Soprano laskee liikkeelle hybridilainan uudelle oppimisalustalle siirtymän nopeuttamiseksi

Soprano tiedotti eilen, että yhtiö laskee liikkeelle 0,5 MEUR:n ei-vaihdettavan hybridilainan, jonka on sitoutunut merkitsemään institutionaalinen sijoittaja. Hybridilainalla ei ole eräpäivää ja sen kuponkikorko on 8,75 %. Yhtiöllä on oikeus lunastaa hybridilaina nimellisarvoon vuosittain eräpäivänä. Ellei yhtiö lunasta lainaa neljän vuoden aikana, lainan korko nousee 12,5 prosenttiin. Lainalla kiihdytetään koulutustarjonnan siirtämistä Edtech-oppimisalustaan. Samalla yhtiö on päättänyt, että se ei aio investoida omaan alustaan, vaan on valinnut kumppanikseen Claned Groupin.
Soprano on kertonut jo aiemmin, että yhtiö tutkii vaihtoehtoja pilvipalveluna tarjottavan älykkään oppimisalustaratkaisun hankkimiseksi. Hybridilainasta saatavilla varoilla Soprano alkaa nyt konvertoida/digitalisoida yli 1000 kurssinimikettä sisältävää koulutustarjontaansa uuteen oppimisalustaansa. Ensimmäiset kurssinimikkeet ovat käsityksemme mukaan tarkoitus saada myyntivalmiuteen vielä kuluvan vuoden aikana, sillä yhtiö valmistautuu 1.1.2018 tapahtuvaan lakimuutokseen, joka mahdollistaa suomalaisten ammattitutkintojen koulutusviennin.
Pidämme Sopranon investointia modernien oppimisympäristöjen kehitykseen mielenkiintoisena mahdollisuutena, sillä onnistuessaan investoinnit tulevat mahdollistamaan nykyisen koulutussisällön tarjoamisen entistä tehokkaammin, entistä laajemmalle yleisölle (globaalisti) ja entistä kannattavammin. Odotamme, että investoinnit tullaan alkuvaiheessa aktivoimaan Sopranon taseeseen ja niiden tulosvaikutus jää suhteellisen pieneksi. Arvioimme, että lyhyellä aikavälillä uuden oppimisalustan vaikutus liikevaihtoon tulee jäämään matalaksi, mutta siirtymä parantaa yhtiön myyntikatemarginaalia. Emme tee tässä vaiheessa muutoksia tulosennusteisiimme ja jäämme odottamaan tarkempia tietoja investoinnin taloudellisista vaikutuksista.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
Wetteri
Wetteri on monimerkkiautotalo, jonka kilpailuedun ytimessä ovat Suomen laajin merkkivalikoima laadukkaita myynti- ja huoltomerkkejä, vuosikymmenten aikana huippuunsa hiottu laaja-alainen osaaminen ja pitkäaikaiset luottamukselliset suhteet alan toimijoihin. Digitalisaation hyödyntämisessä ja data-analytiikan kehittämisessä Wetteri on ollut edelläkävijä jo pitkään.
Lue lisää yhtiösivullaTunnusluvut27.04.2017
2016 | 17e | 18e | |
---|---|---|---|
Liikevaihto | 16,7 | 16,2 | 17,1 |
kasvu-% | −17,8 % | −2,9 % | 5,7 % |
EBIT (oik.) | −0,1 | 1,0 | 1,2 |
EBIT-% (oik.) | −0,8 % | 6,0 % | 7,2 % |
EPS (oik.) | 0,05 | 0,06 | 0,06 |
Osinko | 0,00 | 0,01 | 0,02 |
Osinko % | 4,2 % | 8,5 % | |
P/E (oik.) | 6,42 | 4,14 | 4,10 |
EV/EBITDA | - | 2,72 | 1,78 |
