Sampo Q3'25 -ennakko: Sijoitustuotot nostavat tuloksen hurjalle tasolle
Tiivistelmä
- Sampo odottaa Q3'25-tuloksen olevan vahva, ennusteen mukaan vakuutusmaksutulo kasvaa 7 %:lla 2 296 MEUR:oon, ja underwriting-tulos nousee 9 %:lla 407 MEUR:oon.
- Voitto ennen veroja kasvaa merkittävästi 861 MEUR:oon, mikä johtuu osittain NOBA:n listautumisesta saaduista kertaluonteisista tuotoista.
- Yhtiö on tarkistanut ohjeistustaan ylöspäin aiemmissa raporteissa ja saattaa tehdä niin jälleen, sillä ennusteet ovat ohjeistuksen ylälaidassa.
- Sampo laajentaa omien osakkeiden takaisinosto-ohjelmaa, ja NOBA:n listautumisen myötä ohjelmaa kasvatetaan 150 MEUR:lla.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q3'24 | Q3'25 | Q3'25e | Q3'25e | Konsensus | 2025e | |||
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Inderes | ||
| Vakuutusmaksutulo | 2137 | 2296 | 2283 | 2216 | - | 2320 | 9044 | ||
| Underwriting-tulos | 374 | 407 | 405 | 384 | - | 421 | 1493 | ||
| Yhdistetty kulusuhde-% | 82,5 % | 82,3 % | 82,3 % | 81,5 % | - | 82,9 % | 83,5 % | ||
| Tulos ennen veroja | 432 | 861 | 784 | 730 | - | 861 | 2204 | ||
| EPS (rap.) | 0,13 | 0,27 | 0,23 | 0,21 | - | 0,27 | 0,67 | ||
Lähde: Inderes & Vara Research (konsensus)
Sampo raportoi Q3-tuloksensa keskiviikkona 08.30. Verrokkien raportit indikoivat jälleen markkinaympäristön säilyneen suotuisana, ja odotamme yhtiöltä vahvaa operatiivista suoritusta. Olemme lisänneet NOBA:n onnistuneen listautumisen ennusteisiimme, mutta muilta osin ennusteissa ei ole tapahtunut kuin marginaalisia muutoksia. Käymme läpi Sammon tulosraporttia tuttuun tyyliin Sampo-livessä 08.20 alkaen InderesTV:ssä.
Vahva operatiivinen suorittaminen jatkuu
Ennustamme Sammon vakuutusmaksutuloksen kasvaneen noin 7 %:lla 2296 MEUR:oon (konsensus 2283 MEUR). Kasvun moottorina toimivat tutusti reippaat hinnankorotukset Pohjoismaissa sekä Hastingsin markkinaosuuden kasvu. Suuryrityksissä liikevaihto laskee salkun riskitason laskuun tähtäävien toimien myötä. Lisäksi Hastings kärsii hintojen laskusta markkinoilla. Markkinaympäristö on säilynyt Pohjoismaissa hyvänä, ja sää- tai suurvahinkojen pitäisi olla normaalilla tasolla. Odotammekin vakuutusteknisen tuloksen olevan vahva 82,3 %. Konsernin kannalta tärkeimmän numeron, eli underwriting-tuloksen, ennakoimme kasvavan vertailukaudesta 9 %:lla 407 MEUR:oon (konsensus 405 MEUR).
Voitto ennen veroja paisuu hurjalle 861 MEUR:n tasolle, sillä yhtiö kirjaa noin 300 MEUR:n tuotot NOBA:n onnistuneesta listautumisesta. Tästä summasta noin 150 MEUR liittyy NOBA:n osakkeiden myyntiin listautumisen yhteydessä ja toinen puolikas NOBA:n positiivisesta kurssikehityksestä. Myös sijoitussalkun tuotot ovat olleet kohtuullisen hyvällä tasolla, ja kokonaisuutena odotamme Sammolta 0,27 euron osakekohtaista tulosta. Huomautamme, että tulos sisältää NOBA:sta johtuen poikkeuksellisen paljon kertaluontoisia sijoitustuottoja, ja sijoittajien kannattaa jälleen keskittyä alla oleviin operatiivisiin numeroihin. Huomautamme myös, että ennusteemme on konsensuksen ylin alimpien tulosrivien osalta. Tämä kuitenkin selittyy puhtaasti eroista rahoitustuotoissa, jotka ovat pitkälti laskennallisia. Operatiivisesti ennusteemme ovat täysin linjassa konsensuksen kanssa.
Ohjeistusta tarkistetaan todennäköisesti jälleen
Sampo tarkisti ohjeistustaan ylöspäin Q1- ja Q2-raporttien yhteydessä ja odottaa vakuutusmaksutulon olevan 8,9-9,1 miljardia euroa ja underwriting-tuloksen olevan 1425-1525 MEUR. Implisiittisesti tämä tarkoittaa yhdistetyn kulusuhteen olevan ~82,7-84,3 %. Omat ennusteemme sekä konsensus ovat ohjeistuksen ylälaidassa, ja pidämme todennäköisenä, että yhtiö tarkentaa jälleen ohjeistushaarukkaa (esim. 9,0-9,1 mrd. ja 1450-1550 MEUR).
Omien osakkeiden osto-ohjelmaa laajennetaan
Yhtiö käynnisti syksyllä uuden 200 MEUR:n omien osakkeiden takaisinosto-ohjelman, ja se on avoimesti kertonut kasvattavansa tätä ohjelmaa, kunhan NOBA listautuu. Pidämme käytännössä varmana, että yhtiö tulee kasvattamaan osto-ohjelmaa NOBA:n listauksen osakemyynneistä saadulla 150 MEUR:lla. Kvartaali on myös uuden toimitusjohtaja Morten Thorsrudin ensimmäinen. Kuten olemme aiemmin todenneet, emme odota johdon vaihdoksen aiheuttavan minkäänlaisia muutoksia yhtiön strategiaan, ja olemme kommentoineet johdon vaihdosta aiemmin täällä.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
