Solwers nimitti uuden toimitusjohtajan
Taustalla on nykyisen toimitusjohtajan eläköityminen, josta Solwers tiedotti jo aiemmin viime keväänä. Uuden toimitusjohtajan tausta antaa hänelle arviomme mukaan hyvät edellytykset onnistua uudessa tehtävässään.
Uusi toimitusjohtaja aloittaa ensi kesään mennessä
Solwers tiedotti perjantaina, että sen hallitus on nimittänyt Johan Ehrnroothin yhtiön toimitusjohtajaksi ja hän aloittaa viimeistään 3.6.2026. Ehrnrooth on toiminut vuodesta 2021 alkaen Etteplanin Smart Factory -liiketoimintayksikön johtajana sekä Etteplanin Saksan maajohtajana. Tätä ennen hänelle on kertynyt kokemusta kuluvalla vuosituhannella Afry Finlandilta ja Pöyryltä.
Ehrnroothilla on pitkä ja kansainvälinen tausta konsultointialalta, mikä arviomme mukaan antaa hänelle hyvät edellytykset onnistua Solwersin toimitusjohtajan tehtävässä. Sujuvaa tehtävänsiirtoa tukee myös nykyisen toimitusjohtajan, Stefan Nyströmin jatko tehtävässään siihen saakka, kunnes tehtävät on sujuvasti siirretty hänen seuraajalleen.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
