Solteq Q4’25 -pikakommentti: Odotuksien mukainen raportti, mutta se ei valitettavasti riitä
Tiivistelmä
- Solteqin Q4-raportti oli odotusten mukainen, mutta tulostaso ei riitä kattamaan korkeita rahoituskuluja ja kassavirta on heikkoa.
- Liikevaihto kasvoi orgaanisesti ensimmäistä kertaa pitkään aikaan, mutta Retail & Commerce -segmentin heikko suoritus ja Utilities-segmentin heikko kannattavuus ovat huolenaiheita.
- Yhtiö käynnisti uudet tehostamistoimenpiteet tavoitteenaan 2,1 MEUR:n säästöt, mutta rahoituskulut ylittivät ennusteet ja osinkoa ei jaeta.
- Solteq ohjeistaa vertailukelpoisen liikevaihdon pysyvän samalla tasolla ja liiketuloksen paranevan selvästi vuonna 2026, mutta rahoitusneuvottelut ovat haastavat heikon tulostason vuoksi.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Solteq julkaisi aamulla Q4-raportin, joka oli pitkästä aikaa suhteellisen linjassa odotuksiimme. Liikevaihto kasvoi orgaanisesti ensimmäistä kertaa aikoihin, mutta valitettavasti tämä ei valunut alariveille ja tulostaso oli edelleen heikko. Tulostaso ei vielä riitä kattamaan korkeita rahoituskuluja ja heikko kassavirta syö kassaa. Markkinakommentit olivat kaksijakoisia, ja ohjeistus oli odotettu. Fokus tänään haastattelussa on, miten tuloskäänne saadaan vahvistumaan sekä rahoitusneuvotteluissa.
| Ennustetaulukko | Q4'24 | Q4'25 | Q4'25e | Q4'25e | Konsensus | Erotus (%) | 2025 | |||
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Tot. vs. inderes | Inderes | ||
| Liikevaihto | 12,5 | 12,1 | 11,7 | 3 % | 46,7 | |||||
| Liikevoitto (oik.) | 0,3 | 0,5 | 0,5 | 9 % | 0,8 | |||||
| Liikevoitto | 1,8 | 0,3 | 0,5 | -29 % | 0,8 | |||||
| Tulos ennen veroja | 1,1 | -0,5 | -0,2 | -117 % | -1,9 | |||||
| EPS (raportoitu) | 0,03 | -0,01 | -0,01 | 1 % | -0,07 | |||||
| Osinko/osake | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | ||||||
| Liikevaihdon kasvu-% | -12,5 % | -3,0 % | -6,0 % | 3 %-yks. | 0,0 % | |||||
| Liikevoitto-% (oik.) | 2,7 % | 4,1 % | 3,9 % | 0,2 %-yks. | 1,7 % | |||||
Lähde: Inderes
Liikevaihto laski hieman odotuksiamme vähemmän Q4:llä
Solteqin liikevaihto laski 3 % 12,1 MEUR:oon, mikä oli hienoisesti yli 11,7 MEUR:n odotuksemme. Orgaanisesti liikevaihto kasvoi (1 %) ensimmäistä kertaa kahdeksaan neljännekseen, mikä luonnollisesti on positiivista. Segmenttitasolla Retail & Commercen liikevaihto laski 9 % (orgaanisesti -4 %) ja jäi alle (-6 %) odotuksemme. Utilitiesin liikevaihto kasvoi 16 % ja ylitti odotuksemme (-6 %), mikä on positiivista, vaikkakin lähtötasot ovat matalat. Yhtiö kommentoi Retail & Commerce -segmentin heikohkoon suoritukseen vaikuttaneen varovainen asiakaskysyntä sekä uusasiakashankkeiden päätöksenteon viivästykset. Yhtiö arvioi segmentin toimintaympäristön säilyvän vaikeana ja asiakaskysynnän varovaisena myös lähitulevaisuudessa. Utilities-segmentin näkymät ovat ennallaan, eli kohtuulliset : vaikka konsolidoituminen supistaa markkinaa, luovat muutokset markkinan sääntelyssä ja käytännöissä kysyntää uusille IT-ratkaisuille. Näin segmenttien näkymät ovat ymmärryksemme mukaan hieman muuttuneet päittäin.
Tulos oli linjassa odotuksiin Q4:llä, mutta parannettavaa on vielä selvästi
Vertailukelpoinen liikevoitto oli 0,5 MEUR ja linjassa ennusteidemme kanssa. Vertailukelpoinen liikevoitto-% oli siis 4 %, mikä on edelleen heikko taso. Segmenttitasolla Retail & Commercen vertailukelpoinen liiketulos oli 9 % (Q3’25 7 %), mikä on hyvä taso sektorin kontekstissa tässä markkinassa ja linjassa yhtiön tavoitteiden kanssa. Utilitiesin kannattavuus oli -11 % (Q3 -17 %) liikevaihdon kasvusta huolimatta ja on edelleen hyvin heikko taso, kun huomioidaan lukuisat ja jo vuosia tehdyt toimenpiteet liiketoiminnan käänteen aikaansaamiseksi. Tämä korostaa luonnollisesti edelleen huolia Utilities liiketoiminnan kilpailukyvystä ja konsultointiliiketoiminnan tehostamistarpeista, joista kerrottiin odotetusti nyt Q1:llä. Yhtiö käynnisti Q1’26:lla uudet tehostamistoimenpiteet molemmissa liiketoiminnoissa, joilla yhtiö tavoittelee yhteensä 2,1 MEUR:n säästöjä. Muilla kuluriveillä rahoituskulut olivat hieman odotuksia suuremmat (tot. 0,9 MEUR vs. 0,7 MEUR:n ennuste). Yhtiön hallitus ehdotti aivan odotetusti, ettei viime tilikaudelta jaeta osinkoa.
Tulostaso ei vielä riitä kattamaan korkeita rahoituskustannuksia (~0,8 MEUR) ja liiketoiminnan kassavirta on heikkoa. Yhtiöllä oli kassassa Q4:n lopussa 1,3 MEUR ja kassavarat laskevat uhkaavaa tahtia. Yhtiö käytti limiittejä Q4:llä, ja korolliset velat nousivat vajaalla 1 MEUR:lla edellisestä neljänneksestä 24,6 MEUR:oon. Heikon tulostason takia kuluvan vuoden joukkovelkakirjalainan (19 MEUR) uudelleenrahoitusneuvotteluista uhkaa tulla haastavat, ja rahoituksen hinta on luultavasti edelleen korkea.
Odotettu ohjeistus
Solteq ohjeistaa vertailukelpoisen liikevaihdon pysyvän samalla tasolla ja liiketuloksen paranevan selvästi vuonna 2026 (vastaavat vertailukelpoiset luvut olivat 46,7 MEUR ja 0,8 MEUR). Ennustimme ennen Q4-raporttia liikevaihdon laskevan 1 %:n ja liiketuloksen kasvavan 2,5 MEUR:oon. Yritämme tänään haastattelussa saada irti kommentteja rahoitusneuvottelujen etenemisestä ja miten sekä milloin liikevaihto saadaan kääntymään parempaan kasvuun.
Solteqin tarina on näkemyksemme mukaan edelleen sama: yhtiön on kriittistä kääntää liikevaihto takaisin kasvuun, jotta tuloskasvu ja kassavirta vahvistuvat ja ovat kestävällä pohjalla ja korkeat rahoituskulut saadaan katettua.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
