Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q2'25 | Q2'26 | Q2'26e | Q2'26e | Konsensus | Erotus (%) | 2026e | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Tot. vs. inderes | Inderes | ||
| Vakuutusmaksutulo | 2264 | 2437 | 2404 | 2403 | 2341 | - | 2470 | 1 % | 9666 | |
| Underwriting-tulos | 393 | 418 | 402 | 409 | 380 | - | 429 | 4 % | 1576 | |
| Yhdistetty kulusuhde-% | 82,6 % | 82,9 % | 83,3 % | 83,0 % | 83,8 % | - | 82,2 % | -0,5 % | 83,7 % | |
| Tulos ennen veroja | 526 | 584 | 568 | 629 | 535 | - | 761 | 3 % | 1500 | |
| EPS (operatiivinen) | 0,14 | 0,14 | 0,14 | 0,15 | 0,13 | - | 0,19 | 0 % | 0,55 | |
Lähde: Inderes & Modular Finance (konsensus)
Sammon aamulla julkaisema Q2-raportti oli kokonaisuutena erittäin hyvä. Underwriting-tulos oli jälleen erinomainen ja kasvu oli marginaalisesti odotuksia vahvempaa. Erinomaisen alkuvuoden myötä yhtiö myös tarkisti ohjeistushaarukoitaan hieman ylöspäin. Huomautamme, että reipas jääminen konsensusennusteesta selittyy puhtaasti sijoitustuotoilla, joiden merkitys sijoittajille on vähäinen. Näemme hyvin rajallisia ennustemuutostarpeita raportin myötä.
Sammon nettovakuutusmaksutuotot kasvoivat 8 % ja ylsivät 2437 MEUR:oon, mikä ylitti marginaalisesti 2403 MEUR:n markkinaodotukset. Sampo jatkoi odotetusti vahvaa kasvuaan Pohjoismaiden henkilöasiakkaat liiketoiminnassa, mutta Iso-Britaniassa kasvu oli hieman odotuksia parempaa haastavasta markkinasta huolimatta. Myös Pohjoismaiden suurasiakkaissa liikevaihdon pohja vaikuttaisi tulevan vastaan.
Operatiivisesti raportti oli jälleen erinomainen suoritus. Yhtiön underwriting-tulos parani marginaalisesti vahvalta vertailukaudelta 418 MEUR:oon, mikä ylitti lievästi markkinaodotukset. Huomautamme, että ylitys selittyy pitkälti Baltian toimintojen reippaalla tulosparannuksella (28 vs. 17 MEUR). Tämä tulosparannus kuitenkin selittyi yksittäisen vahvan isomman vahingon sopimisella ja näin ollen kyse on selkeästi kertaerästä. Tästä oikaistuna olisi underwriting-tulos ollut täysin markkinaodotuksien mukainen. Yhdistetty kulusuhde oli jälleen erinomainen 82,9 % ja yhtiö hyötyi katsauskaudella suotuisista sääolosuhteista.
Tulos ennen veroja oli odotetusti erittäin vahva (584 MEUR), kun nettorahoitustulos sai huomattavaa tukea vahvasta markkinakehityksestä. Tulos jäi kuitenkin jonkin verran markkinaodotuksista (629 MEUR), mutta oli linjassa meidän odotuksiemme kanssa (568 MEUR). Huomautamme, että ero selittyy puhtaasti nettorahoitustuloksen erillä ja todennäköisesti kirjanpitoteknisillä erillä. Näin ollen tulospoikkeamalla ei käytännössä ole mitään merkitystä sijoittajille. Operatiivinen osakekohtainen tulos oli odotetusti 0,14 euroa.
Vahvan alkuvuoden ja odotettua matalampien vahinkokulujen myötä Sampo tarkisti kuluvan vuoden näkymiään marginaalisesti ylöspäin. Yhtiö odottaa nyt vuoden 2026 vakuutusmaksutuottojen olevan 9,70–9,85 miljardia euroa (aik. 9,6–9,8 mrd. euroa) ja underwriting-tuloksen olevan 1 550–1 625 MEUR (aik. 1 525–1 625 MEUR).
Topdanmark-synergioiden osalta yhtiö ei antanut uutta tietoa, ja se toisti vuodelle 2028 tavoittelemansa 140 MEUR:n synergiatason. Mielestämme on kuitenkin selvää, että tavoitetta tullaan tarkistamaan ylöspäin, mielestämme viimeistään Q4-raportin yhteydessä. Positiivisena yllätyksenä yhtiö myös kertoi pystyvänsä kattamaan Tanskan lakisääteisiä työtapaturmavakuutuksia koskevan oikeuspäätöksen vaikutukset olemassa olevilla reserveillään, toisin kuin olimme ennakkoon pelänneet.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille