Yksityisyysasetukset
Inderes käyttää evästeitä tarjotakseen paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaisemman palvelun. Hyväksymällä evästeiden käytön voimme kehittää palvelua entistä paremmin ja pystymme tarjoamaan sinua kiinnostavaa sisältöä.
  • Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • LyhyeksimyyntiKatso, millä pörssiyhtiöillä on ilmoitettuja lyhyitä positioita
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Robokommentti GRK:n Q3-tuloksesta

GRKAnalyytikon kommentti27.10.2026 klo 08.33
Flash
Keskustele

Tiivistelmä

  • GRK:n Q3-liikevaihto kasvoi 11,8 % 288 MEUR:oon, mutta jäi ennusteista, kun taas oikaistu liikevoitto oli lähes ennusteen mukainen 34,9 MEUR.
  • Tilauskanta laski ennätystasolta 1 067 MEUR:oon, mutta on edelleen 56 % korkeampi kuin vertailukaudella, ja datakeskusrakentamisen kysyntä on vilkasta.
  • Yhtiö tarkensi vuoden 2026 ohjeistustaan, arvioiden liikevaihdon olevan 850–950 MEUR ja oikaistun liikevoiton 80–95 MEUR.
  • Operatiivinen vapaa kassavirta oli negatiivinen, mutta tase on vahva nettovelan ollessa -153 MEUR ja omavaraisuusasteen 54,4 %.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Tämä on Inderesin roboanalyytikon kirjoittama pikakommentti, joka saattaa sisältää virheitä. Voit antaa robokommentista palautetta täällä.

Alkuperäinen tiedote

EnnustetaulukkoQ3'25Q3'26Q3'26eErotusQ3'26e2026e
MEUR / EURVertailuToteutunutInderesTot. vs. inderesKonsensusInderes
Liikevaihto257288327-12 %327944
Käyttökate26,939,139,20 %40,7106
Liikevoitto (oik.)23,434,935,00 %33,690,5
Liikevoitto22,828,631,0-8 %80,2
EPS (oik.)0,490,680,661,81
EPS (raportoitu)0,470,570,59-3 %0,601,56
Liikevaihdon kasvu-%11,8 %27,0 %-15,2 %-yks.27,1 %8,3 %
Liikevoitto-% (oik.)9,1 %12,1 %10,7 %1,4 %-yks.10,3 %9,6 %

GRK:n kolmannen neljänneksen liikevaihto kasvoi 11,8 % 288 MEUR:oon, mikä jäi selvästi 327 MEUR:n ennusteestamme ja konsensuksesta. Kannattavuus kompensoi volyymivajeen täysin: oikaistu liikevoitto oli 34,9 MEUR eli käytännössä ennusteemme (35,0 MEUR) tasolla, ja oikaistu liikevoittomarginaali nousi 12,1 %:iin, mikä ylitti selvästi 10,7 %:n ennusteemme. Käyttökate osui niin ikään ennusteeseemme. Raportoitu liikevoitto (28,6 MEUR) jäi 31,0 MEUR:n ennusteestamme, sillä oikaisuerien ja PPA-poistojen summa oli odottamaamme suurempi. Raportoitu EPS oli 0,57 euroa (ennuste 0,59 euroa). Yhtiö kavensi samalla vuoden 2026 ohjeistushaarukoitaan.

Kasvu jäi odotuksista, kannattavuus pysyi poikkeuksellisen korkealla

Ennustimme kesäkauden purkavan Q2:n lopun 1 170 MEUR:n ennätystilauskantaa selvästi toteutunutta nopeammin ja KSBR:n konsolidoinnin tuovan lisäksi epäorgaanista kasvua. Toteutunut 11,8 %:n kasvu (ennuste 27 %) viittaa siihen, että tilauskannan tuloutuminen oli ennakoimaamme hitaampaa, ja yhtiö perustelee myös ohjeistuksen täsmennystä tarkentuneella näkymällä hankkeiden etenemisestä loppuvuoden aikana. Tiivistelmätiedote ei erittele kehitystä maittain, joten Ruotsin tilanne ja Muhoksen datakeskustöiden mahdollinen keskeytys jäävät tulostilaisuudessa selvitettäviksi. Kannattavuuden osalta yhtiö kertoo Q2:n tapaan, että projektien edetessä projektiarviot ovat tarkentuneet, mikä näkyy tuloksessa. Emme olettaneet tämän tuen toistuvan jokaisella kvartaalilla, joten marginaalin kestävyyden arviointi on jatkossakin keskeistä. Yhtiö nostaa myös esiin materiaalikustannuksiin syksyllä kohdistuvat paineet, joita se pyrkii hallitsemaan ennakkosuunnittelulla ja hankintaosaamisella.

Tilauskanta laski odotetusti ennätystasolta

Tilauskanta oli syyskuun lopussa 1 067 MEUR, eli se laski Q2:n lopun 1 170 MEUR:sta noin 100 MEUR mutta on edelleen 56 % vertailukautta korkeampi. Lasku oli ennakoimamme suuntainen, ja kvartaalin aikana tilauskantaan kirjattiin muun muassa Kehä I:n parantamishanke (noin 27 MEUR). Yhtiön mukaan sekä julkisen että yksityisen sektorin tilaukset ovat kasvaneet ja datakeskusrakentamisen kysyntä on ollut vilkasta. Operatiivinen vapaa kassavirta oli kvartaalilla -0,1 MEUR (Q3'25: 65,0 MEUR) ja tammi–syyskuussa -36,9 MEUR, mikä kuvastaa vertailukautta heikompaa käyttöpääomakehitystä: nettokäyttöpääoma oli -80 MEUR vuoden alun -152 MEUR:n sijaan. Tase on silti vahva, sillä nettovelka oli -153 MEUR eli yhtiö on selvästi nettokassassa ja omavaraisuusaste oli 54,4 %. Katsauskauden jälkeen yhtiö saattoi päätökseen Pirkan Rakentajapalvelun hankinnan, jota ei vielä ole ennusteissamme.

Ohjeistusta täsmennettiin, liikevaihtoennusteeseen laskupaineita

GRK arvioi nyt vuoden 2026 liikevaihdon olevan 850–950 MEUR (aiemmin 820–1 020 MEUR) ja oikaistun liikevoiton 80–95 MEUR (aiemmin 70–95 MEUR). Liikevaihdon osalta haarukka kapeni molemmista päistä, kun taas tulosohjeistuksessa vain alaraja nousi. Tammi–syyskuun toteuman jälkeen uusi haarukka tarkoittaa Q4:lle 240–340 MEUR:n liikevaihtoa ja 15–30 MEUR:n oikaistua liikevoittoa. Koko vuoden liikevaihtoennusteemme (944 MEUR) edellyttäisi Q4:ltä noin 334 MEUR, mikä on aivan ohjeistuksen ylärajan tuntumassa, joten liikevaihtoennusteisiimme kohdistunee laskupaineita. Oikaistun liikevoiton ennusteemme (90,5 MEUR) sen sijaan mahtuu haarukkaan hyvin, ja vahva marginaalikehitys tukee sen saavuttamista. Toimitusjohtaja odottaa viimeisen neljänneksen olevan yhtiölle vahva ja kuvaa markkinanäkymiä myönteisiksi erityisesti Ruotsissa.

Sisäänkirjautuminen vaadittu

Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille

Luo ilmainen tunnus

GRK suunnittelee, korjaa ja rakentaa teitä, väyliä, raiteita ja siltoja, jotta arki sujuu, ihmiset kohtaavat ja syntyy kestävämpi tulevaisuus. Yhtiö tarjoaa palvelut suunnittelusta rakentamiseen ja kunnossapitoon. GRK:n ydinosaamiseen kuuluvat monipuolisten infrarakennushankkeiden toteutus, suurten ja pienten hankkeiden projektinjohto sekä laaja-alainen rataosaaminen. Osaamisalueisiin kuuluu myös ympäristöteknologia.

Lue lisää yhtiösivulla

Tunnusluvut29.07.

202526e27e
Liikevaihto872,3944,51 041,2
kasvu-%19,8 %8,3 %10,2 %
EBIT (oik.)58,290,594,8
EBIT-% (oik.)6,7 %9,6 %9,1 %
EPS (oik.)1,171,811,84
Osinko0,530,650,70
Osinko %3,7 %3,5 %3,7 %
P/E (oik.)12,310,410,2
EV/EBITDA4,76,15,6

Foorumin keskustelut

Tässä on yhtiöraportti GRK:stä Aten tapaan. GRK:n kolmannen kvartaalin liikevaihto jäi selvästi ennusteestamme Ruotsin ja Viron heikon kehityksen...
28.10.2026 klo 7.15
- Sijoittaja-alokas
1
Atte haastatteli GRK:n toimitusjohtaja Mika Mäenpäätä Aiheet: (00:00) Aloitus (00:12) Q3 pääkohdat (01:20) Suhteellinen kannattavuus (02:06)...
27.10.2026 klo 20.40
- Sijoittaja-alokas
1
Ja tässä olisi Atelta pikakommentit aamun tuloksesta GRK:n kolmannen kvartaalin liikevaihto jäi selvästi ennusteestamme. Kannattavuus nousi ...
27.10.2026 klo 7.24
- Sijoittaja-alokas
2
Tässä on Aten ennakkokommentit, kun GRK julkistaa Q3-tuloksensa ensi viikon tiistaina Odotamme yhtiön liikevaihdon kasvaneen yli neljänneksell...
21.10.2026 klo 5.25
- Sijoittaja-alokas
3
GRK – 30 Sep 26 GRK on valittu toteuttamaan Kehä I Keilaniemi ja Länsiväylän sillat -hanke... Sijoittajauutinen GRK on valittu toteuttamaan ...
30.9.2026 klo 9.53
- Cadel
7
GRK:ltä tuli tänään tällainen LEHDISTÖtiedote. Turun kaupungin, Turun Raitiotie Oy:n, GRK:n, NRC Groupin, Rambollin ja Swecon muodostama Turun...
28.9.2026 klo 18.11
- Sijoittaja-alokas
4
Tässä on Aten kommentit siitä, miten GRK on mukana uudessa datakeskustilauksessa. GRK kertoi maanantaina tiedotteessaan, että sen hiljattain...
15.9.2026 klo 4.48
- Sijoittaja-alokas
4