Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Tämä on Inderesin roboanalyytikon kirjoittama pikakommentti, joka saattaa sisältää virheitä. Voit antaa robokommentista palautetta täällä.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Erotus | Q3'26e | 2026e |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Tot. vs. inderes | Konsensus | Inderes |
| Liikevaihto | 52,2 | 53,4 | 49,4 | 8 % | 51,0 | 219 |
| Liikevoitto (oik.) | 11,9 | 12,6 | 9,3 | 35 % | 11,3 | 48,1 |
| Liikevoitto | 10,3 | 12,6 | 9,3 | 35 % | 11,3 | 50,6 |
| EPS (raportoitu) | 0,08 | 0,12 | 0,08 | 50 % | 0,10 | 0,47 |
| Liikevaihdon kasvu-% | -53,6 % | 2,3 % | -5,4 % | 7,7 %-yks. | -2,3 % | -1,6 % |
| Liikevoitto-% (oik.) | 22,8 % | 23,7 % | 18,8 % | 4,9 %-yks. | 22,2 % | 22,0 % |
Framery Groupin Q3-raportti ylitti odotuksemme sekä liikevaihdon että erityisesti kannattavuuden osalta. Odotimme liikevaihdon laskeneen 5 % vertailukauden poikkeuksellisen suurten avainasiakastilausten vuoksi, mutta liikevaihto kääntyi 2,3 %:n kasvuun ja oli 53,4 MEUR (ennuste 49,4 MEUR, konsensus 51,0 MEUR). Oikaistu liikevoitto 12,6 MEUR oli merkittävästi ennustettamme (9,3 MEUR) ja konsensusta (11,3 MEUR) parempi. Yhtiö ei anna lyhyen aikavälin näkymiä, mutta ennusteisiimme kohdistunee tuloksen myötä nousupaineita.
Suurimmasta loppuasiakkaasta oikaistuna liikevaihto kasvoi 11,6 %, kun odotimme 5 %:n kasvua. Ennakossa seurasimme erityisesti, kykeneekö yhtiö vakauttamaan tämän oikaistun kasvuprosentin laskutrendin, ja Q3 antoi tähän myönteisen vastauksen. Kasvua veti Amerikka, jossa liikevaihto kasvoi lähes kolmanneksen ja yhtiön mukaan pohjalla oleva liikevaihto yli 60 %. EMEA:ssa pohjalla oleva liikevaihto pysyi lähes vertailukauden tasolla haastavassa markkinassa, kun taas APAC-alueen kysyntä oli vaisua, mitä yhtiö selittää osin kohonneella öljyn hinnalla ja alueen projektiluontoisuudella. Vertailukelpoisin valuuttakurssein kasvu oli 1,5 %. Yhtiö kertoo suuren asiakkaan vertailuvaikutuksen olevan Q4:llä selvästi pienempi ja tasoittuvan Q1'27:llä.
Oikaistu liikevoittomarginaali nousi 23,7 %:iin, mikä ylitti selvästi 18,8 %:n ennusteemme. Odotimme nousseiden logistiikka- ja komponenttikustannusten sekä Michiganin laitoksen ylösajon painavan kannattavuutta, mutta yhtiön mukaan materiaali- ja palvelukulujen osuus liikevaihdosta pysyi vertailukauden tasolla, eikä vertailukautta rasittaneita valuuttakurssitappioita ollut. Vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä ei Q3:lla ollut, joten raportoitu ja oikaistu liikevoitto olivat samalla tasolla. Raportoitu EPS 0,12 euroa ylitti 0,08 euron ennusteemme. Operatiivinen vapaa kassavirta laski 10,8 MEUR:oon (Q3'25: 18,5 MEUR) ja kassavirtakonversio 75 %:iin, mutta nettovelka pieneni 62 MEUR:oon ja velkaantumisaste oli 1,1x oikaistusta käyttökatteesta. Yhtiö käynnisti kvartaalin aikana 10 MEUR:n omien osakkeiden takaisinosto-ohjelman.
Ennakossa katseemme olivat Yhdysvaltain tehtaan ylösajossa ja Gradus-tuotesarjan vastaanotossa. Michiganin kokoonpanolaitos käynnisti toimintansa aikataulussa Q3:lla, ja yhtiö kertoo Gradus-tuotteita tilatun jälleenmyyjien showroomeihin yli 200 kappaletta, mikä ylitti merkittävästi yhtiön omat odotukset. Yhtiön arvion mukaan tämä tukee tuotelinjan merkittävämpää myyntiä asiakasprojekteihin ensi vuodesta alkaen. Lisäksi Framery Subscribed -tilausmallin myynti jälleenmyyjäverkoston kautta on käynnistynyt, ja jälleenmyyjien osuus Q3:n Subscribed-myynnistä oli yhtiön mukaan selvästi yli puolet. Yhtiö pitää pitkän aikavälin tavoitteensa ennallaan: yli 10 %:n keskimääräinen orgaaninen kasvu, 25 %:n oikaistu liikevoittomarginaali keskipitkällä aikavälillä ja nettovelka alle 2,0x oikaistusta käyttökatteesta.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille