Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Automaattikäännös: Alkuperäinen julkaistu ruotsiksi 19.8.2026 klo 13.32 GMT. Anna palautetta täällä.
SP Group tiedotti iltapäivällä, että yhtiö ostaa brittiläisen OGM Moulding Ltd:n tytäryhtiöineen 18,0 miljoonalla GBP:llä (noin 158 MDKK) käteisellä ja velattomana, ja kauppa astuu voimaan tänään. Samalla vuoden 2026 myyntiohjeistusta nostetaan yritysoston perusteella, kun taas tulosohjeistus pysyy ennallaan. Myyjinä ovat neljä perustajaperhettä, jotka ovat omistaneet yrityksen sen perustamisesta lähtien. Allekirjoitus ja toteutus tapahtuivat samanaikaisesti, Ison-Britannian viranomaisten NSIA-hyväksyntä on saatu ennen allekirjoitusta, ja W&I-vakuutus on järjestetty tavanomaisin ehdoin.
OGM:n perustivat neljä perhettä Oxfordissa vuonna 1962, ja se toimii kahdella tehtaalla Oxfordshiressä ja Etelä-Walesissa, joiden yhteenlaskettu tuotantoala on noin 10 000 m². Yhtiö työllistää noin 190 henkilöä, ja sen liiketoimintaan kuuluu tarkkuuskomponenttien ruiskuvalu sekä Box-Build-palvelut, joissa tuotteet rakennetaan valmiiksi sisältäen elektroniikan, validoinnin, testauksen ja pakkaamisen. Myynti jakautuu kolmelle loppumarkkinalle: lääketiede ja diagnostiikka, suojaus- ja turvallisuuslaitteet sekä teollisuus ja kuljetus, ja asiakkaiden keskimääräinen asiakkuuden kesto on 10 vuotta. Yhtiöllä on ISO 9001-, ISO 13485- ja ISO 14001 -sertifikaatit sekä UK MDR -sertifiointi, ja viime vuosina on investoitu yli 10 miljoonaa GBP muun muassa uusiin puhdastiloihin, mikä tiedotteen mukaan antaa kapasiteettia kasvuun ilman merkittäviä lisäinvestointeja.
OGM jatkaa omalla nimellään toimitusjohtaja Warren Berryn ja nykyisen johdon sekä kaikkien työntekijöiden kanssa. Entinen osaomistaja ja hallituksen puheenjohtaja Paul Wightman jatkaa hallituksessa vähintään 12 kuukautta, kun taas hallitukseen kuuluvat muuten Søren Ulstrup (puheenjohtaja), Lars Bering ja Allan Malmos Jeppesen SP Groupista. Integraation odotetaan tapahtuvan pääasiassa talouden, hankintojen ja kaupallisen koordinoinnin osalta. SP Group ilmoittaa samalla, että asiakaspäällekkäisyys on vähäistä ja että yritysosto antaa konsernille tuotantoa Isossa-Britanniassa ensimmäistä kertaa.
Kiinteä osa 18,0 miljoonan GBP:n kauppahinnasta on maksettu käteisellä toteutuksen yhteydessä ja rahoitetaan yritysostolainalla. Tämän lisäksi maksetaan enintään 6,0 miljoonan GBP:n (noin 53 MDKK) earn-out-erä, mikäli OGM saavuttaa tietyt tulosohjeistukset kalenterivuosina 2027 ja 2028, ts. kauppahinnan kokonaismäärä on enintään 24,0 miljoonaa GBP. OGM raportoi käyttökatteeksi noin 4,4 miljoonaa GBP tilikaudella 2025/26, joka päättyi 31. toukokuuta 2026, mikä vastaa 4,1x EV/EBITDA-kerrointa kiinteälle osalle. Vuodelle 2027 OGM odottaa käyttökatteen olevan 3,5–3,7 miljoonaa GBP, mikä vastaa 4,9–5,1x kerrointa kiinteälle osalle, kun taas SP Group ilmoittaa EV/EBITDA-kertoimeksi noin 4,8x täydellä earn-outilla – mikä edellyttää implisiittisesti noin 5,0 miljoonan GBP:n käyttökatetta.
Historiallisesti SP Groupin vuosina 2015–2022 tekemien yritysostojen EV/EBITDA-arvostuskerroin on ollut 4,8–5,5x ja ostohinnat 30–105 MDKK, kun taas Idé-Pro ostettiin joulukuussa 2025 700 MDKK:n yritysarvolla, mikä vastaa 7,6x kerrointa. OGM sijoittuu siten sekä hinnaltaan että arvostuskertoimeltaan historiallisten täydentävien yritysostojen ja Idé-Pron väliin. SP Groupin oma 2026E EV/EBITDA-arvostuskerroin on tällä hetkellä 8–9x.
Transaktionin seurauksena SP Group nostaa vuoden 2026 kasvuohjeistustaan 24–30 prosenttiin aiemmasta 22–28 prosentista, kun taas tulosmarginaaliohjeistus pysyy ennallaan 19–21 prosentissa (Käyttökate) ja 11–13 prosentissa (EBT). 22–28 prosentin ohjeistus julkistettiin viimeksi 10. heinäkuuta 2026 julkaistun kaupankäyntipäivityksen yhteydessä, jolloin toisen vuosineljänneksen myynti kasvoi 44,6 prosenttia 983,9 MDKK:oon ja Käyttökate kasvoi 59,9 prosenttia 199,6 MDKK:oon, kun taas vuoden 2026 ensimmäisen puoliskon myynti kasvoi 32,9 prosenttia 1 950,3 MDKK:oon.
SP Group julkaisee viimein puolivuosikatsauksensa vuoden 2026 ensimmäiseltä puoliskolta huomenna – torstaina 20. elokuuta 2026, ja sen yhteydessä järjestämme tapahtuman perjantaina 21. elokuuta, jossa johto esittelee katsauksen ja vastaa sijoittajien kysymyksiin. Voit ilmoittautua täällä: https://www.inderes.dk/videos/sp-group-praesentation-af-regnskabet-for-2-kvartal-2026
Voit lukea koko tiedotteen yritysostosta täältä: https://www.sp-group.com/da/investor/shareholder-information/company-announcements
Vastuuvapauslauseke: HC Andersen Capital saa maksun SP Groupilta Digital IR -tilaussopimuksesta. /Rasmus Køjborg, CFA klo 15.30 19.8.2026
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille