Yksityisyysasetukset
Inderes käyttää evästeitä tarjotakseen paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaisemman palvelun. Hyväksymällä evästeiden käytön voimme kehittää palvelua entistä paremmin ja pystymme tarjoamaan sinua kiinnostavaa sisältöä.
  • Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • LyhyeksimyyntiKatso, millä pörssiyhtiöillä on ilmoitettuja lyhyitä positioita
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Sampo Q2'26 -ennakko: Erinomainen suorittaminen jatkuu

SAMPOAnalyytikon kommentti07.08.2026 klo 19.00
Sauli VilénAnalyytikko
Keskustele

Tiivistelmä

  • Sampo odottaa Q2:lla vakuutusmaksutulon kasvavan 6,2 % 2404 MEUR:oon, mikä on linjassa konsensuksen kanssa, vaikka Iso-Britanniassa kasvu hidastuu.
  • Underwriting-tulos ennustetaan kasvavan 402 MEUR:oon, ja yhdistetty kulusuhde pysyy erinomaisella 83,3 %:n tasolla, mikä on linjassa konsensuksen kanssa.
  • Yhtiön tulos ennen veroja odotetaan olevan 568 MEUR, mikä on vahva suoritus ja lähes täysin linjassa konsensuksen kanssa operatiivisesti.
  • Sampo odotetaan toistavan kuluvan vuoden ohjeistuksensa, ja raportissa seurataan erityisesti Topdanmark-synergioiden realisoitumista ja Ison-Britannian markkinan vaikutuksia.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Ennustetaulukko Q2'25Q2'26Q2'26eQ2'26eKonsensus2026e
MEUR / EUR VertailuToteutunutInderesKonsensusAlin YlinInderes
Vakuutusmaksutulo 2264 240424032341-24709666
Underwriting-tulos 393 402409380-4291576
Yhdistetty kulusuhde-% 82,6 % 83,3 %83,0 %83,8 %-82,2 %83,7 %
Tulos ennen veroja 526 568629535-7611500
EPS (operatiivinen) 0,14 0,140,150,13-0,190,55

Lähde: Inderes & Modular Finance (konsensus)

Sampo julkaisee Q2-raporttinsa keskiviikkona 12.8. 08.30. Olemme tehneet pieniä ennustetarkennuksia alaspäin ennen tulosta verrokkiraporttien sekä markkinamuutosten myötä. Odotamme Sammolta jälleen operatiivisesti vahvaa kvartaalia, jota myös verrokkien Q2-raportit tukevat. Näkymissä ei pitäisi olla yllätyksiä, ja odotamme yhtiön toistavan koko vuoden ohjeistuksensa. Käymme läpi tulosta Sampo-livessä 08.25 alkaen.

Vakuutusmaksutulo jatkaa vakaata kasvuaan

Odotamme Sammon vakuutusmaksutulon kasvavan Q2:lla 6,2 % 2404 MEUR:oon (Q2'25: 2264 MEUR) konsensuksen ollessa täysin linjassa ennusteemme kanssa. Kasvua vetää tutusti yhtiön Pohjoismaiden Henkilöasiakkaat -segmentti, joka on Sammon ylivoimaisesti tärkein liiketoiminta-alue. Samaan aikaan Iso-Britanniassa (Hastings) kasvu jatkaa hidastumistaan haastavan markkinaympäristön mukana. Myös suurasiakassegmentissä kireä hintakilpailu painaa liikevaihtoa.

Vakuutustekninen tulos erinomaisella tasolla

Sampo tekee jälleen erittäin vahvan tuloksen ja ennustamme underwriting-tuloksen kasvavan hieman vahvalta vertailukaudelta 402 MEUR:oon konsensuksen odottaessa 409 MEUR. Konsernin yhdistetty kulusuhde on ennusteissamme erinomaisella 83,3 %:n, joka on hyvin linjassa konsensuksen kanssa. Kuten yhtiö jo Q1-raportin yhteydessä positiivisena yllätyksenä viesti, Sampo pystyy kattamaan Tanskan korkeimman oikeuden päätöksen lakisääteisiin työtapaturmavakuutuksiin liittyen olemassa olevilla reserveillään. Näin ollen päätöksestä ei koidu kvartaalille uusia negatiivisia tulosvaikutuksia. Sijoitustuottojen osalta kvartaali on ollut mielestämme hyvä ja odotamme nettorahoitustuloksen olevan 235 MEUR (konsensus: 280 MEUR). Kokonaisuutena odotamme Sammon tuloksen ennen veroja olevan erittäin vahva 568 MEUR (Q2'25: 526 MEUR). Huomautamme, että noin 10 %:n ero suhteessa konsensukseen tuloksessa ennen veroja selittyy lähes täysimääräisesti nettorahoitustuloksella ja operatiivisesti ennusteemme ovat käytännössä täysin linjassa konsensukseen.

Odotamme yhtiön toistavan ohjeistuksensa

Uskomme Sammon toistavan kuluvan vuoden ohjeistuksensa. Yhtiö nosti Q1-tuloksen yhteydessä vuoden 2026 vakuutusmaksutuottojen ohjeistustaan 9,6–9,8 miljardin euron tasolle ja underwriting-tuloksen 1525–1625 MEUR:n välille. Vaikka vastatuuli Britanniassa ja suurasiakkaissa painaa hieman yläriviä, vahva alkuvuosi ja Pohjoismaiden vakaa veto pitävät yhtiön tukevasti ohjeistushaarukoiden sisällä.

Tuloksen ja ohjeistuksen lisäksi seuraamme raportissa mielenkiinnolla kommentteja Topdanmark-synergioiden realisoitumisesta, jonka yhtiö kertoi jo alkuvuodesta etenevän odotettua nopeammin. Lisäksi huomiomme kohteena ovat Ison-Britannian markkinan kilpailudynamiikka ja sen vaikutukset Hastingsin loppuvuoden näkymiin.

Sisäänkirjautuminen vaadittu

Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille

Luo ilmainen tunnus

Sampo on Pohjoismaiden suurin vahinkovakuutuskonserni ja merkittävä toimija Ison-Britannian kasvavilla digitaalisilla vahinkovakuutusmarkkinoilla. Sampo-konsernilla on 9 miljoonaa asiakasta ja noin 15 000 työntekijää. Konsernin vakuutusmaksutuotot olivat 9,1 miljardia euroa vuonna 2025 ja tästä noin 75 prosenttia tuli Pohjoismaista. Konsernin liiketoiminnot ovat maantieteellisesti, toimialoittain ja asiakasryhmittäin hajautettuja. Sampo-konserni toimii Suomessa, Ruotsissa, Norjassa, Tanskassa, Isossa-Britanniassa ja Baltian maissa. Sen suurin asiakasryhmä ovat henkilöasiakkaat Pohjoismaissa ja Isossa-Britanniassa, joiden osuus vakuutusmaksutuotoista on yli 65 prosenttia. Konserni on vahinkovakuuttamisessa johtava yhtiö myös pohjoismaisilla yritysvakuutusmarkkinoilla.

Lue lisää yhtiösivulla

Tunnusluvut06.05.

202526e27e
Liikevaihto9 078,09 685,910 250,7
kasvu-%8,2 %6,7 %5,8 %
EBIT (oik.)2 436,01 562,01 938,7
EBIT-% (oik.)26,8 %16,1 %18,9 %
EPS (oik.)0,740,470,61
Osinko0,360,380,40
Osinko %3,9 %3,9 %4,1 %
P/E (oik.)12,520,516,0
EV/EBITDA10,817,013,2

Foorumin keskustelut

@Antti_Jarvenpaa esittelee tekstimuodossa meille Sammon liiketoiminta-alueita **Sampo raportoi taloudellisesta kehityksestään neljällä eri segmentill...
2.9.2026 klo 16.15
- Sijoittaja-alokas
10
Tätä näkee kyllä todella harvoin. Yleensä pörssiyhtiöillä on suuri hinku suorittaa omien ostot maaliin nopeasti. Toinen mitä näkee on jaksotus...
2.9.2026 klo 7.40
- Buccaneer
25
Inderes Sampo Oyj ei hankkinut omia osakkeitaan viikolla 35/2026 - Inderes Sampo Oyj, pörssitiedote, 31.8.2026 klo 8.30 Sampo Oyj ei hankkinut...
31.8.2026 klo 7.26
- Critter
28
Päivitys omien osakkeiden ostoista: Viime viikon jälkeen käytetty 65% (~228,1 milj.€) Keskiarvo/pv 3,62 milj.€ Tällä tahdilla ostettaisiin n...
26.8.2026 klo 8.55
- Temew
39
Toivottavasti strategia -osasto ei tee väen vängällä mitään vaan sen takia että se on olemassa.Sitten jos jotain järkevää diiliä kohtuuhintaan...
17.8.2026 klo 14.15
- Raikku
5
Kiitos hyvästä yhteenvedosta! Tästä olisi mielenkiintoista saada vastuutonta spekulointia seuraavasta viidestä vuodesta. Mielestäni osaat maallikolle...
16.8.2026 klo 7.25
- Forrest Stonk
27
Tässä vielä IR-blogin muodossa osarin antia: Tammi–kesäkuun 2026 tulos – Q&A - Inderes Vinkkaan vielä meidän Investor presentation -nivaskasta...
13.8.2026 klo 7.26
- Antti Järvenpää
50