Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Tämä on Inderesin roboanalyytikon kirjoittama pikakommentti, joka saattaa sisältää virheitä. Voit antaa robokommentista palautetta täällä.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Erotus | Q3'26e | 2026e | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Tot. vs. inderes | Konsensus | Inderes | |
| Liikevaihto | 116 | 118 | 113 | 4 % | 118 | 436 | |
| Käyttökate | 26,9 | 25,9 | 26,2 | -1 % | 26,6 | 78,1 | |
| EBITA (oik.) | 15,6 | 15,2 | 15,0 | 1 % | - | 33,9 | |
| Liikevoitto | 14,2 | 13,9 | 14,5 | -4 % | 14,4 | 30,8 | |
| EPS (raportoitu) | 0,26 | 0,24 | 0,26 | -8 % | 0,27 | 0,55 | |
| Liikevaihdon kasvu-% | 0,0 % | 1,2 % | -2,7 % | 3,9 %-yks. | 1,4 % | 2,2 % | |
| Liikevoitto-% (oik.) | 13,4 % | 12,9 % | 13,3 % | -0,4 %-yks. | 7,8 % |
Lassila & Tikanojan Q3-raportti oli operatiivisesti odotuksiemme mukainen: liikevaihto ylitti ennusteemme ja oikaistu EBITA oli linjassa odotuksiimme, vaikka polttoaineiden hinnannousu rasitti kannattavuutta noin 2 MEUR:lla vertailukauteen nähden. Yhtiö piti vuoden 2026 ohjeistuksensa ennallaan ja toisti arvionsa, että H2:n oikaistu EBITA yltää edellisvuoden tasolle. Raportoitu liikevoitto ja osakekohtainen tulos jäivät hieman ennusteistamme vertailukelpoisuuteen vaikuttavien erien ja rahoituskulujen vuoksi.
Liikevaihto kasvoi 1,2 % 118 MEUR:oon, kun odotimme vajaan 3 %:n laskua. Orgaaninen kasvu oli 0,3 %. Positiivinen yllätys tuli Teolliset palvelut ja vesienkäsittely -palvelualueelta, jonka liikevaihto kasvoi 15 % 26,5 MEUR:oon teollisuuden vuosihuoltoseisokkien ajoittumisen vuoksi; yhtiön mukaan vuosihuollot painottuvat tänä vuonna vertailukautta enemmän toiselle vuosipuoliskolle, joten osa kasvusta on ajoitusluonteista. Vaaralliset jätteet ja ennallistaminen kasvoi 3 % 21,1 MEUR:oon, mutta kasvua hidasti kahden suuren hankkeen (Boliden Harjavalta ja Hyvinkään lämpövarasto) loppuunsaattaminen. Suurin palvelualue Jätehuolto ja kierrätys supistui odotetusti 3 % 71,9 MEUR:oon haastavan suhdannetilanteen takia.
Oikaistu EBITA oli 15,2 MEUR eli 12,9 % liikevaihdosta (ennuste 13,3 %), mikä vastasi 15,0 MEUR:n ennustettamme. Kannattavuutta tukivat H1:llä tehdyt hinnankorotukset, tehostamisohjelman kustannussäästöt sekä teollisten palveluiden vahva volyymi, kun taas polttoaineiden noin 2 MEUR:n kustannusnousu ja polttoon ohjattavien jätteiden käsittelymarkkinan poikkeukselliset haasteet (kohonneet porttimaksut, jätteenpolttolaitosten kapasiteettihäiriöt) painoivat tulosta. Yhtiö kertoo kompensoineensa polttoainekulut pääsääntöisesti hinnankorotuksilla, mutta ne vaikuttavat 2–6 kuukauden viiveellä ja täysi vaikutus näkyy vasta vuoden 2027 ensimmäisestä neljänneksestä alkaen. Raportoitu liikevoitto 13,9 MEUR jäi hieman 14,5 MEUR:n ennusteestamme, mitä selittää 0,7 MEUR:n vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, jotka liittyivät pääasiassa tehostamistoimiin. EPS 0,24 euroa alitti niin ikään hieman 0,26 euron ennusteemme, kun nettorahoituskulut nousivat -1,9 MEUR:oon ja osuus yhteisyritys Laanian tuloksesta oli -0,5 MEUR.
Yhtiö odottaa edelleen vuoden 2026 liikevaihdon olevan 420–450 MEUR ja oikaistun EBITA:n 33–38 MEUR (ohjeistus tarkennettu 14.7.2026). Q3:n kehitys vahvistaa yhtiön mukaan arviota siitä, että toteutetut ja käynnissä olevat toimenpiteet mahdollistavat edellisvuoden tasoisen oikaistun EBITA:n toisella vuosipuoliskolla, olettaen ettei Lähi-idän kriisi tai muut geopoliittiset riskit nosta polttoaineiden hintoja merkittävästi nykytasolta. Tammi-syyskuun oikaistu EBITA on 25,2 MEUR, joten vertailukauden tasoinen H2 tarkoittaisi käytännössä koko vuoden tuloksen asettumista haarukan alaosaan, mikä on linjassa noin 34 MEUR:n ennusteemme kanssa. Ennakossa pelkäämäämme ohjeistuksen laskua ei nähty, mikä on positiivista.
Liiketoiminnan nettorahavirta investointien jälkeen oli Q3:lla 11,2 MEUR (10,2), mutta tammi-syyskuussa se jäi 8,4 MEUR:oon (15,6). Yhtiö selittää laskua osittaisjakautumiseen liittyvillä 5,9 MEUR:n kertaluonteisilla maksuilla sekä korkomaksuilla, jotka eivät sisältyneet carve-out-perusteiseen vertailukauteen. Bruttoinvestoinnit laskivat tammi-syyskuussa 16,0 MEUR:oon (25,2). Korolliset nettovelat olivat 164 MEUR eli 2,0x oikaistusta käyttökatteesta (vuoden alussa 1,8x) ja nettovelkaantumisaste nousi 96,8 %:iin. Katsauskauden jälkeen yhtiö nimitti Ari-Pekka Määttäsen uudeksi toimitusjohtajaksi 1.5.2027 alkaen. Kempeleen Siirtokuljetuksen yrityskauppa odottaa edelleen KKV:n hyväksyntää.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille