Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Erotus (%) | 2026e | |
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Tot. vs. Inderes | Inderes | |
| Liikevaihto | 35,7 | 37,6 | 36,0 | 4 % | 172,3 | |
| Käyttökate | 4,5 | 4,5 | 4,7 | -4 % | 16,4 | |
| EBITA (oik.) | 3,2 | 3,7 | 3,0 | 23 % | 12,0 | |
| Liikevoitto | 2,2 | 2,5 | 2,2 | 13 % | 6,5 | |
| EPS (oik.) | 0,02 | 0,02 | 0,02 | 34 % | 0,01 | |
| EPS (raportoitu) | -0,02 | -0,07 | -0,09 | -0,14 | ||
| Liikevaihdon kasvu-% | -1,0 % | 5,3 % | 0,9 % | 4,4 %-yks. | -8,7 % | |
| EBITA-% (oik.) | 8,9 % | 9,8 % | 8,4 % | 1,4 %-yks. | 7,0 % |
Lähde: Inderes. Liikevaihto, käyttökate, EBITA, liikevoitto ja EPS (oik.) ovat jatkuvista toiminnoista. EPS (raportoitu) sisältää myös lopetetut toiminnot.
Sitowisen Q3-tulos ylitti odotuksemme, kun Infra- ja Talo-liiketoimintojen vahva kasvu nosti sekä liikevaihdon että oikaistun EBITA:n ennusteitamme korkeammiksi. Talo-liiketoiminnan kannattavuus parani vertailukaudesta, mutta jäi yhä selvästi alle tavoitetason. Tilauskertymä jäi sen sijaan vaisuksi Digitaaliset ratkaisut -liiketoiminnan heikon kysynnän vuoksi, ja tilauskanta laski hieman edellisestä kvartaalista. Arvioimme katsauskauden luovan lievää nousupainetta kuluvan vuoden tulosennusteisiimme.
Sitowisen jatkuvien toimintojen liikevaihto kasvoi 5,3 %:lla 37,6 MEUR:oon (Q3'25 35,7 MEUR), kun ennusteemme oli 36,0 MEUR. Infra-liiketoiminnan liikevaihto kasvoi 8,2 % 17,4 MEUR:oon (ennuste 16,6 MEUR), ja kasvua tukivat yhtiön mukaan aiemmin voitetut raitiotiehankkeet sekä väylä- ja vihreän siirtymän hankkeet. Talo-liiketoiminnan liikevaihto kasvoi 7,6 % 12,1 MEUR:oon, kun odotimme vertailukauden tasoa (11,3 MEUR). Ennusteessamme datakeskushankkeiden tuki kumoutui heikon uudisasuntorakentamisen vuoksi, mutta yhtiön mukaan datakeskushankkeiden työkuorma oli kvartaalilla korkealla tasolla ja nosti segmentin selvään kasvuun. Digitaaliset ratkaisut -liiketoiminnan liikevaihto laski lähes ennusteemme mukaisesti 3,4 % 8,0 MEUR:oon (ennuste 8,1 MEUR), ja ARR:n kasvu hidastui edelleen 2,3 %:iin (Q2'26 3,9 %).
Oikaistu EBITA nousi 3,7 MEUR:oon (Q3'25 3,2 MEUR) eli 9,8 %:iin liikevaihdosta, kun ennusteemme oli 3,0 MEUR (8,4 %). Ylitys selittyy arviomme mukaan pääosin odotettua korkeammalla volyymilla Infra- ja Talo-liiketoiminnoissa. Infra-liiketoiminnan kannattavuus oli yhtiön mukaan selvästi yli 12 %:n tavoitetason. Digitaaliset ratkaisut -liiketoiminnan kannattavuus oli niin ikään yli tavoitetason, ja sitä tukivat SaaS-tuotteiden kausiluonteisesti suuri osuus sekä Q2:lla toteutetut henkilöstövähennykset. Talo-liiketoiminnan kannattavuus parani vertailukaudesta selvästi nousseen laskutusasteen ansiosta, mutta jäi yhä alle 5 %:n oikaistun EBITA-marginaalin. Konsernin laskutusaste pysyi kvartaalilla vertailukauden tasolla 74,3 %:ssa.
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät olivat 0,3 MEUR, ja liikevoitto nousi 2,5 MEUR:oon (ennuste 2,2 MEUR). Nettorahoituskulut olivat 1,5 MEUR (ennuste noin 1,4 MEUR), ja jatkuvien toimintojen osakekohtainen tulos oli 0,02 euroa. Ruotsin lopetettujen toimintojen tappio oli kvartaalilla 3,5 MEUR eli hieman ennustamaamme 4,0 MEUR:n tappiota pienempi. Odotustemme mukaisesti valtaosa tappiosta syntyi Ruotsin liiketoimintaan kertyneestä 2,8 MEUR:n muuntoerosta, joka siirtyi tulokseen kaupan toteutuessa. Erällä ei ole kassavaikutusta. Raportoitu osakekohtainen tulos oli laskelmamme mukaan -0,07 euroa (ennuste -0,09 euroa).
Kvartaalin aikana saadut tilaukset laskivat 32,3 MEUR:oon (Q3'25 36,2 MEUR). Yhtiön mukaan tilauksia kertyi vertailukautta enemmän Infra- ja Talo-liiketoiminnoissa, joten lasku tuli Digitaaliset ratkaisut -liiketoiminnasta. Tilauskanta oli syyskuun lopussa 140,0 MEUR (Q2'26 145,3 MEUR, Q3'25 139,0 MEUR), kun odotimme sen pysyneen karkeasti Q2:n tasolla. Infra-liiketoiminnan tilauskanta kasvoi, ja Talo-liiketoiminnan tilauskanta oli vertailukautta korkeampi, kun taas Digitaaliset ratkaisut -liiketoiminnan tilauskanta palautui yhtiön kommenttien mukaan aiemmilta korkeilta tasoilta lähemmäs normaalia.
Sitowise ei edelleenkään antanut ohjeistusta vuodelle 2026, ja liiketoimintakohtaiset markkinanäkymät säilyivät ennallaan. Yhtiö odottaa vertailukelpoisuuteen vaikuttavien erien yli kaksinkertaistuvan vuoden 2025 tasosta (2,0 MEUR), mikä tarkoittaa tammi-syyskuun 2,3 MEUR:n jälkeen merkittäviä eriä myös Q4:lle. Nettovelka laski 70,9 MEUR:oon, ja nettovelka/oikaistu EBITDA oli 4,1x (Q2'26 4,2x). EBITDA oli 4,1x (Q2'26 4,2x). Arvioimme Q3-tuloksen luovan lievää nousupainetta kuluvan vuoden ennusteisiimme.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille