Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Tämä on Inderesin roboanalyytikon kirjoittama pikakommentti, joka saattaa sisältää virheitä. Voit antaa robokommentista palautetta täällä.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Erotus | Q3'26e | Konsensus | 2026e | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Tot. vs. inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Inderes | ||
| Liikevaihto | 10,4 | 10,1 | 10,0 | 1 % | 44,0 | |||||
| Käyttökate | 0,4 | 1,3 | 0,8 | 63 % | 1,7 | |||||
| Liikevoitto (oik.) | 0,1 | 1,1 | 0,5 | 120 % | 1,4 | |||||
| Liikevoitto | 0,1 | 1,0 | 0,5 | 100 % | 0,7 | |||||
| Tulos ennen veroja | -0,6 | -0,7 | -2,7 | |||||||
| EPS (oik.) | -0,03 | 0,00 | -0,05 | |||||||
| EPS (raportoitu) | -0,03 | 0,01 | -0,03 | 133 % | -0,12 | |||||
| Liikevaihdon kasvu-% | -9,1 % | -2,5 % | -4,2 % | 1,7 %-yks. | -5,9 % | |||||
| Liikevoitto-% (oik.) | 1,0 % | 11,1 % | 5,0 % | 6,1 %-yks. | 3,2 % | |||||
| Lähde: Inderes | ||||||||||
Solteqin Q3-raportin olennaisin anti oli kannattavuus, joka ylitti ennusteemme selvästi: oik. liiketulos nousi 1,1 MEUR:oon (ennuste 0,5 MEUR) ja oik. liiketulosmarginaali 11,1 %:iin (ennuste 5,0 %). Liikevaihto laski 2,5 % 10,1 MEUR:oon ja oli linjassa 10,0 MEUR:n ennusteemme kanssa, joskin lasku oli ennakoimaamme loivempi. Osakekohtainen tulos kääntyi positiiviseksi 0,01 euroon (ennuste -0,03 euroa). Viisi minuuttia ennen raporttia yhtiö laski vertailukelpoisen liikevaihdon ohjeistustaan, minkä pidimme ennakossamme todennäköisenä skenaariona. Liiketulosohjeistus pysyi ennallaan.
Oik. liiketulos parani vertailukaudesta 1,0 MEUR:lla, mitä yhtiö selittää liiketoiminnan uudistamisella sekä molemmissa segmenteissä toteutetuilla tehostamis- ja kustannusten sopeuttamistoimilla. Retail & Commerce -segmentin oik. liiketulos oli 1,0 MEUR (+0,4 MEUR) liikevaihdon laskusta huolimatta, ja yhtiö nostaa esiin erityisesti verkkokauppaliiketoimintojen parantuneen tuloksentekokyvyn. Utilities-segmentin oik. liiketulos oli 0,1 MEUR (+0,6 MEUR) ja oli positiivinen toista neljännestä peräkkäin. Raportoitu liiketulos oli 1,0 MEUR, eli oikaisuerät olivat Q3:lla pieniä (0,1 MEUR). Käyttökate 1,3 MEUR ylitti niin ikään 0,8 MEUR:n ennusteemme selvästi. Tammi-syyskuun oik. liiketulos on jo 1,4 MEUR, mikä vastaa koko vuoden 2026 ennustettamme, joten tulosennusteisiimme kohdistunee nousupaineita, vaikka Q4:n liikevaihtonäkymä heikkeni.
Retail & Commerce -segmentin liikevaihto oli 7,4 MEUR ja supistui 0,4 MEUR vertailukaudesta vaikean vähittäiskaupan markkinatilanteen seurauksena. Utilities-segmentin liikevaihto kasvoi 0,1 MEUR 2,8 MEUR:oon, mikä oli neljäs peräkkäinen kasvuneljännes, joskin kasvu jäi ennakoimaamme 7 %:n vauhtia vaimeammaksi. Yhtiön mukaan Retail & Commercen toimintaympäristö on edelleen vaikea eikä Suomen talouden piristyminen näy vielä vähittäiskaupassa, kun taas Utilities-segmentin markkinatilanne on vakaa sääntelyn, IT-järjestelmien modernisoinnin ja energiasiirtymän tukemana.
Tammi-syyskuun liiketoiminnan nettorahavirta oli 0,3 MEUR (vertailukausi -1,3 MEUR) ja omavaraisuusaste laski 26,0 %:iin (29,6 %). Katsauskaudella joukkovelkakirjalainan takaisinmaksupäivää pidennettiin 30 kuukaudella 1.4.2029 asti, mikä yhtiön mukaan antaa lisäaikaa liiketoiminnan kehittämiseen ja kannattavuuden vahvistamiseen. Tiedote ei erittele Q3:n rahoituskuluja tai tulosta ennen veroja, joten emme voi vielä todentaa, kirjattiinko ennakossamme mainittu ehtomuutokseen liittyvä kertaluonteinen rahoituskulu (~0,4 MEUR) jo Q3:lle. Rahoitusrakenne on joka tapauksessa edelleen kallis, ja operatiivisen tuloskasvun riittävyys rahoituskulujen kattamiseen pysyy sijoitustarinan keskiössä.
Yhtiö odottaa nyt vertailukelpoisen liikevaihdon laskevan vuonna 2026, kun aiempi ohjeistus oli liikevaihdon pysyminen samalla tasolla (vuoden 2025 vertailukelpoinen liikevaihto 46,7 MEUR). Vertailukelpoisen liiketuloksen yhtiö odottaa edelleen paranevan selvästi (2025: 0,8 MEUR). Toimitusjohtajan mukaan asiakastilausten kertyminen on Q3:n jälkeen ollut odotettua heikompaa, minkä vuoksi yhtiö ei pääse viimeisellä neljänneksellä tavoittelemaansa liikevaihtotasoon. Ennustimme jo ennakossa koko vuoden liikevaihdon laskevan noin 6 % 44 MEUR:oon, joten tulosvaroitus ei sinänsä ollut yllätys. Tammi-syyskuun liikevaihdon (32,4 MEUR) jälkeen ennusteemme edellyttää Q4:lta noin 11,8 MEUR:n liikevaihtoa, ja yhtiön kommentti heikentyneestä tilauskertymästä viittaa siihen, että Q4:n liikevaihtoennusteeseemme kohdistunee laskupaineita.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille