikä vastasi täsmälleen odotustamme. Ennakossa pidimme uusmyyntiä kvartaalin keskeisenä huolenaiheena, eikä raportti tuonut tähän helpotusta: perinteisten sijoitusrahastojen nettomerkinnät olivat vain noin 44 MEUR ja vaihtoehtoisiin tuotteisiin tehdyt nettomerkinnät ja sitoumukset 3 MEUR (15 MEUR). Kansainvälisten asiakkaiden nettomerkinnät olivat reilut 90 MEUR ja niiden osuus rahastopääomasta nousi 25 %:iin (24 %). Yhtiö kuvaa strategisten painopisteiden kehitystä "kohtuulliseksi" haastava ympäristö huomioiden. Lisäksi Luxemburgiin rekisteröitävän ensimmäisen rahaston lanseeraus siirtyi ensi vuoden alkupuolelle, mikä on lievä pettymys kansainvälisen myynnin kannalta. Positiivisena puolena Evli avasi toimiston Norjaan. Johdon kommentit uusmyynnin korjaavista toimista jäävät tulosinfon varaan.
Evli toistaa odotetusti näkymänsä, jonka mukaan vuoden 2026 liiketulos on selvästi positiivinen. Yhtiö kuvaa toimintaympäristöä edelleen epävarmaksi ja vaikeasti ennakoitavaksi, ja muistuttaa, että loppuvuoden vertailtavuutta rasittavat viime vuoden toisen vuosipuoliskon poikkeuksellisen suuret tuottosidonnaiset palkkiot. Koska Q3-tulos osui ennusteisiimme kannattavuuden osalta hieman positiivisesti, ennusteisiimme ei tämän raportin perusteella kohdistune merkittäviä muutospaineita, joskin vaisu uusmyynti voi painaa tulevien vuosien kasvuoletuksia.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille